Recenzja książki: Pazurem spisane

Recenzuje: mrowka

Wśród informacji o Ewie Marcinkowskiej-Schmidt, zamieszczonych na okładce jej książki „Pazurem spisane” znajduje się m.in. wzmianka o opiece nad piętnastoma papugami. Zapewne to doświadczenie przydało się w napisaniu historyjki dla dzieci – a może stało się jej inspiracją?

 

„Pazurem spisane” to opowieść o papugach i papużkach, mieszkających w wolierze w czyimś domu. Ptaki mają swoje ulubione zabawki, pomagają sobie we wzajemnej toalecie, czyszczą piórka i rozmawiają o wielkim świecie, rozciągającym się poza prętami ich klatek. Autorka opisuje wszystko to, co znane jest każdemu hodowcy papug – poranny świergot, bystre spojrzenia, ciekawskie zachowania skrzydlatych przyjaciół. Ale obok tych wnikliwych obserwacji codziennego życia ptaków, pojawiają się ważne nie tylko dla nich problemy.

 

Papugi poznają niebezpieczeństwa czyhające za drzwiczkami klatek – a razem z nabywaniem przez nie doświadczenia, uczy się też przyszły mały właściciel: pozostawienie klatki otwartej grozi katastrofą. W najlepszym razie papużki zniszczą kwiatki doniczkowe. W najgorszym – mogą nawet zginąć: utopić się w rosole, rozbić o szybę okna… Prezentowanie tych katastrof i małych tragedii (mimo szczęśliwych zakończeń) nauczy dziecko odpowiedzialności: maluch pozna skutki bezmyślnego traktowania zwierząt czy pozbawiania ich opieki.

 

Ale to nie wszystko – książka Ewy Marcinkowskiej-Schmidt to również zbiór podstawowych wartości w życiu młodego człowieka: przede wszystkim ukazuje moc przyjaźni. Prezentuje zalety życia w gromadzie, wśród znajomych i bliskich. Tłumaczy, jak powinien zachowywać się prawdziwy przyjaciel. Porusza też problem straty kogoś bliskiego, motyw odrzucenia przez grupę, osamotnienia – nie tylko z powodu inności czy odmienności. Chociaż bohaterami są papużki, tak naprawdę książeczka opowiada o znanych w świecie ludzi wydarzeniach i relacjach. Oswaja też ze strachem – pokazuje, że często prawdziwą przyczyną lęku jest nieświadomość, niewiedza – małe papugi boją się odkurzacza czy królika.

 

Jest to także historia o realizowaniu własnych marzeń i o sile wiary w sens takiej realizacji. „Realizować marzenia wcale nie jest łatwo. Ale jeśli nie spróbuję, to nigdy nie będę wiedział, czy mogą się spełnić” – tłumaczy jeden z bohaterów. Opowieść przygotowuje też na ewentualną porażkę: wprawdzie nadzieja na spełnienie marzeń dodaje otuchy i siły, ale przecież nie oznacza jeszcze powodzenia…

 

Bogato ilustrowana opowieść na pewno spodoba się najmłodszym czytelnikom. Piękne rysunki Artura Gołębiowskiego przedstawiają barwny i fascynujący świat papug, stanowią idealne dopowiedzenie do treści książki. Połączenie zwięzłych historyjek o wyraźnie zaznaczonej fabule z kolorowymi obrazkami pomaga podsycić ciekawość dziecka i zainteresowanie egzotycznymi gatunkami ptaków. Nauczy też młodego człowieka odpowiedzialności za zwierzęta.

 

Izabela Mikrut

Kup książkę Pazurem spisane

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Pazurem spisane
Książka
Pazurem spisane
Ewa Marcinkowska-Schmidt
Inne książki autora
O koziołku który chciał latać
Ewa Marcinkowska-Schmidt0
Okładka ksiązki - O koziołku który chciał latać

"O Koziołku, który chciał latać" to książka otwierająca cykl dla dzieci, którego bohaterami będą rezolutne zwierzęta. Koziłek Feliks, w swoim...

Myszka Rozrabiara
Ewa Marcinkowska-Schmidt0
Okładka ksiązki - Myszka Rozrabiara

"Myszka Rozrabiara" to druga książka z serii opowiadającej o przygodach gromadki zwierzątek z jednego podwórka. Tym razem w bajkowy świat zabierze nas...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Zły Samarytanin
Jarosław Dobrowolski ;
Zły Samarytanin
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy