Prawdziwa przyjaźń
Przyjaźń jest jednym z najpiękniejszych (oprócz miłości) elementów w życiu każdego człowieka. Świadomość, że jest ktoś, kto pomoże nam w trudnych chwilach, z kim możemy dzielić zarówno radości, jak i smutki, daje poczucie bezpieczeństwa i rozświetla nasze twarze uśmiechem. Przyjaźń rozwija w nas odpowiedzialność, empatię i zdolność do poświęcenia się dla innych osób, uczy nie tylko brania, ale też dawania. Takie więzi są potrzebne nie tylko dziecku, ale i dorosłej osobie. Niestety, zbyt często mamy do czynienia z fałszywą przyjaźnią, niszczącą zaufanie i utrudniającą późniejsze relacje z ludźmi i zawieranie nowych znajomości.
Tak ważna jest zatem umiejętność odróżnienia zdrowych przyjaźni od tych powierzchownych, interesownych i mimo, że ponoć „prawdziwego przyjaciela poznajemy w biedzie”, to warto już dziś przygotować zarówno siebie, jak i dzieci, na różne sytuacje, które mogą nastąpić.
Książeczka „Prawdziwy przyjaciel” Justyny Wacławik to druga już pozycja z serii „Budowanie charakterów”. Oprócz starannego wydania i pięknych ilustracji, książka posiada walory edukacyjne, pomagając rodzicom, opiekunom i nauczycielom w kształtowaniu osobowości małych czytelników. Justyna Wacławik zabiera nas tym razem do lasu, gdzie mieszka uczynny Zając, prawdziwy przyjaciel każdego z leśnych zwierzątek, służący pomocą, ilekroć ktoś jej potrzebuje. Skacze po lekarstwa dla chorych, pomaga w pracy, a nawet - zastępuje w mroźną zimę chorego Kangura-listonosza, dbając, by wszystkie paczki i kartki świąteczne zostały na czas dostarczone. Niestety, w obliczu tragedii fałszywi przyjaciele go zawodzą, a każdy woli skupić się na swoich sprawach. Ulewny deszcz i rwący potok zmyły chatkę Zająca, porywając jedno z jego dzieci. Zajączek nie może uratować malca, nie umie bowiem pływać, zwraca się zatem do przyjaciół z prośbą o ratunek. Jak myślicie, czy ktoś mu pomoże?
Wspólna lektura tej historii oraz rozmowa na temat postaw prezentowanych przez zwierzęta pokaże dzieciom ideę przyjaźni oraz nauczy rozróżniać tę prawdziwą od fałszywej. Propozycje pytań, jakie można zadawać małym czytelnikom oraz powiązane z nimi biblijne wersety będą niezmiernie pomocne, natomiast z „przewodnika dla rodziców” Gary`ego Chapmana dowiemy się, w jaki sposób pracować z dzieckiem, zamieniając wnioski wyciągnięte z lektury na wiedzę, przydatną w codziennym życiu. Mimo, iż opowieść o Zającu jest dostosowana poziomem do dzieci, również dorośli będą mogli odpowiedzieć sobie nie tylko na pytanie „Jakich mam przyjaciół?”, ale i „Jakim ja jestem przyjacielem?”.
Ważne zadanie to pierwsza pozycja z serii „Budowanie charakterów”. Jest przeznaczona dla rodziców, dziadków lub wychowawców do wspólnego czytania...
Książeczka "Nieuchronne konsekwencje" to trzecia publikacja z serii „Budowanie charakterów”. Jest przeznaczona dla rodziców,...