Recenzja książki: Pogranicze

Recenzuje: Justyna Gul

Cienie przeszłości

Każda rocznica ofensywy militarnej „Burza” wywołuje gwałtowne spory pomiędzy Chorwatami a Serbami, spowodowane odmiennymi poglądami dotyczącymi interpretacji wydarzeń rozgrywających się w pierwszych dniach sierpnia 1995 roku w rejonie Krajina, obszarze leżącym obecnie na wschodzie Chorwacji, na granicy z Bośnią i Hercegowiną. Brutalne mordy, które miały wówczas miejsce, do dziś pozostawiły krwawiące rany w sercach wielu ludzi, pojawiły też anioły zemsty drżące z napięcia przed wymierzeniem sprawiedliwości i zadośćuczynieniem za doznane krzywdy.
    Wydarzenia 1995 roku, a raczej ich reperkusje, stały się inspiracją dla Thomasa Kangera, autora genialnej i poruszającej w swej wymowie książki „Pogranicze”. Ten kryminał, nominowany do Nagrody Szwedzkiej Akademii Autorów Kryminałów w 2007 r. w kategorii Najlepszy Szwedzki Kryminał Roku, w pełni zasługuje na laury. Skonstruowana w taki sposób, by nieustannie zaskakiwać czytelnika fabuła roi się od ukrytych znaczeń, przeszłość przenika teraźniejszość, a w tle majaczy jeden z przełomowych momentów wojen bałkańskich lat 90 i tezy związane z subiektywnością czasu.
    Tytułowe pogranicze to właśnie leżąca przy granicy terytorialnej Krajina. Tam główna bohaterka Elina Wiik, policjantka sekcji operacyjnej Wydziału Kryminalnego, prowadzi dochodzenie w sprawie morderstwa. Działa na pograniczu prawa, bowiem jurysdykcja sztokholmskiej policji nie sięga tak daleko. Nie ma jednak wyjścia – musi odkryć prawdę o ukochanym mężczyźnie i robi to nie tylko dla siebie.
Owocem zbyt krótkiego romansu nad bajową Zatoką Terencką, przerwanego brutalnym zabójstwem Alexa Niro, jest bowiem Mira i to dla niej Elina musi dowiedzieć się, jaka była prawdziwa tożsamość kochanka i oczyścić go z podejrzeń.
Jej potrzeba perfekcji we wszystkich aspektach życia nie dopuszcza półprawdy i wątpliwości. Dlatego też, przełamując opory systemu, Elina jest gotowa nawet rozdrapywać stare blizny by ustalić rzeczywisty przebieg wydarzeń. Jest to o tyle trudne, że wszystkie poszlaki wskazują jako początek zarzewia konfliktu właśnie akcję wyzwolenia przeprowadzaną w 1995 roku przez armię chorwacką. Kilka tygodni po zbrojnej interwencji rodzina Dodola (jedni z nielicznych Serbów, którzy nie porzucili Krajiny) została bestialsko zamordowana.
W jaki sposób zabójstwo sprzed lat wiąże się z osobą Alexa Niro vel Alexandra Kupalo i jego śmiercią? Czy Elina zdoła odkryć tajemnicę kolejnych morderstw w zadziwiający sposób ze sobą połączonych? Czy na pograniczu mitu i prawdy kryje się klucz do zagadki ukochanego? Sza… nie zdradzę tego, bo byłaby to potworna zbrodnia. „Pogranicza” nie można nie zauważyć, ominąć i nie można go nie przeczytać.
Thomas Kanger perfekcyjnie skonstruował fabułę by zamknąć nas w matni fałszywych tropów, podejrzeń oraz przypuszczeń oraz co chwilę udowadniając nam kolejne pomyłki i rozsypywać powstałą koncepcję winnej osoby niczym domek z kart.
Solidna dawka emocji, historii i rozważań miesza się tu z wnikliwą obserwacją nieudolnego systemu sprawiedliwości, korupcji i niedopowiedzeń oraz dogłębną analizą charakterologiczną bohaterów. Wszystko to sprawia, że stajemy na pograniczu szaleństwa, by pomóc Elinie w rozwiązaniu sprawy. Czy jednak kobieta może nam zaufać?


   

Kup książkę Pogranicze

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Pogranicze
Książka
Pogranicze
Thomas Kanger
Inne książki autora
Mężczyzna, który przychodził w niedzielę
Thomas Kanger0
Okładka ksiązki - Mężczyzna, który przychodził w niedzielę

Przekład ze szwedzkiego Marta Rey-Radlińska Komisarz Elina Wiik podejmuje sprawę niewyjaśnionego morderstwa, która wkrótce ulegnie przedawnieniu...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy