Recenzja książki: Pchła

Recenzuje: Sławomir Krempa

Pchła Anny Potyry to z jednej strony wciągająca powieść kryminalna, z drugiej zaś poruszająca historia o konsekwencjach wojny, o tym, jak traumy z przeszłości mogą być przenoszone na kolejne pokolenia.

Kryminał się kończy. W końcu ileż może być sposobów dokonywania zbrodni? Ileż metod śledczych? Ile zaskakujących zwrotów akcji, nietuzinkowych bohaterów i oszałamiających finałów? Solidni redaktorzy książek potrafią zadbać o wyłapanie ewentualnych błędów, podsunąć wskazówki dotyczące bardziej satysfakcjonującego poprowadzenia fabuły czy motywacji bohaterów. Dlatego właśnie coraz ważniejsza w kryminale staje się podbudowa, swoista „wartość dodana”. Może składać się na nią wymowa społeczna, może – doskonale oddany koloryt lokalny, może – poczucie humoru. Kryminał może też dotykać spraw szczególnie trudnych i ważnych, poruszać problemy natury moralnej, sięgać po tematy, z którymi zwykle mierzy się literatura piękna. Tak dzieje się w przypadku powieści Anny Potyry Pchła.

Na najbardziej podstawowym poziomie to po prostu kolejna powieść kryminalna, dopracowana warsztatowo, ze sprawnie budowanym napięciem i kilkoma zwrotami akcji. Potyra skutecznie zwodzi czytelnika, podsuwając kolejne poszlaki, myli tropy, rzucając podejrzenia na kolejnych bohaterów. Autorka korzysta z szerokiego arsenału sprawdzonych już i doskonale znanych zarówno pisarzom, jak i miłośnikom kryminałów środków. Można o Pchle powiedzieć wszystko to, co powtarza się przy okazji premiery dobrych powieści kryminalnych. Tak, tę książkę bez wątpienia czyta się jednym tchem. Można pochłonąć ją w jeden wieczór, może zahaczając nieco o kawałek nocy.

Anna Potyra radzi sobie także z budowaniem złożonych postaci. Jest więc w powieści komisarz Adam Lorenz, śledczy z dużym doświadczeniem i jeszcze większą przeszłością. Jest profilerka Iza Rawska (ciekawe, czy profilerzy liczniej występują na stronach powieści kryminalnych, czy w komisariatach policji?), walcząca z uprzedzeniami dotyczącymi wykorzystywania psychologii w działaniach śledczych. Jest policjant, który w momentach szczególnej irytacji mówi po śląsku. I jest prokurator, walczący wyłącznie o własną karierę. Będą wątki osobiste, element obyczajowy, mniejsze i większe problemy poszczególnych bohaterów. Znowu: solidna pod względem warsztatowym robota.

Ale nie byłaby Pchła powieścią nawet po części tak udaną, gdyby nie to, co Anna Potyra chce przekazać poza warstwą fabularną. A mówi pisarka o współczesnych mediach, w których nie ma miejsca na poważne czy trudniejsze tematy. O tym, jak wiele trzeba, by w czasach szumu informacyjnego przebić się ze swoim przekazem. Ale też o tym, w jak dobrych – mimo wszystko – czasach żyjemy, nie musząc mierzyć się na co dzień z głodem, przemocą czy grozą wojny. Grozą, która zostaje w człowieku na długo.

Nie używając tego określenia, Anna Potyra pisze o dziedziczeniu epigenetycznym. O tym, że traumy z przeszłości rodziców czy dziadków mogą wpływać na życie dzieci czy wnuków. I – jak się okazuje – mogą też przekraczać granice rodziny czy najbliższych znajomych osoby, która traumę przeżyła. W ten sposób wojna rzeczywiście nigdy się nie kończy, mogąc zbierać żniwo jeszcze wiele lat po zakończeniu walk. To właśnie tematy, jakie podejmuje Anna Potyra, a także refleksje, jakie wywołuje lektura jej książki sprawiają, że Pchła wyróżnia się pośród innych naprawdę udanych powieści kryminalnych. 

Tagi: bóg

Kup książkę Pchła

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Pchła
Autor
Książka
Pchła
Anna Potyra
Inne książki autora
Kat
Anna Potyra0
Okładka ksiązki - Kat

Tomasz Branicki jest wyszkolony do tego by wytrzymać wszystko i poradzić sobie w każdej sytuacji. Niestety splot niesprzyjających okoliczności przekreślił...

Zuzia nad morzem
Anna Potyra0
Okładka ksiązki - Zuzia nad morzem

Sądzicie, że dobre wróżki nie istnieją? Poznajcie serię książek o przygodach Zuzi! Z pewnością zmienicie zdanie! Nadeszły wymarzone wakacje i wyjazd nad...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy