Recenzja książki: Pisarze jednej książki

Recenzuje: ankhxxl

Personalia Holdena Caufielda znane są wszystkim, którzy zetknęli się z manifestem buntu w książce Jerome’a Davida Salingera. Ale czy ktoś słyszał o znakomitych opowiadaniach autora „Buszującego w zbożu”? A „Paragraf 22” Josepha Hellera? Przecież ów przenikliwy obserwator zmieniającej się jak w kalejdoskopie współczesnej rzeczywistości, bezpardonowy ironista i dysputant choćby w reinterpretacji przekazów biblijnych z obrazoburczym „Bóg wie” na czele nie zniknął, ot, tak, z księgarnianych i bibliotecznych półek! Co powoduje, że dzieła niektórych pisarzy wyliczamy jednym tchem, a inne nazwiska utożsamiamy z pojedynczym utworem, choć na swym koncie mają liczny dorobek, porzucony i zapomniany? Tę i inne kwestie podejmuje w swojej nadzwyczaj ciekawej książce Olga Romańska-Malina, tytułując ją „Pisarze jednej książki”.

 

Autorka tego niecodziennego vademecum, chcąc udzielić możliwie wyczerpujących odpowiedzi na wymienione pytania, stworzyła typologię, ujętą w poszczególne rozdziały. Pierwszy z nich grupuje tych pisarzy, którym na drodze dalszej kariery literackiej stanęła śmierć. Mamy tu Andrzeja Bobkowskiego, Sylvię Plath, Margaret Mitchell, Emilie Brontë czy Jana Nepomucena Potockiego, którego bardziej kojarzymy z ekranizacją „Pamiętników znalezionych w Saragossie” i niezapomnianą rolą Zbigniewa Cybulskiego.  Dyskusyjnym  wydaje się umieszczenie tutaj Francisa Scotta Fitzgeralda, gdyż „Wielki Gatsby” nie był jedyną głośną powieścią amerykańskiego nowelisty. „Czułą jak noc” czy „Pięknymi i przeklętymi” autor także zawojował świat.

 

Interesującym rozdziałem, analizującym literaturę z punktu widzenia tego, jak silnie splata się ona z życiem socjopolitycznym, jest ten poświecony pisarzom wymazanym z pamięci odbiorców za sprawą ich zaangażowania w krytykę systemu państwa, w którym żyli. Nie dziwi fakt, że krąg ten zdominowali twórcy rosyjscy, tacy jak Bułhakow, Sołżenicyn i Pasternak. Krytyce totalitarnych ciągot ojczyzny Puszkina, wyrażonej bądź to językiem ezopowym, jak w przypadku pierwszego z wymienionych, bądź bezpośrednio u pozostałych, z wiadomych powodów zamknięto usta. Ocenzurowanie tych dzieł dało jednak rezultat inny niż oczekiwany – stały się ikoną wolności słowa, wyrażania, pośrednio lub wprost, niesprawiedliwości i krzywd doświadczanych przez ludzi zamkniętych w pułapce systemu.

 

Przedostatni, bodajże najciekawszy ustęp, poświęca autorka dziełom pisarzy, na których piętno odcisnęła ich biografia, a dzięki owym akcydensom w ogóle ujrzały one światło dzienne. Obok kontrowersyjnej książki „My, dzieci z dworca Zoo” zderzone zostają ze sobą „Nowy wspaniały świat”, „Lot nad kukułczym gniazdem” i „Moskwa – Pietuszki”. Wszystkich autorów łączy doświadczenie związane z nadużywanie substancji odurzających, alkoholu i narkotyków, które zostają stematyzowane w wymienionych utworach.

 

Prócz zachęcającej gawędziarskiej narracji elementem wzbogacającym książkę są zamieszczone barwne fotografie autorów, zdjęcia okładek pierwszych wydań ich literackich monumentów, kadry z filmów, którym powieści ufundowały niejednokrotnie oscarowe scenariusze (patrz: Ken Kesey).

 

„Pisarze jednej książki” to przewodnik – ciekawostka, który dzieli wiedzę nie encyklopedyczną, a raczej zajawkową, anegdotyczną. Jego lektura z pewnością znajdzie uznanie wśród tych, którzy lubią poszperać w archiwach literackich i dowiedzieć się co nieco o swych - może ulubionych, być może takich, które zmieniły ich życie - książkach.

Kup książkę Pisarze jednej książki

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Pisarze jednej książki
Książka
Pisarze jednej książki
Olga Romańska-Malina
Inne książki autora
Literatura i kontrowersje - Bunt literatów.
Olga Romańska-Malina0
Okładka ksiązki - Literatura i kontrowersje - Bunt literatów.

Kanon lektur szkolnych zawiera w sobie konkretne pozycje, od lat omawiane na różne sposoby. Są to książki mniej lub bardziej poprawne politycznie i obyczajowo...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy