Szkoła jest instytucją oświatowo-wychowawczą zajmującą się kształceniem i wychowywaniem. Spędzając w niej wiele lat swego życia, dziecko nabywa wiedzę potrzebną do dalszego życia, ćwiczy umiejętności radzenia sobie z codzienną sytuacją, a także uczy się zachowań w trudnych sytuacjach. Książka „Pierwsze lata w szkole” jest poradnikiem skierowanym do rodziców, opiekunów i pedagogów, odpowiedzialnych za powierzone sobie dzieci.
Bogna Białecka mając na uwadze dziecko rozpoczynające szkolną edukację, udziela wskazówek ułatwiających zaaklimatyzowanie się małego ucznia do nowych warunków. Podane przez nią rady zostały „ubrane” w słowa dowcipne, przystępne i w pełni zrozumiałe. Co zrobić, by nauka była przyjemna, łatwa i bezstresowa? Jaki jest przepis na odpowiedzialność? Jak postępować z dzieckiem z problemami emocjonalnymi? Te i wiele jeszcze innych zagadnień rozwiązuje autorka książki „Pierwsze lata w szkole”.
Analizując podstawy umiejętności społecznych, podaje konkretne zasady, umożliwiające osiągnięcie zamierzonych efektów. Uczy wytrwałości w dążeniu do celu, gotowości do podejmowania decyzji, właściwego traktowania dóbr materialnych, a także umiejętności radzenia sobie z problemami w różnorodnych sytuacjach. Świadom ogromu nałożonej „na barki” odpowiedzialności za wychowanie młodego pokolenia, rodzic i wychowawca musi użyć wiedzy i umiejętności, by powierzone mu dziecko doprowadzić do wytyczonego celu.
W kolejnym rozdziale podane zostały sposoby na dyscyplinę, wymagające jednak logicznych konsekwencji ze strony rodziców/opiekunów. Ułatwi to rozwiązywanie konfliktów powstałych nie tylko między dorosłymi i dziećmi, ale również między samymi dziećmi, szczególnie w ciągu pierwszych lat pobytu w szkole. Autorka podaje również „triki” wspomagające naukę, a także wyjaśnia podstawową zasadę zarządzania celami SMART.
W przemyśleniach Bogny Białeckiej nie zabrakło troski o rozwój inteligencji emocjonalnej. Podane przez nią konkretne ćwiczenia dotyczą sposobów reakcji na trudne uczucia dziecka (złość, gniew, kłótnie z rodzeństwem) oraz problemów emocjonalnych (zaburzenia snu, ADHD, depresja dziecięca).
W ostatnim rozdziale nie brakuje przestróg odnoszących się do niszczenia dziecięcej wrażliwości. Tak więc omówiona została ważna sprawa Pierwszej Komunii Świętej, zaakcentowane niebezpieczeństwo uzależnienia od telewizji oraz zniewolenie dzieci przez reklamy, a także problemy wynikające z docierających do dziecka informacji o przemocy.
Książka „Pierwsze lata w szkole” jest poradnikiem specjalistycznym, przeznaczonym dla osób bezpośrednio zainteresowanych omawianym tematem. Język, jakim posługuje się autorka, jest prosty i przystępny. Rodzice, opiekunowie i wychowawcy, którzy zdecydują się sięgnąć po ów poradnik, z pewnością się nie zawiodą. Skorzystanie z podanych rad przyniesie oczekiwane efekty.
Niezwykle praktyczna książka pomagająca kobiecie w tym trudnym i radosnym czasie oczekiwania. Mama w ciąży znajdzie w niej: - pamiętnik ciąży z perspektywy...
Autorka podpowiada jak wychować nastolatki na odpowiedzialnych dorosłych. Podkreśla, rolę rozmowy i wspólnego podejmowania decyzji. Zachęca do tego...