Cechą charakterystyczną nałogu jest nieprawidłowe funkcjonowanie wolnej woli, polegające na ciągłym podejmowaniu sprzecznych ze zdrowym rozsądkiem, szkodliwych dla organizmu decyzji. Najczęściej spotykanym nałogiem jest nikotynizm, którego mechanizm obrazuje niezgodność rozeznania intelektualnego z decyzją woli (nałogowy palacz doskonale wie, że palenie szkodzi, bagatelizuje jednak dane dostarczane mu przez intelekt). By pomóc (chętnym) w dokonaniu dobrego (dla zdrowia i samopoczucia) wyboru, Wydawnictwo Jedność opublikowało niewielką – ale za to bogatą w treść – książeczkę Pierwsze kroki do… zerwania z nałogiem palenia. A ponieważ nawet najdłuższa podróż rozpoczyna się od pierwszego kroku, publikacja Jedności jest pomysłem jak najbardziej trafionym.
W dziesięciu rozdziałach Simon Atkins odpowiada na pytanie, co tak naprawdę zawierają papierosy i dlaczego są szkodliwe dla człowieka. Opisuje krótko- i długotrwałe konsekwencje zdrowotne palenia. Wylicza dostępne formy pomocy w walce z nałogiem. Pokazuje zalety wyznaczania sobie realistycznych celów oraz sposoby ich osiągania. Czytelnik będzie miał więc okazję zapoznać się z alarmującymi wnioskami, wynikającymi z wieloletnich badań brytyjskich uczonych (implikacje dla zdrowia, konsekwencje finansowe); przeczytać o najczęstszych powodach, dla których ludzie zaczynają palić (wpływ znajomych, chęć bycia dorosłym i niezależnym, stres, brak poczucia bezpieczeństwa, ciekawość); przejść etapy efektywnego rzucania palenia (przedrefleksja, rozważanie zmiany, przygotowanie, działanie, podtrzymanie i utrwalenie); przeanalizować metody wsparcia dla osób palących (NTZ – nikotynowa terapia zastępcza czyli plastry, gumy, pastylki do ssania, mikrotabletki, inhalatory, spray do nosa); przyjrzeć się modnym dzisiaj papierosom elektronicznym; docenić wartość psychologicznego wsparcia (serwisy esemesowe, telefoniczna linia wsparcia, kliniki odwykowe) oraz alternatywnych metod leczenia (hipnoterapia, akupunktura, ziołolecznictwo). Dwa ostatnie rozdziały są niczym nadzieja na zwycięstwo, bowiem po wyliczeniu wczesnych objawów odstawienia papierosa (kaszel, bóle głowy, bezsenność, przybieranie na wadze, zaparcia i zmiany nastrojów) autor skupia się już tylko i wyłącznie na korzyściach zdrowotnych.
Książkę Pierwsze kroki do... zerwania z nałogiem palenia z powodzeniem można nazwać poradnikiem, bowiem zawarte w niej treści są oparte na faktach i całkowicie przekonujące. Pomocą służą zamieszczone na końcu każdego rozdziału ciekawostki i porady opatrzone wspólnym tytułem Obalanie mitu oraz Załącznik – anatomia papierosa (skład, złowrogie liczby). W lekturze nie brakuje tabelek, rysunków, wyliczeń, wypunktowań, ramek z treściami wartymi szczególnej uwagi, a także odnośników źródłowych. Krótko mówiąc: czytelnik odnajdzie w niej wszystko, co pomoże mu uporać się z uciążliwością nałogu, natomiast potencjalny palacz przestraszy się konsekwencji, nim jeszcze sięgnie po papierosa.