Recenzja książki: Po kalifacie. Nowa wojna w Syrii

Recenzuje: Vanillivi

Paweł Pieniążek to młody (ur. 1989 r.), lecz doświadczony już korespondent wojenny, który dotychczas relacjonował między innymi wydarzenia z ukraińskiej rewolucji i wojny w Donbasie, wojny w Afganistanie czy podczas kryzysu uchodźczego. Dotychczas opublikował dwie pozycje książkowe: Wojnę, która nas zmieniła oraz Pozdrowienia z Noworosji oraz liczne artykuły w „Tygodniku Powszechnym”, „Gazecie Wyborczej” i „Krytyce Politycznej”.

Najnowsza książka Pieniążka – Po kalifacie. Nowa wojna w Syrii – to reportaż z północnej Syrii, koncentrujący się na wydarzeniach, które miały miejsce po odbiciu z rąk bojowników Państwa Islamskiego ich ostatniej enklawy w miejscowości Al Baghuz Faukani. Już na pierwszych stronach autor prezentuje niezwykle ważną, rzadko opisywaną w zachodnich mediach perspektywę: z wewnątrz kalifatu.

Relacja wyłaniająca się z opowieści cywili zaskakuje momentami „banalnością zła”: początkowo zmęczeni ciągłymi walkami między różnymi bojówkami w mieście mieszkańcy Ar Rakki widzieli w rządach dżihadystów szansę na stabilizację. Niektórzy uważali, że sytuacja w mieście zmieniła się na lepsze: wzrósł standard usług publicznych, służby zdrowia, wielu dostało pracę przy transporcie ropy naftowej.

W tym kontekście obowiązek noszenia długiej brody i tradycyjnego stroju nie był postrzegany jako bardzo uciążliwy. Ignorowano represje, jakie dotknęły mieszkających po sąsiedzku chrześcijan. Dopiero z czasem do miasta zaczęły docierać informacje o bestialskim traktowaniu jeńców i zbrodniach wojennych dokonywanych na Jazydach i przedstawicielach innych mniejszości religijnych.

Paweł Pieniążek był w centrum wydarzeń: w Kobane i Al-Rakce tuż po tym, gdy rozegrały się w nich kluczowe bitwy, w ewakuowanym Efrinie. Rozmawiał z kurdyjskimi bojownikami i cywilami, także mieszkańcami Państwa Islamskiego. Niektóre z fragmentów relacji porażają: na przykład historia mężczyzny, który w kolejnych bombardowaniach stracił dwie nogi i kolejnych członków rodziny; wyznania młodocianego żołnierza lub opisy masakry Jazydów uwięzionych w górach północnej Syrii. Wielka szkoda, że autorowi nie udało się lepiej wyeksponować podobnych wątków — dziennikarz z większym talentem literackim mógłby na każdym z nich oprzeć poruszającą opowieść.

Jednym z najważniejszych wątków w reportażu Pieniążka jest walka syryjskich Kurdów przeciwko bojownikom Państwa Islamskiego, a także, w szerszym kontekście, walka o autonomię i historia ruchu narodowowyzwoleńczego. Dla osób zainteresowanych tą tematyką Po kalifacie to lektura obowiązkowa. W książce znacznie mniej informacji znajdziemy jednak o walkach toczonych w innych regionach Syrii, gdzie rozegrały się kluczowe dla przebiegu wojny wydarzenia — na przykład o Homs czy Aleppo, do których autor nie dotarł osobiście.

Pawłowi Pieniążkowi udało się doskonale uchwycić, w jaki sposób lokalny konflikt na pograniczu Syrii, Turcji i Iraku zmienia się w brutalną grę globalnych mocarstw, w której nie ma miejsca na ideały i sentymenty. Towarzysząc bojownikom ewakuowanym podczas ewakuacji z Efrinu, autor opisuje ich gasnący zapał, załamanie i rezygnację. Towarzyszy im poczucie zdrady: Stany Zjednoczone wykorzystały bojowników kurdyjskich w walce z Państwem Islamskim, by następnie pozostawić ich samych sobie w obliczu agresji tureckiej.

Ze względu na zawężone ramy czasowe i tematyczne, książka Pawła Pieniążka nie może stanowić obszernego kompendium. Poszczególne zagadnienia opisywane są wyrywkowo i niekiedy w sposób dość chaotyczny. Nie da się jednak zaprzeczyć, że autor zgromadził bardzo ciekawy materiał oraz rzetelnie przedstawił wybrane tematy, dokładając swój kamyczek do tego, abyśmy mogli poznać i zrozumieć jak rzeczywiście wygląda syyrjski konflikt.

Anna Michalska

Tagi: Shiraz

Kup książkę Po kalifacie. Nowa wojna w Syrii

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Po kalifacie. Nowa wojna w Syrii
Książka
Inne książki autora
Opór. Ukraińcy wobec rosyjskiej inwazji
Paweł Pieniążek0
Okładka ksiązki - Opór. Ukraińcy wobec rosyjskiej inwazji

Ukraiński opór zbrojny przeciwko rosyjskiej inwazji przykuł uwagę świata. Jednak za jego sukcesem stoi nie tylko siła militarna, ale oddolne, czasami bardzo...

Pozdrowienia z Noworosji
Paweł Pieniążek0
Okładka ksiązki - Pozdrowienia z Noworosji

Wojna na Ukrainie zaskoczyła Europę, która przywykła do „odwiecznego” pokoju w pobliżu swoich granic. Jak się okazało, niesłusznie. Po dramatycznych...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy