Przygoda wiary
By w pełni zrozumieć Dobrą Nowinę, potrzebne jest osobiste spotkanie z Jezusem. Spotkanie możliwe dziś szczególnie za sprawą kart Pisma Świętego, traktowanego nie jako zwykła książka, a słowa Boga skierowane do ludzi i zapisane przez nich. To tam „słyszymy” to, co mówił Jezus, „widzimy” Jego czyny i możemy uchwycić przesłanie, z którym szedł przez swoje ziemskie życie. Przenieść się do czasów, kiedy wędrował po Galilei, Palestynie, głosił naukę z mocą, spotykał się z ludźmi, uzdrawiał. Do miejsc, gdzie się narodził, pracował, czynił cuda i znaki, umarł i zmartwychwstał. W tej właśnie podróży w czasie i przestrzeni świetną pomocą dla młodego czytelnika może być książka Piękna tajemnica Ewangelii. Opowieść w niej zawarta oparta jest na Ewangelii św. Łukasza. Pokazuje w układzie chronologicznym różne momenty z życia Mesjasza, opatrzone przybliżającymi treść ilustracjami, cytatami z Pisma Świętego, opisami detali życia w czasach Jezusa. Informacje historyczne podane w tabelkach, wyróżnionych kolorem akapitach, ułatwiają zrozumienie ewangelicznego przekazu. Wyjaśniają kontekst wielu zdarzeń, sytuacji, słów. Pomagają poczuć atmosferę dawnych wieków i tego, co głosił Jezus. Wszak mimo, że przekazywał naukę niezmienną w swej istocie, głosił ją do ludzi w konkretnych czasach historycznych.
Układ tekstu jest przejrzysty. Zdania są nieskomplikowane, zrozumiałe dla małego i starszego dziecka. Czcionka – czytelna w głównej treści, trochę mniejsza w przypadku dodatkowych wyjaśnień. Wydaje się, że mniejsze dzieci bez problemu zrozumieją podstawowy tekst. Dodatkowe informacje mogą jednak wymagać zarówno przekazania, jak i wyjaśnienia przez osobę starszą. Ilustracji nie jest zbyt wiele – są one jakby podsumowaniem przesłania danego fragmentu, uchwyceniem zdarzenia z życia Jezusa. Pastelowe kolory są stonowane, ale ożywiają książkę i wpływają na jej odbiór.
To jedna z ciekawszych propozycji dla dzieci, która nie tylko mówi o życiu Jezusa i Jego nauczaniu, ale również pokazuje szerszy kontekst czasów, w których chodził On po ziemi. Miejsc, w których bywał. Pokazuje, że niektóre, obecnie słabo zrozumiałe lub nawet niezrozumiałe słowa Chrystusa, miały trafiać do słuchaczy. Miały być (i były) zrozumiałe przez wszystkich, bo pozostawały mocno osadzone w ich rzeczywistości, odwoływały się do obrazów wziętych z ich życia.
Czasami Ziemię Świętą nazywa się piątą Ewangelią. Wszak historyczne miejsca, tereny, budowle były świadkami ziemskiego życia Chrystua. Piękna tajemnica Ewangelii jest swoistym pośrednikiem między lekturą Ewangelii a wyprawą do Ziemi Świętej. Pozwala poczuć atmosferę owych dni, kiedy Jezus spotykał się z żyjącymi wtedy ludźmi i głosił im Dobrą Nowinę. Tę, którą zostawił dla wszystkich. Niezmienną aż do skończenia świata.