Recenzja książki: Pan Taro w Krainie Śpiących Talentów

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Talent to coś czym lubimy się chwalić. To dla rodziców powód do dumy z wybitnie uzdolnionego dziecka. To także drogowskaz, który podpowiada i pomaga obrać kierunek dalszej edukacji i kariery zawodowej. Ale czy każdy obdarzony jest wyjątkowymi zdolnościami? Czy można nie mieć talentu? Albo nie potrafić go w sobie obudzić? Wątpliwości te rozwiewa książka Jolanty i Małgorzaty Berezowskich Pan Taro w Krainie Śpiących Talentów.

Wraz z bohaterami przenosimy się do odległej Japonii, ale pozostajemy w czasach współczesnych. Poznajemy Pana Taro, wspaniałego muzyka, miłośnika przyrody, człowieka obdarzonego cierpliwością, mądrością i dużymi pokładami spokoju. Pewnego dnia do drzwi jego domu puka rodzina Hiro. Rodzice proszą Pana Taro, by nauczył ich syna, Kaito, grać na dowolnym instrumencie, bo – jak podejrzewają – chłopiec ma talent muzyczny. Jednak gdy Kaito zaczyna grać na skrzypcach, z instrumentu wydobywa się ciąg przeraźliwych dźwięków. Aż chciałoby się powiedzieć, że nic z tego nie będzie. Ale czy na pewno? Może warto poradzić się mistrzów muzyki? Pan Taro wyrusza więc w daleką podróż i oprócz rad, jakie otrzymuje od mistrza Shiro i mistrza Yoshi, trafia do magicznej Krainy Śpiących Talentów. To właśnie tam przyjdzie mu podjąć najważniejsze wyzwanie.

Książka Jolanty i Małgorzaty Berezowskich to opowieść kierowana do młodych czytelników, utrzymana w baśniowej atmosferze, pełna zdumiewających postaci i wzruszających wydarzeń. Pan Taro w Krainie Śpiących Talentów to historia, którą interpretować można na wiele sposobów. Przede wszystkim jest to przepiękna opowieść o zaangażowaniu nauczyciela w pomoc swojemu uczniowi i jego silnym pragnieniu, by rozbudzić talent w małym Kaito. Pan Taro gotowy jest na wiele niewygód i wyrzeczeń, ryzykuje nawet własne życie, udając się do tajemniczej Krainy Śpiących Talentów, z której może już nigdy nie wrócić.

Książka Jolanty i Małgorzaty Berezowskich to również próba znalezienia odpowiedzi na pytanie „czym tak naprawdę jest talent?”. Czy jest to ciężka i mozolna praca, która po latach zaangażowania, prób i wyrzeczeń w końcu rozkwita zdumiewającymi umiejętnościami? A może to kwestia rozbudzenia głęboko ukrytych, nadzwyczajnych i ponadprzeciętnych umiejętności?

Pan Taro w Krainie Śpiących Talentów to także opowieść o przyjaźni i o tym, że prawdziwy przyjaciel – nawet za cenę własnego dyskomfortu – zawsze będzie pomagał i wspierał swojego druha w potrzebie. Tak jak robi to dla Kaito Pan Taro, wybierając się w daleką podróż, a wąż Albi cierpliwie wysłuchuje gry chłopca pod nieobecność nauczyciela.

Książka Jolanty i Małgorzaty Berezowskich została przepięknie zilustrowana przez Dorotę Rewerendę-Młynarczyk. Ilustracje są bardzo kolorowe, ale przy tym bardzo dobrze oddają atmosferę Dalekiego Wschodu i magię Krainy Śpiących Talentów. Rysunki świetnie komponują się z tekstem, często stanowiąc dla niego tło albo będąc niezależnymi, zamieszczonymi na stronie ilustracjami. Ilustracje są szczegółowe i dobrze oddają to, o czym akurat opowiadają autorki.

Pan Taro w Krainie Śpiących Talentów to wspaniała opowieść do wspólnego czytania rodzica wraz z dzieckiem. Przybliża bowiem maluchom zawiłe kwestie związane z rozwijaniem talentu, z tym, że poza rozbudzeniem go – odkryciem w sobie – należy go jeszcze pielęgnować i szlifować. To także dobra lekcja dystansu dla nadambitnych rodziców: by wsłuchać się w dziecko, a nie bezrefleksyjnie wysyłać je na wszystkie możliwe zajęcia pozalekcyjne.

Tagi: dla dzieci

Kup książkę Pan Taro w Krainie Śpiących Talentów

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Pan Taro w Krainie Śpiących Talentów
Książka
Pan Taro w Krainie Śpiących Talentów
Jolanta Berezowska, Małgorzata Berezowska
Recenzje miesiąca
Kyle
T.M. Piro
Kyle
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Raj utracony
John Milton
Raj utracony
Krok do szczęścia
Anna Ficner-Ogonowska
Krok do szczęścia
Las powieszonych lisów
Arto Paasilinna ;
Las powieszonych lisów
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy