Pomiędzy chrześcijaństwem a judaizmem istnieją różnice trudne do zatarcia. Nie trzeba się zbytnio wysilać, by zauważyć przejawy nieżyczliwości, uprzedzeń i wrogości w stosunku do Żydów. Także wśród chrześcijan utrzymuje się nastawienie niezgodne z ewangeliczną miłością i duchem Chrystusa. Istniejące poglądy i postawy bezwzględnie powinny być weryfikowane, by w konsekwencji doprowadzić do zminimalizowania dzielących ludzi różnic. Poruszony temat to kolejna sprawa, w której Papież Polak wykazał się wrażliwością, otwartością oraz miłością ukierunkowaną na każdego człowieka bez wyjątku. Książka Papieski maestro pokazuje, w jaki sposób błogosławiony Jan Paweł II przyczyniał się do rozprzestrzeniania się orędzia pokoju na świecie oraz pogłębiania dialogu międzyreligijnego.
Gilbert Levine, który przez siedemnaście lat dyrygował koncertami dla papieża, uważa ten okres za najpiękniejszy w swoim życiu. Chociaż on i papież byli wyznawcami różnych religii, ich współpracę cechował ciągły rozwój najważniejszych wartości. Przez kolejne karty inspirującej opowieści przewijają się wspomnienia z pobytu w najpiękniejszych miejscach: Krakowie, Rzymie, Watykanie, Paryżu, Londynie, Jerozolimie, Denver oraz w Nowym Jorku. Mile dla ucha brzmią nazwiska doskonale znanych kompozytorów: Wolfgang Amadeusz Mozart, Jan Sebastian Bach, Giuseppe Verdi, Antoni Dvorak, Gustav Mahler, Piotr Czajkowski, Krzysztof Penderecki i wielu innych. Zachwycają wspaniałe dzieła, m.in.: Ave Maria Brahmsa, Msza D-dur Dvoraka, IX Symfonia Bethovena, II Symfonia Mahlera, III Symfonia Czajkowskiego... Trzeba również wspomnieć o znaczących wydarzeniach muzycznych, jakimi okazały się przede wszystkim Papieski Koncert ku Czci Ofiar Shoah oraz Papieski Koncert Pojednania, które w szczególny sposób przyczyniły się do zacieśnienia więzi między religiami.
Osobiste wspomnienia Gilberta Levine'a pokazują, że spotkanie z Janem Pawłem II dogłębnie zmieniło życie autora. Obok realizacji wyjątkowych projektów muzycznych, wzmocniona została jego żydowska religijność. Uhonorowaniem „papieskiego dyrygenta” są wysokie odznaczenia Watykanu: Krzyż Komandorski Orderu Świętego Grzegorza Wielkiego (najwyższe papieskie odznaczenie przyznane świeckiemu muzykowi od czasów Mozarta) oraz Srebrna Gwiazda Orderu Świętego Grzegorza Wielkiego (najwyższe wyróżnienie Żyda w historii Watykanu), nadane przez papieża Benedykta XVI.
Książka Papieski maestro została napisana w sposób inspirujący. Mnóstwo nieznanych do tej pory faktów czyni ją niezwykle interesującą. Liczne fotografie (szczegółowo opisane) odzwierciedlają atmosferę, nastroje i uczucia, a także zatrzymują niepowtarzalne chwile, związane z osobą Papieża Polaka. Książka warta jest polecenia. Bez najmniejszych nawet wątpliwości przyczyni się do ubogacenia czytelnika.