Recenzja książki: Prorokini Anna

Recenzuje: Danuta Szelejewska

O wymienionej przy okazji ofiarowania Jezusa w świątyni córce Fanuela z rodu Asera (por. Łk 2,36-38) niewiele można powiedzieć. Biblijne źródła podają, że była osobą w wieku starczym (podczas wydarzenia biblijnego, w którym brała udział, miała 84 lata), siedem lat żyła z mężem, a po tym, jak została wdową, modlitwami i postem służyła Bogu w jerozolimskiej świątyni. Tytułowa Prorokini Anna trafia więc w sam środek wydarzeń związanych z pojawieniem się Jezusa i początkiem Jego przyszłej działalności. A że większość jej życia owiana jest nutką tajemnicy, warto sięgnąć po lekturę Wydawnictwa WAM i poznać odległe czasy, miejsca i dzieje.


Czytelnik poznaje bohaterkę przy schodach prowadzących do bramy Nikanora (dokładnie w tym samym miejscu kończy się opowieść o tej, której cierpliwe oczekiwanie zostało nagrodzone widzeniem Mesjasza). Stojąc nieruchomo z przymkniętymi oczyma, Anna rozważa szczęśliwą chwilę, kiedy to na dziedzińcu świątyni na własne oczy ujrzała długo oczekiwanego Mesjasza. Spotkanie z Nowonarodzonym przywołało w kobiecie wspomnienia sprzed lat, dzięki czemu czytelnik ma okazję udać się do jej ojczyzny, do domu leżącego na terenie Ziemi Świętej, gdzie – jak dzisiaj każdemu wiadomo – rozegrały się wydarzenia zbawcze. Tam Anna wdrażała się do obowiązujących ją umiejętności: niepozorne czynności gospodarskie skutecznie przeplatała nauką czytania i pisania po aramejsku, gry na kinnorze oraz biegłości w przytaczaniu wersetów Tory. Czytelnik towarzyszy Annie najpierw jako żonie, a następnie - wdowie. U jej boku znosi trudy drogi do świątyni jerozolimskiej, gdzie przydzielono jej izbę obszerną i schludną. Przygląda się codzienności liturgicznej, będąc równocześnie pełnym podziwu dla jej życia w obfitości łaski.


Jadwiga Stabińska po mistrzowsku wprowadziła czytelników w realia owej epoki. Fabuła powieści wcale nie zmieniła biblijnej sytuacji. Autentyczne są nazwy geograficzne, imiona postaci oraz znane z Pisma Świętego wydarzenia, stanowiące treść Nowego Testamentu. Wielokrotnie pojawiają się nawiązania do tekstów starotestamentalnych. Niezrozumiałe zwroty zostały przez autora dokładnie wyjaśnione w tekście zasadniczym, natomiast uzupełnienia zamieszczono na końcu książki. Tam też znalazł się Kalendarz wydarzeń według obowiązującej obecnie datacji (przed Chrystusem) oraz Chronologia czasu w opisywanej epoce. Uzupełnienie stanowią stylistycznie poprawne dialogi.


Książka Prorokini Anna to interesujące i doskonałe połączenie faktów religijnych z pozareligijnymi. Przeznaczona jest dla każdego, co oznacza, że sięgnąć po nią mogą nie tylko ludzie wierzący, perfekcyjnie orientujący się w wydarzeniach ówczesnych czasów. Publikacja stanowi bowiem bogate źródło wiedzy dotyczącej realiów życia, a zwłaszcza obyczajowości społeczności żydowskiej. Jest również wspaniałym przykładem wierności codziennym działaniom, jaka powinna charakteryzować każdego człowieka.

Kup książkę Prorokini Anna

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Prorokini Anna
Książka
Prorokini Anna
s. Jadwiga Stabińska OSBap
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy