Recenzja książki: Opowieści radiowe i telewizyjne. Alicja po drugiej stronie lustra

Recenzuje: Justyna Gul

Kulisy szklanego ekranu

 

Są w brutalnym świecie mediów nazwiska, które nie przemijają. Są autorytety, wzory, od których można się tylko uczyć, są osoby łączące talent, ciężką pracę i pozytywne wartości. Są osoby takie jak Alicja Resich-Modlińska, dziennikarka telewizyjna i radiowa, felietonistka, autorka wielu wspaniałych tekstów humorystycznych. Zazwyczaj unikająca epatowania swoją prywatnością, odżegnująca się od skandali i gwiazdorskich zachcianek, tym razem zdecydowała się po raz kolejny przekroczyć własne granice, wystawić się na krytykę tłumów i… napisać książkę.

 

A czy może być temat bardziej wdzięczny niż telewizja i radio, czyli dwie sfery, w których dziennikarka spełnia się już od wielu lat? Opowieści radiowe i telewizyjne. Alicja po drugiej stronie lustra to spojrzenie na świat mass mediów ze strony człowieka tkwiącego w epicentrum wydarzeń. Spojrzenie kobiety, która nie waha się pisać o zakulisowych rozgrywkach, o cieniach i blaskach pracy w telewizji, a także o początkach własnej kariery. To książka pełna ciekawostek, smaków i smaczków, anegdotek, a nawet ploteczek, składająca się na fascynującą, ale niełatwą karierę autorki. Sięgnąć mogą po nią wielbiciele telewizji, przyszli i obecni dziennikarze, a także wielbiciele talentu samej Resich-Modlińskiej. To publikacja dla wszystkich, którzy patrzą na świat z dystansem i humorem!

 

Sama autorka tłumaczy: ta książka to opowieść o mnie przez pryzmat mojej pracy w radiu i telewizji, w której byłam i jestem, najczęściej jak to tylko możliwe, po drugiej stronie lustra. Za jej sprawą dowiadujemy się, jak to się stało, że studentka anglistyki, która chciała zostać pisarką i tłumaczką literatury, osiągnęła status rozpoznawanej przez tysiące Polaków pani ze szklanego ekranu.

 

Zaglądamy do budynku na Woronicza, czyli do telewizji z lat 70., kiedy ta jeszcze otoczona była „aurą niedostępności”, czytamy o początkach pracy przy tłumaczeniach filmów, o marzeniu, które pojawiło się w trakcie obiadu z rodzicami, o próbach dostania się do zespołu Dwójki i pierwszym dyżurze. Czytamy również o „hartowaniu stali”, czyli o wyzwaniach stojących przed Alicją Resich-Modlińską, m.in. o zapowiedzi koncertu Krzysztofa Pendereckiego, która była prawdziwym chrztem bojowym, a także o tenisie i jego roli w życiu dziennikarki, o współpracy z Jurkiem Owsiakiem i o „Wieczorze z Alicją”.

 

Autorka pisze również o „ciemniejszej stronie człowieka ekranu”, o gwiazdach z całego świata, które miała szansę poznać, m.in. o Claudii Schiffer i jej halluksach, o Sophii Loren („kobieta-sfinks”), Claudii Cardinale (ucieleśnieniu „gościa wdzięcznego”) i wielu innych postaciach znanych z pierwszych stron gazet.

 

Poznajemy również Alicję Resich–Modlińską jako autorkę felietonów i tekstów kabaretowych, tryskających subtelną ironią, humorem, ale nie przekraczających granic dobrego smaku. Część z tych tekstów została zamieszczona w książce, stanowiąc prawdziwą niespodziankę i bawiąc do łez. Znajdziemy tu także liczne zdjęcia – zarówno samej autorki, jak i osób z nią współpracujących, oraz pierwsze okładki magazynów, na których się pojawiła, ale też fragmenty wywiadów.

 

Wszystko to tworzy barwną mozaikę, składającą się na życie nie tylko dziennikarki, ale i kobiety obdarzonej zmysłem smaku, wyczuciem ludzkich potrzeb i sporą dozą humoru – w tym niezwykle rzadką umiejętnością zachowania dystansu do samej siebie i wsłuchiwania się w głosy konstruktywnej krytyki. To sprawia, że mimowolnie wciąga nas świat mass mediów, że przechodzimy na „drugą stronę lustra”. I - co więcej - wcale nie chcemy wracać do rzeczywistości…

Kup książkę Opowieści radiowe i telewizyjne. Alicja po drugiej stronie lustra

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Opowieści radiowe i telewizyjne. Alicja po drugiej stronie lustra
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy