Recenzja książki: Opowieści świąteczne

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Boże Narodzenie jest najbardziej oczekiwanym i głęboko przeżywanym okresem roku liturgicznego. Magia świąt pobudza do refleksji i porusza nawet najbardziej zatwardziałe serca. Książka „Opowieści świąteczne” ma pomóc młodemu czytelnikowi w zrozumieniu tego wszystkiego, co wskazuje na Zbawiciela, przychodzącego na świat pod postacią Człowieka.

Napisane prostym językiem opowiadania skupiają uwagę na wartościach, które w życiu każdego człowieka liczą się najbardziej. Uczą, że Nowonarodzony Jezus przyniósł światu autentyczną Miłość, dając tym samym wskazówki, jak mamy żyć. Ubóstwo betlejemskiego żłóbka pokazuje, że nie to jest najważniejsze, co podziwiamy i oklaskujemy. Potrzebne są: prostota, dobroć, wyciągnięta dłoń, serdeczny uśmiech, miłe słowo i przyjazny gest. Wszystko to może stać się przyczyną przemiany drugiego człowieka.

Otwarty umysł dziecka z łatwością przyswaja usłyszane prawdy. Wykorzystali to autorzy opowiadań, akcentując potrzebę dawania z siebie i dzielenia się otrzymanymi darami. Szlachetność, okazywanie wdzięczności, pocieszanie smutnych, pomoc ubogim, a także wykorzystywanie posiadanych talentów dla dobra innych są powodami do radości i umożliwiają zrozumienie, na czym polega prawdziwa miłość.

Bohaterowie opowieści przybierają również postać zwierząt, wspólnie tworzących świąteczne ozdoby. Przy pięknie przystrojonej, osiemnastometrowej choince wilki śpiewają kolędy, a święty Mikołaj i elfy częstują piernikami i gorącą czekoladą. Ptaki witają Nowonarodzonego, a rudzik rdzawopierśny, nie zważając na spalone piórka, pilnuje dogasającego ogniska. W takiej scenerii kształtuje się wrażliwość młodego czytelnika, cieszącego się cudem Bożego Narodzenia.

Z kolejnych opowieści dzieci dowiadują się, dlaczego mała gwiazdka stała się olbrzymią, jasną Gwiazdą Betlejemską, skąd wziął się „panettone” („chleb Antonia”), który do dnia dzisiejszego jedzony jest przez Włochów w Wigilię, dlaczego niebiańska muzyka aniołów pobudziła pasterzy do natychmiastowego działania, a także - kto i po co napisał śpiewaną w trzystu językach kolędę „Cicha noc” i w jaki sposób jodła stała się świątecznym drzewkiem.

Przesłanie „Opowieści świątecznych” jest proste, oczywiste i jednoznaczne. Ukazują to bożonarodzeniowe symbole: zielone przez cały rok gałązki jodły są znakiem nigdy nie gasnącej nadziei i wiary w Boga; opakowany w kolorowy papier prezent wskazuje na Syna Bożego, którego z miłości Ojciec ofiarował ludziom; liść ostrokrzewu symbolizuje nieśmiertelność i nie pozwala zapomnieć o koronie cierniowej, przyjętej przez Chrystusa dla zbawienia świata; natomiast delikatnie brzmiący dzwoneczek przypomina o powtórnym przyjściu Pana na ziemię w czasach ostatecznych.

Święta Bożego Narodzenia to czas miłości, radości, przebaczenia i refleksji. Lektura „Opowieści świątecznych” przybliżyć może do żłóbka Bożej Dzieciny każdego z nas. Może sprawić, że nauczymy się owocnie korzystać z Jego miłości.

Kup książkę Opowieści świąteczne

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Opowieści świąteczne
Książka
Opowieści świąteczne
Opracowanie Zbiorowe
Inne książki autora
365 baśni i opowiastek na każdy dzień
opracowanie zbiorowe 0
Okładka ksiązki - 365 baśni i opowiastek na każdy dzień

Zbiór klasycznych, ponadczasowych i przede wszystkim mądrych baśni, bajek i opowiastek, na których wychowały się pokolenia dzieci. Zamieszczono w nim utwory...

Smerfy smerfowa zupa
Opracowanie Zbiorowe0
Okładka ksiązki - Smerfy smerfowa zupa

Chytry Gargamel obiecuje Pasibrzuchowi pyszne danie - zupę ze smerfów! Nienasycony olbrzym wkracza do wioski i domaga się smerfowej zupy. Czy Papa...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy