Recenzja książki: Piszę, bo chcę... Poradnik kreatywnego pisania

Recenzuje: Justyna Gul

Własna książka? To możliwe!

 

Wiele osób nosi w swoich myślach przepis na potencjalny bestseller. Różnica pomiędzy nimi a tymi pisarzami, którym udało się odnieść szeroko pojęty sukces, jest taka, że ta druga grupa… po prostu zasiadła do pisania. Tak naprawdę bowiem problemem większości jest nie brak techniki czy dobrych pomysłów, ale ograniczające przekonania, że ktoś zrobił to już lepiej, że nie zasługujemy na to, by świat podziwiał nasze teksty, że z pewnością nikt nie będzie chciał sięgać po nasze opowiadania czy książki. Tak naprawdę ile osób, tyle można podać wymówek, tyle znajdziemy powodów do tego, by nie realizować swojego marzenia.

 

Dla tych jednak, którzy zdecydują się zawalczyć o spełnienie pragnień, którzy otworzą się na nowe wyzwania i możliwe konsekwencje aktu twórczego, Krystyna Bezubik, doktor literaturoznawstwa, pisarka i nauczycielka z wieloletnim doświadczeniem, ma wspaniałą propozycję – kurs pod jej przewodnictwem. Tym razem jednak nie będziemy uczestniczyć w zorganizowanych przez nią warsztatach stacjonarnych, bowiem specjalnie dla tych, którzy znaleźliby zapewne tysiące kolejnych wymówek, by na tych warsztatach się nie zjawić, autorka przygotowała poradnik kreatywnego pisania Piszę, bo chcę… Opublikowana nakładem wydawnictwa e-bookowo pozycja zawiera elementy treningu kreatywności, zarządzania sobą w czasie, coachingu, a wszystko to w celu wywołania pragnienia, by przelać swoje myśli na papier, by czynić to w zgodzie z naszymi celami oraz w taki sposób, by sprawiało to przyjemność zarówno nam, jak i potencjalnym czytelnikom. Sięgnąć po ten poradnik powinni wszyscy ci, którzy noszą ukryte głęboko w sercu pragnienie pisania, którzy kiedyś pisali, ale pełna innych wyzwań codzienność zmusiła ich do ustalenia innych priorytetów, a także ci, którzy już piszą, ale chcieliby robić to lepiej.

 

Książka składa się z dwóch części – w pierwszej poznamy wiele technik, którym celem będzie zmiana ograniczających nas przekonań, praca z celami czy wzbudzanie kreatywności, druga zaś poświęcona została rozwijaniu warsztatu pisarza. Warto poświęcić kilka godzin i zagłębiać się w książkę stopniowo, zaś przy kolejnym czytaniu skupić się tylko na tych fragmentach, które pomogą nam tworzyć fabułę książki czy jej bohaterów. Zanim to jednak nastąpi, trzeba otworzyć zeszyt albo edytor tekstu i po prostu zacząć pisać. Proste? Wydaje się że tak, jednak gdyby takie rzeczywiście było, to nie byłoby tylu osób pragnących pisać, ale nie realizujących tego marzenia. Dlatego też autorka wraz z uczestniczkami swojego kursu, będącymi stworzonymi na potrzeby książki reprezentantkami najczęściej występującego profilu uczestniczek, zabiera nas w podróż w głąb naszego umysłu, zachęca do tworzenia obrazów, do wizualizacji przyszłego tekstu, miejsca do pisania czy nas samych, spędzających czas na pisaniu. Wspólnie zastanowimy się też nad tym, jakie są nasze cele i czy w prawidłowy sposób je formułujemy, odpowiemy na pytania kartezjańskie, popracujemy nad likwidacją blokad i postaramy się zaprzyjaźnić z naszym wewnętrznym krytykiem. Przekonamy się również, że warto pozwolić sobie na błędy, poznamy zasady zarządzania sobą w czasie tak, by efektywnie wykorzystać dobę i wreszcie znaleźć czas na pisanie.

 

Część druga książki skłania nas do pracy nad własnym warsztatem pisarskim - pisanie bowiem to nie tylko oczekiwanie na wenę, ale przede wszystkim ciężka praca, podparta solidna wiedzą na temat kompozycji tekstu, budowania dialogów i konstruowania sylwetek bohaterów. Wspólnie z autorką zastanowimy się nad tym, jakie są korzyści ze znajomości tematu, który poruszamy, dowiemy się, w jaki sposób planować (i czy w ogóle planować) rozwój akcji, a także jakie powinny być kolejne kroki w akcie tworzenia. Poznamy różne struktury tekstu, typy narracji, skupimy się na bohaterach, dialogach i opisach. Wraz z książką otrzymujemy również „bonus” w postaci kilku dodatkowych ćwiczeń rozbudzających kreatywność, a także wskazówek dotyczących gramatyki i korekty teksów.

 

Poradnik Piszę, bo chcę... autorstwa Krystyny Bezubik to nieoceniona pomoc dla wszystkich, którzy dotychczas bali się walczyć o swoje marzenia, o siebie. Co więcej, jeśli nawet opowiadania czy książki stworzone w efekcie lektury publikacji nie przyniosą nam sławy, pieniędzy czy chwały, to zyskamy zestaw narzędzi, które znacząco poprawią jakość naszego życia, nauczą nas żyć bardziej efektywnie, inspirować się otaczającym nas światem. Należy jednak pamiętać, że lektura przyniesie pozytywne rezultaty szczególnie wtedy, kiedy sumiennie wykonamy wszystkie zawarte w niej ćwiczenia i kiedy zrobimy pierwszy krok - zaczniemy pisać…

Kup książkę Piszę, bo chcę... Poradnik kreatywnego pisania

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Piszę, bo chcę... Poradnik kreatywnego pisania
Inne książki autora
Raj na kredyt
Krystyna Bezubik0
Okładka ksiązki - Raj na kredyt

To nie jest książka o finansach. ,,Raj na kredyt" to książka o poszukiwaniu drogi do wnętrza siebie, drogi do spełnienia marzeń i przeistoczenia w...

Piszę codziennie. 36 dniowe wyzwanie
Krystyna Bezubik0
Okładka ksiązki - Piszę codziennie. 36 dniowe wyzwanie

36 dni. 36 ćwiczeń pisarskich. A wszystko po to, abyś zaczęła pisać tak, by inni chcieli to czytać i z czasem mogła napisać dobrą książkę lub prowadzić...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy