Najfajniejszy pojazd na świecie
„Bezpieczeństwo i wychowanie” to trzeci tom znakomitej serii poradników dla dzieci, którym patronują Gabrysia i Kajtek. Tym razem Joanna Krzyżanek uczy najmłodszych, między innymi, czym jest kodeks drogowy i jak go przestrzegać, jak zachować się w środkach lokomocji i w jaki sposób pokazać innym, że jest się dobrze wychowanym. Mówi też, który pojazd jest „najfajniejszy na świecie”.
Kolejna część „Poradniczka” nie rozczarowuje. Ta, tak jak i poprzednie, jest skarbnicą wiedzy niezbędnej dla najmłodszych, potrzebnej do odnajdywania się w świecie. Dzieci, wprowadzane stopniowo w kolejne w sprawy, z którymi stykać się muszą na co dzień, otrzymują od Krzyżanek wiedzę rzeczową i kompletną. Autorka omawia wszystkie zagadnienia w sposób rozbudowany, wyczerpujący i nie pozostawiający żadnych wątpliwości co do przekazywanych treści. Wie bowiem, że młodzi czytelnicy nie zadowolą się powierzchownym potraktowaniem problemu. Nie wchodzi więc z nimi w konflikt, ale umiejętnie tak steruje przekazem, aby dzieci czerpały z niego jak najwięcej.
W „Bezpieczeństwie i wychowaniu” autorka po raz kolejny stosuje niekonwencjonalne metody edukowania najmłodszych. Na ostatnich stronach książeczki daje dzieciom wskazówki-zagadki. „Jeśli chcemy, aby inni nie mówili, że jesteśmy źle wychowani, musimy postępować odwrotnie” – brzmią słowa, po których następuje cała seria przykładów niewłaściwych zachowań. Wznoszony do dzieci apel o niszczenie ławek w parku czy wypowiadanie brzydkich słów ma je nie tyle zachęcić do wykonywania tych czynności, ale uświadomić im, że tak zachowywać się nie powinno. A najmłodsi, zmotywowani koniecznością rozwiązania zagadek, z chęcią odpowiedzą sobie, jak zatem należy postępować.
„Poradniczek” zachęca do bycia samodzielnym w myśleniu i działaniu. Dziecko traktowane jest w nim jako człowiek, do którego trzeba mówić odpowiednim w jego wieku językiem, ale jednocześnie jako ktoś, kto zrozumie, na czym polega aktywne uczestniczenie w społeczeństwie i radzenie sobie w życiu bez zbędnego upraszczania niektórych kwestii. Nie należy przecież zapominać, że dzieci mają zdecydowanie bardziej otwarte i chłonne umysły niż osoby dorosłe. Krzyżanek wie, w jaki sposób się do nich zwracać, dzięki czemu przyciąga uwagę a przede wszystkim – inspiruje. Pozwala najmłodszym nie tylko czegoś się dowiedzieć, ale wykorzystać wiedzę w praktyce. „Bezpieczeństwo i wychowanie” spodoba się zarówno dziewczynkom, jak i chłopcom, zarówno mamom, jak i tatom.
Anna Szczepanek
W tej bardzo mądrej, a przy tym zabawnej książeczce Cecylka Knedelek opowiada gąsce Walerii oraz wszystkim przyszłym i obecnym przedszkolakom, jak zachowywać...
To była niedziela, wspaniały dzień... Pan Alojzy, pani Ludmiła, Antek ze Starego Knedelkowa, Gąska Waleria, Cecylka Knedelek... i inni bohaterowie postanowili...