Recenzja książki: Pod piaskami Egiptu. Tajemnice Tutanchamona

Recenzuje: Damian Kopeć

Howard Carter kontra tajemnica Tutanchamona

Choć dzieliło ich 3200 lat, chodzili po tych samych drogach, pili z tych samych studni i oglądali te same krajobrazy. O kogo chodzi? O mniej znanego egiptologa Howarda Cartera i słynnego faraona Tutanchamona. Co jeszcze połączyło tych dwóch, żyjących w tak odległych od siebie czasach, mężczyzn? Los. Carter był archeologiem specjalizującym się w badaniach starożytnego Egiptu. Człowiekiem, który z uporem, na przekór wszelkim przeciwnościom, szukał w Dolinie Królów grobowca słynnego faraona. Wielu nie wierzyło w istnienie tej postaci, uznając ją za kolejny mit. Carter wierzył, poszukiwania wśród piasków stały się jego pasją i obsesją zarazem. Tutanchamon został faraonem wskutek wielu zbiegów okoliczności. Władza nie przyniosła mu jednak szczęścia. Zginął młodo, a jego następca próbował - bardzo zresztą skutecznie - usunąć jego imię - tak, by ślad po nim nie został.

Mamy w książce Pod piaskami Egiptu. Tajemnice Tutanchamona Philippe’a Nessmanna dwa równolegle prowadzone wątki. Jeden toczy się w na przełomie XIX i XX wieku. Drugi ponad tysiąc trzysta lat przed naszą erą. Nessmann stara się zainteresować czytelników historią poprzez ciekawe jej przedstawienie, skonstruowanie intrygującej fabuły. Nie pisze prostej książki popularnonaukowej, pełnej dat i faktów. Korzysta z formy zbeletryzowanej, może i mniej realistycznej, mniej historycznej, ale o wiele bardziej zrozumiałej i atrakcyjnej, szczególnie dla współczesnego młodego czytelnika. Śledzimy losy Tutanchamona. Od okresu, kiedy był on małym chłopcem, kiedy obchodzono dziesięciolecie rządów Echnatona i Nefretete, po objęcie przez niego władzy i tragiczną śmierć. Z drugiej strony towarzyszymy przygodom Howarda Cartera, jego wieloletnim staraniom o odnalezienie zapomnianego grobowca, począwszy od roku 1892 do lat dwudziestych XX wieku.

Opowieści snute są z humorem. Zawierają dużo ciekawostek. Styl jest luźny i barwny. Duży nacisk położony został na osobowości głównych postaci, na próbę zrozumienia, kim byli, czego pragnęli, co osiągnęli. Widzimy Cartera poprzez pasmo nadziei, chwil zwątpienia, ciężkiej pracy i mizernych efektów. Czujemy jego upór, który doprowadził do historycznego odkrycia. Obserwując Tutanchamona, poznajemy życie i obyczaje starożytnych Egipcjan, rozmaite ciekawostki z tamtych czasów dotyczące zwyczajów, kultury i polityki. Uzupełnieniem, o charakterze popularnonaukowym, jest zawarta w książce kolorowa wkładka informacyjna zatytułowana Tajemnice Tutanchamona. Przybliża nam ona takie tematy. jak budowa grobowca słynnego faraona, teorie dotyczące jego śmierci, krótką chronologię władców starożytnego Egiptu.

Książka Pod piaskami Egiptu Philippe’a Nessmanna jest jednym z tomów cyklu Świat wielkich odkryć Wydawnictwa św. Stanisława BM. Jest niezwykle udaną formą przybliżenia historii w sposób  niebanalny, ciekawy, ukazujący rolę odkrywców w procesie poznawania tajemnic historii. Jest na tyle dobrze napisana, że może zainteresować zarówno młodego, jak i trochę starszego czytelnika. Nie jest to książka dla osób dobrze zaznajomionych z historią, raczej zachęta dla tych, którzy chcieliby od czegoś zacząć swoją z nią przygodę, poznać najważniejsze fakty związane z ciekawymi odkryciami w piaskach Egiptu.

Kup książkę Pod piaskami Egiptu. Tajemnice Tutanchamona

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Pod piaskami Egiptu. Tajemnice Tutanchamona
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy