Recenzja książki: Parada blagierów. Najsłynniejsze mistyfikacje

Recenzuje: Edyta Staniec

Jak nabić bliźniego w butelkę

 

Hultaje, oczajdusze, spryciarze, szarlatani, cwaniacy, fałszerze i wydrwigrosze to bohaterowie książki Ireneusza Pawlika Parada blagierów. Tak głosi okładka książki, to potwierdzają jej karty. Nie da się zatem przejść obojętnie obok tego towarzystwa, które mruga do czytelnika okiem i posyła szelmowski uśmiech. Nie da się przemknąć niezauważenie, bo i tak zostanie się przez nich dostrzeżonym. Tak, tak. To nie Ty dostrzeżesz tę książkę i tych bohaterów, to oni pierwsi wpadną na Ciebie i wywiną ci niezły numer, podobny do tych, które zdarzało im się robić już wcześniej. Usidlą Cię, rzucą urok, tak, że staniesz się bezwolnym narzędziem w ich ręku. Z tej książki dowiesz się, że jesteś szczęściarzem, bo padłeś ofiarą maleńkiej tylko manipulacji. Stać ich bowiem na więcej. O wiele więcej…

 

Ireneusz Pawlik w Parada blagierów wziął się za bary z niezłymi sztukami. Pokusił się o bohaterów nietuzinkowych, od słynnego Biga (Abagnale’a Franka W. Jr.) zaczynając, a na Witkacym kończąc. Formą Parada blagierów przypomina biogramy, jednak nie jest to zupełnie słuszne skojarzenie. Bo Pawlik, co prawda, uwypukla najważniejsze i największe dokonania swoich bohaterów, ale nie zawsze są to te dokonania, które odczytać można z tradycyjnych biogramów. Autor postanowił uczcić wybrane przez siebie postaci, biorąc pod uwagę największe ich dokonania w dziedzinie mało docenianej, a częstokroć i karanej. Oddał niejako hołd za wybitne mistyfikacje i fortele, których dokonali bohaterowie jego książki. Przeczytać tu można zatem o szympansie, który wydrwił krytyków sztuki, dowiedzieć się można o tym, jak słynny Casanova uwiódł Stanisława Augusta Poniatowskiego, a także o czym pisywał Hitler w tajnych dziennikach i dlaczego dziś ślad po nich zaginął. Miejscami jest to lektura ogromnie zabawna, miejscami - zaskakująca, miejscami niemal wprawiająca w zachwyt.

 

Przeczytać bowiem można w Paradzie blagierów o ludziach i wydarzeniach, o których zwykle myśleliśmy w zupełniw inny sposób - jako o sędziwych, poważnych, godnych… nudziarzach. Tu zobaczyć można ludzi pełnych życia, wigoru i humoru. Czasem tego wisielczego. Czasem zetknąć się można na kartach książki z draniami, jakich nie chcielibyśmy oglądać na swojej drodze, czasem z ofiarami głupich żartów, które wzbudzają litość lub drwinę. Obok postaci znanych, lubianych (bardziej, mniej lub wcale), są i te, których nazwiska mówią nam niewiele, ale które w pełni zasługują na to, by o nich opowiedzieć (szczególnie w kontekście paradnych figli). Obok postaci i wydarzeń autentycznych będą i takie, których istnienie jest podważane.

 

Żarty ich byłyby jednak niczym, gdyby nie zostały spisane przez autora, który sam jest niczym wielki figlarz. Sposób, w jaki opisuje swoich „podopiecznych”, jest równie niesforny i dowcipny, jak wycinane przez jego bohaterów "numery". Żywy, błyskotliwy język, z dużą dawką ironii i humoru. Ciekawi bohaterowie opisani ze swadą i żarem, co dodatkowo dodaje lekturze smaczku i pikanterii. Lekkość, z jaką autor opisuje wszelkie mistyfikacje, jest godna pozazdroszczenia.

 

Jedyne, co może irytować, to mnóstwo dygresji, odchodzenie od głównego wątku czy nawet głównej postaci. Czasem rozprasza to i powoduje mętlik. Ale być może taki był zamysł autora, by - podobnie jak bohaterowie Parady blagierówtakże i on mógł choć w minimalnym stopniu z kogoś zażartować czy wywinąć komuś numer. W tym przypadku - czytelnikowi, który rozpaczliwie czepia się na przykład myśli: No, dobra, ale co w końcu z tym Rasputinem?

 

Zważywszy jednak na tak drobną niedogodność, książkę czyta się doskonale. Fantastyczna lektura, z niespodziewanymi zwrotami akcji, napisanymi przez samo życie i bohaterów z piekła rodem. Oj, tak, w przypadku niektórych postaci to określenie zdecydowanie nie będzie przesadą.

Kup książkę Parada blagierów. Najsłynniejsze mistyfikacje

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Parada blagierów. Najsłynniejsze mistyfikacje
Inne książki autora
Popiersie czyli pomnik biustu
Ireneusz Pawlik0
Okładka ksiązki - Popiersie czyli pomnik biustu

Tym razem coś nietypowego. Nie powieść, lecz almanach, którego tematem przewodnim są... damskie piersi. Biust to z pewnością jeden z najbardziej...

Pocałunek: czułość i rozkosz
Ireneusz Pawlik0
Okładka ksiązki - Pocałunek: czułość i rozkosz

Pocałunek wyłania się z pradziejów. Nie wiadomo, kiedy zaczęliśmy się całować i jak wyglądało to na samym początku, bo wówczas istoty ludzkie...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska
Zagubiony w mroku
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Pajęczyca
Mariusz Leszczyński ;
Pajęczyca
Gniazdo sierot
Ewelina Miśkiewicz
Gniazdo sierot
Linia oporu
Jacek Dukaj
Linia oporu
Piekło
Katarzyna Wolwowicz
Piekło
Po tamtej stronie rzeki
Ewa Szymańska
Po tamtej stronie rzeki
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy