Recenzja książki: Polska w anegdotach

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Na jak wysokim poziomie – drogi czytelniku – jest Twoja znajomość historii naszego kraju? Bez względu na to, czy poprzeczkę podniesiesz wysoko, czy też daleko ci jeszcze do podium, sięgnij po Polskę w anegdotach (z zabawną ilustracją na okładce), by śmiejąc się, poczuć głębszą łączność z Polakami.

Publikacja Wydawnictwa MG zawiera 1117 opowiastek o wydarzeniach oraz postaciach historycznych, które – przedstawione w zabawny sposób – zachęcają do lektury. Każdy rozdział poświęcono innym dziedzinom nauki i życia, dopasowując je jak najbardziej tematycznie: politykę połączono z biznesem, literaturę ze sztuką, teologię z filozofią, a edukację z nauką. W kolejnych parach znalazły się: psychologia i socjologia, sport oraz rozrywka, okultyzm i ezoteryka. Są również dziedziny-single: mass media, seksuologia oraz kryminalistyka. A co zawiera „groch z kapustą” oraz jakie anegdoty zostały zaliczone do tych najbardziej smutnych? By znaleźć odpowiedzi na wszystkie pytania, wystarczy sięgnąć po Polskę w anegdotach.

Wybrane i opracowane przez Wojciecha Wierciocha oraz Jolantę Szymską-Wiercioch anegdotki są lekkie, różnej długości (od jednozdaniowych do całostronicowych), przekazane zostały w formie gawędziarskiej, wywołują uśmiech na twarzy i niejednokrotnie zadumę, podkreślają wartość tradycji, przekazują prawdę oraz plotki, ale też głupotę i mądrość. Tytułem wstępu, Wojciech Wiercioch przedstawił historię anegdoty (wraz z wieloznacznością pojęcia), jej strukturę (krótki opis zdarzenia, błyskotliwy dialog, komiczna puenta) oraz teorię komizmu. Formę anegdoty przyjęły relacje z wydarzeń historycznych, znaczące fakty z przeszłości, narodowe bolączki, ważne spotkania, kierunki oraz epoki, twórcy i ich dzieła artystyczne, więzi międzyludzkie, uczucia, krótko mówiąc: zwykła, szara codzienność ludzi bogatych oraz biednych, uczonych i prostych, zakonnych oraz świeckich, wierzących i ateistów, a także polityków, dostojników państwowych, osób pod wieloma względami wpływowych. W tekście występują bardziej lub mniej znane nazwiska, pojawiają się daty oraz opisy wydarzeń. Zwroty obcojęzyczne przetłumaczono w przypisach, tam też wyjaśniono trudne pojęcia i wyrażenia gwarowe.

Publikacja Wydawnictwa MG jest jak najbardziej potrzebna. Przeznaczona została dla szerokiego grona odbiorców, jednak ze zrozumieniem zostanie przyjęta przez czytelnika z poczuciem humoru. Jeszcze jedna korzyść wypływa z lektury: dotychczasowa wiedza (często niepełna) zostanie wzbogacona. Jest więc Polska w anegdotach także okazją do uzupełnienia braków z okresu edukacji szkolnej czy akademickiej.

Tagi: anegdoty śmiech

Kup książkę Polska w anegdotach

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Polska w anegdotach
Książka
Polska w anegdotach
Wojciech Wiercioch
Inne książki autora
Księga anegdot świata
Wojciech Wiercioch0
Okładka ksiązki - Księga anegdot świata

Anegdoty amerykańskie, angielskie, arabskie i perskie, austriackie, chińskie, francuskie, greckie, hinduskie, hiszpańskie, japońskie, niemieckie, rosyjskie...

Księga anegdot
Wojciech Wiercioch0
Okładka ksiązki - Księga anegdot

Komizm to nie tylko rozrywka, zabawa, relaks. Prawdziwy dowcip jest dzieckiem intelektu. Brak powagi trzeba więc traktować z powagą. Czy można jednak podchodzić...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Najukochańsza
Joanna Jagiełło
Najukochańsza
Strach ze strychu
Radek Jakubiak
Strach ze strychu
Strefa interesów
Martin Amis
Strefa interesów
Stajnia pod Lipami
Magdalena Zarębska ;
Stajnia pod Lipami
Draka na Antypodach
Katarzyna Ryrych ;
Draka na Antypodach
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy