Smutek jako emocja negatywna obniża nastrój oraz sprawia, że z odczuwanym przygnębieniem trudno sobie poradzić. Choć zdarza się, że każdy od czasu do czasu smutku doświadcza, ważne jest, by nie poddać się narastającemu zniechęceniu. Jak mu zaradzić? Należąca do serii Kraina emocji historyjka Pożegnaj smutek! analizuje, wyjaśnia oraz podaje najprostsze rozwiązanie.
Żabka Żanetka cieszy się z nadchodzących wakacji. Nareszcie czas przeznaczony na zabawę nie będzie ograniczony. Wydaje się, że radości żabce Żanetce nikt ani nic nie odbierze. I tak by też było, gdyby nie jaszczurka Jola… która siedzi na progu i płacze. Dlaczego musi się przeprowadzić i zamieszkać u cioci nad Szemrzącym Strumykiem? Przecież nigdy się już nie zobaczą! Żabkę Żanetkę ogarnął smutek. Już nie cieszą jej wakacje, rezygnuje z zabawy z przyjaciółmi, nie chce się huśtać na huśtawce w ogródku ślimaka Stasia ani ścigać do jeziorka. Nawet ulubione placuszki nie poprawiły jej humoru. Przyjaciele się martwią. Też im smutno. A kaczor Kamil to nawet piórkiem ociera łezkę, spływającą mu po policzku. Co robić? Czas na rozmowę z żabką Żanetką! Cierpliwie tłumaczą jej, że każdy czasami bywa smutny. I wprawdzie jaszczurka Jola zamieszkała u cioci nad Szemrzącym Strumykiem, ale pozostali oni: ślimak Staś, kaczor Kamil oraz żółwie Trojaczki. Czy rozmowa z przyjaciółmi przywróci Żanetce radość? Wyjaśnienie sytuacji przyniesie korzyść bohaterom oraz czytelnikowi.
Wydarzenie opisane na łamach książki Pożegnaj smutek! to sytuacja dobrze znana dziecku z codziennego życia: kiedy następnym razem poczuje smutek, przypomni sobie sposoby poprawiające humor książkowym bohaterom. Bo przecież dobrze się stało, że przyjaciele postanowili żabkę pocieszyć. Dzieląc się z nią stosowanymi przez siebie metodami zaradczymi, przekonali ją, że smutek zawsze w końcu mija. A Żanetka? Dobrze że udało jej się pożegnać smutek, bo wtedy powrócił uśmiech na jej twarzy, na powrót odczuła radość z trwających wakacji i znów cieszyły ją wspólne zabawy z przyjaciółmi.
Kartonowa publikacja Wydawnictwa Jedność kierowana jest do przedszkolaków. Na jej edukacyjną wartość wpływa mądry tekst autorskiego duetu (Ana Serna i Henar Íñigo), który – w połączeniu z pięknymi, dopracowanymi w najdrobniejszych szczegółach ilustracjami Kasandry, przemówi do każdego dziecka. Twarda okładka, sztywne kartki, różnorodna czcionka to elementy jeszcze bardziej zachęcające do lektury. Mądra historyjka stanowi krok naprzód w procesie rozwoju małego czytelnika.