Recenzja książki: Pan Przypadek i trzynastka

Recenzuje: Edyta Staniec

Detektyw przez przypadek

 

Kryminał bez trupów? Bez choćby jednych zwłok, znalezionych gdzieś w krzakach, w mieszkaniu, wodzie czy w gdziekolwiek innym miejscu? To może chociaż jakiś napad na bezbronnego, nie przeczuwającego niczego frajera? Też nie? Może w takim razie chociaż pobicie, gwałt, porwanie? Nic z tych rzeczy. Niejeden miłośnik kryminałów może poczuje rozczarowanie na wieść o tym, że w książce Jacka Getnera Pan Przypadek i trzynastka próżno szukać przestępstw ciężkiego kalibru. Bo przecież - jak to możliwe? Co to za frajda: czytać o lekkich przestępstwach czy wykroczeniach? Już odpowiadam: niebywała! Warto sięgnąć po książkę Jacka Getnera i zatopić się w lekturze lekkiej, inteligentnej, przyjemnej i dowcipnej. Zupełnie inaczej skonstruowanej niż poprzednia książka autora - Dajcie mi jednego z was. Choć to pozycja lżejszego kalibru, okazuje się jednak równie emocjonująca.

 

Pan Przypadek i trzynastka to historia detektywa z przypadku. Jacek Przypadek (nie mylić z serialowym Jackiem Przypadkiem – szefem kuchni z Lokatorów), to młody mężczyzna, kochający życie i korzystający z jego uroków. Najlepiej, jeśli uroki te czerpać może ze znajomości z uroczymi kobietami. Mógłby zapewne za T-raperami znad Wisły powiedzieć o sobie: Taki ze mnie Maxi Kaz, ale tylko jeden raz. Ma więc powodzenie u płci przeciwnej, lipną narzeczoną (dla dobra matki, opłakującej klapę wydawniczą swojego tomiku poezji), przyjaciela – najprawdziwszego Młodego Boga Seksu (niestety, jest on jedynym wyznawcą swego kultu) i próbującą usidlić go dziennikarkę śledczą na karku. Ma też starszą sąsiadkę, za której przyczyną Przypadek - przez przypadek - zostaje detektywem. A wszystko za sprawą kradzieży cennych obrazów rzeczonej damy, którą to sprawę próbował będzie rozwikłać detektyw-amator. Tak rozpoczyna się przygoda pana Przypadka z detektywistyką i pierwsze z trzech opowiadań zamieszczonych w książce. Dla czytelnika zaś rozpoczyna się przygoda z książką pełną śmiechu, dowcipnych dialogów i humoru sytuacyjnego, napisaną bardzo lekkim językiem. Uroku dodają jej bohaterowie barwni i zabawni, nadający książce wyrazistości. To cała rzesza ekscentryków i dziwaków, z komisarzem Łosiem na czele, stworzona z sympatią i przymrużeniem oka. Tworzą one atmosferę pół-żartem, pół-serio.

 

Lekkość pióra autora sprawia, że książkę czyta się z prawdziwą przyjemnością, a zagadki detektywistyczne pana Przypadka rozwiązuje się ze szczerym zainteresowaniem. Trzy opowiadania i trzy różne historie dają czytelnikowi okazję do popisania się dedukcją. Różnorodne opowiadania łączy wspólny mianownik. Przypadek i trzynastka. Pechowa dla przestępców, szczęśliwa dla czytelników. Jest dużo śmiechu, trochę kombinowania przy niezbyt skomplikowanych sprawach kryminalnych i mnóstwo dobrej zabawy. A ponadto - wspomnienie kryminałów klasyków gatunku. Bo nawet tytuły poszczególnych opowiadań nawiązują do dzieł mistrzów. Do jakich klasyków nawiązuje Getner? Jakie wyzwania czekają na detektywa z przypadku? Warto się o tym przekonać podczas lektury tej książki. 

Kup książkę Pan Przypadek i trzynastka

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Pan Przypadek i trzynastka
Książka
Inne książki autora
Brzydka miłość
Jacek Getner0
Okładka ksiązki - Brzydka miłość

„Brzydka miłość” to zbiór krótkich opowiadań....

Pan Przypadek i mediaktorzy
Jacek Getner0
Okładka ksiązki - Pan Przypadek i mediaktorzy

Pan Przypadek i mediaktorzy to piąty tom przygód rodzimego detektywa geniusza. Tytułowy bohater, Jacek Przypadek, trochę romantyk, bardziej cynik, ponownie...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy