Recenzja książki: Pokuszenie historyczne. Ze świata szabel i kontuszy

Recenzuje: milwaukee meg

Historia, ta ogółowi znana i kochana, zawsze zarasta mchem mitów, wyobrażeń, uproszczeń i autorytarnych stwierdzeń bez pokrycia. Wiele faktów siłą bezwładu powszechnie przyjmuje się za pewne i bezdyskusyjne, a jakiekolwiek pytania nawet nie próbują zostać zakwestionowane. Znacząca większość historycznych książek tej sytuacji nie zmienia, albo powtarzając te same opowieści, niejako przedkładając zrozumiałość tekstu nad złożoność opisywanych wydarzeń, albo będąc tekstami bardziej specjalistycznymi, przeznaczonymi dla miłośników tematu. Dlatego też takie książki jak „Pokuszenie historyczne. Ze świata szabel i kontuszy” jednego z wybitniejszych polskich historyków, Janusza Tazbira, są zawsze potrzebne i mile widziane na bibliotecznych półkach i w czytelniczych rękach.

 

Jest to bowiem zbiór esejów poświęconych historii Polski w jak najszerszym tego słowa znaczeniu. Począwszy od opisu szlacheckich obyczajów, religii, polskich elit czy powstań, na rozważaniach o znaczeniu „Kamieni na szaniec” skończywszy. Tazbir w krótkich acz treściwych literackich szkicach przedstawia niespotykane gdzie indziej wydarzenia i przeciera nowe ścieżki interpretacji znanych już faktów, pokazując, że historia, którą znamy, niewiele ma wspólnego z tym, co się naprawdę wydarzyło. „Pokuszenie…” to zbiór ciekawostek i komentarzy, historyczny i literacki groch z kapustą, będący dla czytelnika rozrywką wybitnie intelektualną.

 

Podstawą tej książki jest to, że autor naprawdę wie, o czym mówi i o czym mówić zdecydowanie ma. Nie powtarza komunałów, nie bawi się w przybliżanie historii poprzez opisywanie najbardziej znanych wydarzeń i wyciąganie z nich odrobinę innych niż reszta wniosków, by wydać się oryginalnym. Nie, Tazbir wyciąga na światło dzienne fakty i informacje, które gdzie indziej trudno spotkać; nie tylko zadaje niebanalne i niesztampowe pytania, ale często stara się udzielić na nie wyczerpującej i zaskakującej odpowiedzi, nie podpierając się słowami ostatecznej mądrości „jak oczywiście wiadomo”, które to stanowią podstawowy i niezbijany argument w dużej ilości dzieł popularnonaukowych. Obalany jest tu stereotyp za stereotypem, uproszczenia odrzucane są z naukowym zacięciem.

 

Warto także zauważyć, że jest to gratka nie tylko dla miłośników historii, ale dla ludzi o humanistycznych zainteresowaniach w ogóle. Wiele się tu mówi o książkach, literaturze i jej roli w kształtowaniu historii oraz jej postrzegania przez szerokie rzesze ludności. Nie dość, że jest to możliwość zapoznania się z całkiem interesującymi interpretacjami dzieł znanych i kochanych jak „Zemsta”, to na podstawie „Pokuszenia…” stworzyć można listę lektur na najbliższe kilka miesięcy. Miłe jest też, że autor wydaje się czytelnika cenić i docenia jego zdolności intelektualne; nie wykłada materiału a raczej opowiada i wyraża własne przemyślenia. Pisze przejrzyście i ciekawie, może nie rzucając żartami na prawo i lewo, ale też nie pozwalając sobie na zanudzanie czytelnika. Tyle tylko, że nie jest to tekst tak naprawdę prosty i nad lekturą trzeba się skoncentrować. W wypadku tak interesującej pozycji nie jest to jednak raczej problem.

 

Jedynym mankamentem tej książki, jaki można znaleźć i to po chwili zastanowienia, jest mała spoistość tekstu. Króciutkie eseje składają się głównie z ciekawostek połączonych ze sobą czasem chyba tylko dzięki metodzie wolnych skojarzeń. Pozostawia to spory niedosyt, gdyż każdy wciągający i wybitnie interesujący temat dostaje swój przydział paru akapitów, by więcej się nie objawić; wiele pojedynczych akapitów potrafi wzbudzić apetyt na bardziej wyczerpujące ujęcie tematu, ale, oczywiście, go nie zaspokoić.

 

„Pokuszenie historyczne” Janusza Tazbira to książka dla wszystkich tych, którzy chcą poznać historię naprawdę niebanalną i niecodzienną. Dobrze napisane, pokazujące wydarzenia znane i nieznane z całkowicie nowej strony eseje powinny zapewnić intelektualną rozrywkę każdemu, kto po nie sięgnie. Zdecydowanie warte tej chwili wytężonej uwagi i koncentracji, jakiej potrzeba, by w pełni zrozumieć i nacieszyć się tym fascynującym dziełem. 

 

 

Kup książkę Pokuszenie historyczne. Ze świata szabel i kontuszy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Pokuszenie historyczne. Ze świata szabel i kontuszy
Inne książki autora
Państwo bez stosów. Szkice z dziejów tolerancji w Polsce XVI i XVII wieku
Janusz Tazbir0
Okładka ksiązki - Państwo bez stosów. Szkice z dziejów tolerancji w Polsce XVI i XVII wieku

Książka ukazuje przemiany mentalności, które umożliwiły triumfy polskiej tolerancji, oraz wpływ postawy tolerancyjnej na umysłowość doby Renesansu. Przedstawiając...

Silva rerum historicarum
Janusz Tazbir0
Okładka ksiązki - Silva rerum historicarum

Zbiór tekstów zróżnicowanych gatunkowo i tematycznie, nawiązujących do tradycji szlacheckiej - silva rerum. Znajdziemy tu eseje poświęcone dziejom politycznym...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy