Recenzja książki: Opowiedz coś strasznego, Albercie

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Warunkiem prawidłowego rozwoju dziecka są jasno wytyczone cele. Wśród nich ważne miejsce zajmują zadania (oczywiście na miarę dziecięcych możliwości), których efekty należy z dzieckiem przepracować. O gotowości do pełnienia określonych ról opowiada książeczka Opowiedz coś strasznego, Albercie, będąca jedną z osiemnastu wydanych do tej pory publikacji o siedmioletnim Albercie, jego tacie i kocie Puzlu. Publikacja Wydawnictwa Zakamarki jest interesująca, przemawiając do młodego czytelnika, pobudza go do refleksji.

Bohaterem jest Albert Albertson. Różne rzeczy już w życiu robił, w wielu przedsięwzięciach brał udział, kłócił się i godził, podejmował też ważne decyzje. Tym razem jednak zadanie, jakie Albertowi powierzono, jest niezwykle odpowiedzialne: ma zająć się Maluchem. Oczywiście, że się zajmie. Oczywiście, że da radę. Przecież to nic wielkiego. Tego Albert był pewien, ale – jak z lektury wynika – pewność Alberta została zachwiana. Bo Maluch wszystko chciał robić sam. I rzeczywiście robił: sam włożył piżamkę, sam pięknie zaśpiewał i sam zjadł kolację. Sam też postanowił stawić czoła Potwornemu Potworowi, w którego okazałej kolekcji znalazły się tysiąc dwieście cztery szable, sztylety i noże. Czym zakończy się prośba Malucha Opowiedz coś strasznego, Albercie? Czy w końcu Maluch usiądzie Albertowi na kolanach? No i co z tą bajką o malutkim kurczaczku? Odpowiedzi z pewnością zadowolą młodego czytelnika.

Powodzenie książeczek o Albercie wynika z umiejętności autorki. Gunilla Bergström w osobie Alberta skryła cechy i emocje znane każdemu dziecku: radości i smutki, złość, zazdrość, niecierpliwość, dążenie do celu, potrzeba posiadania przyjaciół oraz akceptacji z ich strony, nieograniczone pomysły i próby ich realizacji, a także dostrzeganie potrzeb rówieśników. Jest jeszcze odpowiedzialność za swe czyny oraz chęć niesienia pomocy. Emocje towarzyszące Albertowi i pozostałym bohaterom książeczek bliskie są młodemu czytelnikowi. Zobrazowana w każdej kolejnej lekturze przygoda pomoże utrwalić pozytywne zachowania oraz wystrzegać się tych, które sprawiają innym przykrość. Kolorowe i zabawne ilustracje znakomicie uzupełniają tekst. Twarda okładka pozwala na częste korzystanie z lektury.

Z publikacji Wydawnictwa Zakamarki skorzystają dzieci przedszkolne. Jest tylko jedno zastrzeżenie: nie należy czytać książeczki przed snem, ponieważ Potworny Potwór (włochaty, najeżony, pokryty kłującą sierścią, ze świecącymi w ciemności złowrogimi oczami, ostrymi zębami i trzema nogami), który po zmroku wymyka się ze swojej pieczary, może zakłócić spokojny wypoczynek dziecka.

Tagi: dla dzieci

Kup książkę Opowiedz coś strasznego, Albercie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Opowiedz coś strasznego, Albercie
Książka
Inne książki autora
Albert i potwór
Gunilla Bergström0
Okładka ksiązki - Albert i potwór

Albert nie może się bawić ani spać. Pod jego łóżkiem zamieszkał potwór. Pojawił się tego dnia, kiedy Albert uderzył na podwórku młodszego kolegę. Albert...

Albert w kosmosie
Gunilla Bergström 0
Okładka ksiązki - Albert w kosmosie

Albert chciałby być jak tata – dorosły i poważny. Jednak szybko o tym zapomina i zaczyna się bawić. Dziś udaje mu się w dodatku wciągnąć do zabawy...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Z pamiętnika jeża Emeryka
Marta Wiktoria Trojanowska ;
Z pamiętnika jeża Emeryka
Obca kobieta
Katarzyna Kielecka
Obca kobieta
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Oczy Mony
Thomas Schlesser
Oczy Mony
Rok szarańczy
Terry Hayes
Rok szarańczy
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy