To nie nowość, że bez pamięci kochać można nie tylko człowieka, ale także i miasto. Zwłaszcza, jeśli miastem tym jest kipiący i buzujący miłością Paryż. W publikacji, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN, Paryż ukazany jest ze swojej najpiękniejszej, a także wzbudzającej największe zainteresowanie strony. Opisany jest jego stan w momencie, gdy Paryż znajdował się w szczycie rozkwitu.
Paryż miasto sztuki i miłości w czasach belle epoque to nie publikacja popularnonaukowa ani leksykon z niezliczoną ilością naukowej terminologii. Książka ta to zaproszenie do podróży do jednej z najpiękniejszych zachodnich stolic, ale także - okazja do odbycia podróży w czasie. Autorki, Małgorzata Gutowska-Adamczyk i Marta Orzeszyna, zabierają bowiem czytelnika w długą drogę, pełną niezliczonych ciekawostek, anegdot i opowieści, których bohaterem jest gwarny i pełen kolorów Paryż końca XIX i początku XX wieku.
Publikacja Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk i Marty Orzeszyny to album, w którym duże, czarno-białe fotografie przeplatają się z kolorowymi ilustracjami i narracją, wprowadzającą czytelnika w atmosferę belle epoque. Paryż miasto sztuki i miłości... to książka, którą z niezwykłą przyjemnością czytelnik będzie wielokrotnie przeglądał i wertował. Skłania do tego niezwykła dbałość, z jaką wydana została publikacja - kredowy papier, twarda oprawa i piękne, sporych rozmiarów reprodukcje.
Przy całym zachwycie nad książką, czytelnik zwróci jednak także uwagę na drobne mankamenty i niedociągnięcia. W kilku miejscach pojawiają się w tekście literówki, a zamieszczone ilustracje nie zawsze odpowiadają toczonej na danej stronie narracji. Wprowadza to swego rodzaju chaos, zwłaszcza u wnikliwych, pochłaniających lektury „od deski do deski” czytelników.
Książka Paryż miasto sztuki i miłości w czasach belle epoque podzielona została na kilka rozdziałów, w których autorki starają się przybliżyć wszystkie sfery życia w stolicy Francji w czasach belle epoque. Czytelnikowi Paryż zostaje ukazany jako miasto piękne i nowoczesne. Ma on także szansę poznać życie codzienne zarówno arystokracji, jak i biedoty, może odwiedzić wzbudzające zachwyt wystawy powszechne, ma szansę, by zapoznać się z modą i trendami czy poznać opinię ówczesnych na pracę i styl artystycznej bohemy. W publikacji autorki wielokrotnie nawiązują do źródeł, które z pewnością były nieocenioną pomocą podczas tworzenia książki. Czytelnik podczas wnikliwej lektury natrafi bowiem na liczne cytaty z dzieł Emila Zoli i innych francuskich pisarzy oraz na przedruki z gazet. W publikacji nie zabrakło także miejsca dla sztuki, tak przecież ważnej sfery życia w dawnym, jak i obecnym Paryżu. Oprócz ciekawej narracji, książkę wzbogacają reprodukcje dzieł sztuki, wśród których znajdują się obrazy takich artystów, jak Edgar Degas, Henri de Toulouse-Lautrec, Auguste Renoir czy Claude Monet.
Paryż miasto sztuki i miłości w czasach belle epoque to publikacja, która zaciekawi i udowodni, że nie jest rzeczą trudną zakochać się w pięknym mieście. Książka ta być może skłoni czytelników do odwiedzenia jednej z najpiękniejszych stolic w Europie i pospacerowania w miejsca, które nieznane są przeciętnemu turyście. A ciekawym świata odwiedzającym autorki uchylą rąbka tajemnic minionej belle epoque, której spuścizna pozostaje przecież wciąż widoczna.