Recenzja książki: Opowieści o porach roku

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Następujące po sobie pory roku nadają rytm szybko mijającym chwilom. Choć znacznie różnią się między sobą, żadnej z nich nie można odmówić uroku. Treść wiosenno-letnio-jesienno-zimowych Opowieści o porach roku, pokazując ich nieprzebrane bogactwo, uwrażliwia na piękno otaczającego świata.

Do każdej pory roku dopasowano cztery tematyczne historyjki. Wraz z sympatycznymi – w większości zwierzęcymi – bohaterami czytelnik biegnie do budzącego się do życia wiosennego ogrodu, gdzie pszczoły zbieraczki wylatują po pyłek; zagląda na wiejskie podwórko i do chaty; staje w samym środku leśnej polany; wreszcie – zatrzymuje na przystrojonym rynku, by wziąć udział w pikniku pod platanami. Spieszy nad rzekę i na plażę, a leżąc na porośniętym kwiatami wzgórzu, wpatruje się w rozgwieżdżone, letnie niebo. Jesienne ścieżki prowadzą go przez las wprost do norki najeżonego jeża, zimowa aura natomiast nastraja go do refleksji (nawet przykryty śniegiem żywopłot wyglądał jak ogromne ciastko z bitą śmietaną). Jednak… Dlaczego australijskie plaże zalała fala arktycznego zimna? Jak udało się oswoić wicher? Co skrywa tajemnicze pudełko? Przewracając kolejne kartki książki, czytelnik wszystkiego się dowie.

Opowiedziane przez autorów (Karine-Marie Amiot, Leïla Brient, Olivier Dupin, Karine Tercier) historyjki przyniosą korzyść przedszkolakom oraz uczniom młodszych klas szkoły podstawowej: pobudzając ich wyobraźnię, przekazują wiadomości przyrodnicze i uczą właściwych zachowań (ochrona środowiska, zachwyt nad pięknem otaczającego świata, pomoc potrzebującym, życzliwość dla każdego, wzajemne relacje, wspólne działanie). Pouczające historyjki są ciekawe, zrozumiałe, o nienużącej długości, a treść każdej z nich dotyczy jednej z czterech pór roku. Ilustratorzy (Carole Chevalier, Julie Faulques, Lili la Baleine, Studio Tomso) stanęli na wysokości zadania: uzupełniające treść piękne rysunki są duże (niektóre całostronicowe), wyraźne, łatwo wpadające w oko. Duży format książki, twarda okładka (kwieciście zilustrowana) oraz sztywne kartki to dodatkowe jej atuty. Wszystko to sprawia, że mały czytelnik chętnie i często sięgać będzie po lekturę: towarzysząc sympatycznym bohaterom, wraz z nimi przeżyje niejedną przygodę.

Opublikowane przez Wydawnictwo Kropka Opowieści o porach roku zostaną przyjęte z radością nie tylko przez dzieci, ale również przez rodziców oraz nauczycieli, zwłaszcza przedmiotów przyrodniczych. Stanowiąc doskonałą pomoc edukacyjną, lektura warta jest uwagi.

Tagi: Proza (w tym literatura faktu) dla dzieci i młodzieży Dzieci od ok. 3 lat

Kup książkę Opowieści o porach roku

Zobacz opinie o książce Opowieści o porach roku
Mój brat Feliks
Regina Golińska-Barancewicz