Ostateczna walka z bykami, na szerokiej arenie klasy szóstej
Pierwsze wrażenia - jak zwykle przy tej serii - są bardzo pozytywne: sympatyczna, dowcipna okładka; wysoki poziom edytorski przy umiarkowanej cenie; zaskakująco dobry papier; zeszyt zszyty, a nie klejony. Rzeczy może nie najważniejsze w przypadku nauki, tym bardziej ortografii, ale przyjemne dla korzystającego z książki. W środku są dobrze wyjaśnione zasady ortografii i liczne, urozmaicone ćwiczenia. Podane jasno i zrozumiale, w przejrzystym układzie. Całość jest uporządkowana, wizualnie przejrzysta i sprawia, że zeszyt wprost zachęca do nauki złożonych zasad ortografii naszego ojczystego języka.
W tym tomie jest zawarty zakres nie tylko klasy szóstej, ale całej dotychczasowej wiedzy, którą należy opanować w szkole podstawowej. Mamy zatem listę zagadnień do zrozumienia i przećwiczenia na której znajdują się:
Drugą część książki stanowi powtórka przed egzaminami końcowymi w szkole podstawowej w ramach której zajmujemy się następującymi problemami:
Każda zasada jest zilustrowana przykładami. Towarzyszą temu proste, dowcipne rysunki. Część teoretyczną uzupełniają pomysłowe ćwiczenia praktyczne, cała ich gama. Czytamy, zapamiętujemy i piszemy, najważniejsza jest bowiem praktyka, która jak skądinąd wiemy czyni mistrza. Niektóre zadania oparte są o fragmenty utworów znanych autorów np. Zbigniewa Nienackiego czy Marka Twaina. Są ćwiczenia na zapamiętanie krótkiego tekstu i odtworzenie go z pamięci, na odmianę i tworzenie form pochodnych od danego słowa. Dane zagadnienie zawsze kończy dyktando, które wymaga czyjejś pomocy, podobnie zresztą jak większość ćwiczeń tu zawartych.
Wymagania są duże, bo i taki jest zakres materiału, który powinien opanować uczeń ostatniej klasy szkoły podstawowej. Słowa używane w ćwiczeniach mogą sprawiać trudność, szczególnie dzieciom mniej oczytanym. Dobrze by było, gdyby ktoś potrafił pomóc i ewentualnie wyjaśniał znaczenie niejasnych dla dziecka słów. Wiele z ćwiczeń można z powodzeniem wykorzystać na lekcjach. Są ciekawe, pouczające i niestandardowe.
Chciałbym jeszcze raz podkreślić spore urozmaicenie zawartych tu zadań: fragmenty wierszy, prozy, teksty z różnych publikacji, dyktanda, rebusy, zagadki, ilustracje, krzyżówki, uzupełnianki. Są ćwiczenia na poprawienie pamięci, jak i na najistotniejsze dla większości z nas utrwalenie wzrokowe.
Podsumowując: pomysłowe, urozmaicone, niebanalne zestawy do ćwiczenia zagadnień ortograficznych. Ładnie wydane, w przystępnej cenie, do wykorzystania w dłuższym okresie czasu. Język polski nie jawi się tu jako rzecz łatwa do opanowania, ale z drugiej strony nieźle jest pokazane jego wielkie bogactwo. Autorka poprzez zróżnicowane teksty uświadamia nam, że można nie tylko pięknie, ale i poprawnie pisać i wyrażać się w języku ojczystym.
Dyktanda za pół ceny to zbiór tekstów, które mają pomóc uczniowi opanować stosowanie reguł ortograficznych w praktyce. Książka została wzbogacona tabelami...
Dlaczego Rosja kocha Putina? Nowa książka reporterki cyklu ,,Szerokie tory" i autorki bestsellera Nie ma jednej Rosji Co Rosjanie myślą o swoim prezydencie...