Relacje międzyludzkie wymagają postępowania zgodnego z ogólnymi zasadami dobrego życia, pozytywnego nastawienia do drugiego człowieka, a także dostrzeżenia w nim kogoś, kto na równi z innymi odgrywa przydzielone sobie role społeczne, pełen wrażliwości przeżywa radości i smutki, podejmuje odpowiedzialne decyzje oraz dokonuje właściwych wyborów. Ponieważ człowiek współczesny narażony jest na zmaganie się z nieustannym stresem, koniecznym staje się wskazanie tego wszystkiego, co ma pozytywny wpływ na osiągnięcie wewnętrznego pokoju.
Nakładem Wydawnictwa Jedność ukazała się pouczająca książeczka Powiedz mi, dlaczego… Nie mogę gryźć koleżanek, w której mały Stefek znajduje mnóstwo powodów, by ugryźć młodszą od siebie siostrę, Helkę. Taki sposób odreagowania złości wpływa negatywnie na relacje w jego rodzinie oraz grupie rówieśniczej. W dzieło zniechęcania Stefka do ciągłego wbijania małych, ale ostrych ząbków w delikatne ciało Helki zaangażowana jest mama. Używa ona obrazowych argumentów, krytykujących bezmyślne postępowanie małego bohatera. Wyjaśniając mu, do czego służą usta, język i zęby, zachęca do przebaczania oraz życia w zgodzie, dobroci i miłości.
Książeczka Powiedz mi, dlaczego… Nie mogę gryźć koleżanek bez wątpienia spotka się z przychylnością młodego czytelnika. Napisana językiem prostym i całkowicie zrozumiałym, przyczyni się do zrozumienia negatywnych stron poruszonego problemu, co z pewnością wpłynie na zmianę dotychczasowego postępowania dziecka. Treści warte zapamiętania zapisano wytłuszczoną, pogrubioną oraz powiększoną czcionką. Duże, wyraźne, kolorowe i zabawne ilustracje autorstwa Marty Tonin jeszcze bardziej pogłębiają przekaz. Twarda okładka pozwoli długo cieszyć się lekturą. Dodatek stanowią słowa skierowane do rodziców, mające na celu uświadomienie im roli, jaką w życiu każdego człowieka odgrywają książki. Owa propozycja jest warta największej uwagi, bowiem powszechnie wiadomo, że wartościowe lektury są niczym skarbnica wiedzy, z której korzystający uczy się zasad dobrego życia.
Publikacja Wydawnictwa Jedność skierowana jest do dzieci w wieku przedszkolnym i ich rodziców. Tym ostatnim Sara Agostini pragnie uświadomić przydatność prowadzonych z dzieckiem rozmów, konkretnego tłumaczenia, spokojnego wyjaśniania oraz wspólnie przeżywanych chwil. Ważne jest również, by pytanie zawarte w tytule książki w żadnym wypadku nie pozostało pytaniem retorycznym. Bezwzględnie nalezy udzielić na nie jasnej i wyczerpującej odpowiedzi. Skorzystanie z rad zawartych w lekturze pomoże sprostać wyzwaniom, wynikającym z przynależności najmłodszych do zestresowanego i zagonionego społeczeństwa. Warto więc jak najszybciej z książką Sary Agostini się zapoznać.
Po całym dniu zajęć i zabaw Mruczuś jest bardzo zmęczony. Dobrze, że nadszedł już wieczór i pora iść spać! Ale coś Mruczusiowi nie pozwala rozstać się...
Czy zastanawialiście się kiedyś, jak wytłumaczyć dzieciom, że czegoś robić nie wolno, że coś nie wypada. Same zakazy nie wystarczą, dziecko musi być przekonane...