Droga wiary wcale nie jest prosta. Wymaga od człowieka wierzącego dojrzałości i odpowiedzialności. Ponieważ łatwo jest pobłądzić, chrześcijanin winien szukać oparcia w Maryi – Przewodniczce na drodze do Ojca. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Promic niewielka, ale za to bogata w treść, książka Obietnica dana Maryi przekonuje, że ten, kto zaufa Matce, na pewno się nie zawiedzie.
Publikacja, z przewijającym się na jej kartach wątkiem mariologicznym, jest zapisem trzech wykładów wygłoszonych przez Josepha Ratzingera prawie pięćdziesiąt lat temu (treść i dzisiaj jest aktualna). Rozpoczynając od analizy biblijnych podstaw mariologii, autor w nowotestamentalnym wizerunku Maryi dostrzega wątki Starego Testamentu. Omawia nurty tradycji interpretujące Jej postać. Objaśnia wnioski wynikające z teologii kobiety: niezniszczalna godność, ucieleśnienie nadziei Izraela (miejsce objawienia mocy Bożej), Dziewica i Matka, Wybawicielka, element maryjny w sofiologii, płodność łaski. Szczegółową analizą biblijnych podstaw mariologii Joseph Ratzinger wprowadza czytelnika w rozważania koncentrujące się na zagadnieniu obecności Maryi w wierze Kościoła. Posiłkując się obficie tekstami biblijnymi, skupia się na głównych treściach kościelnej pobożności maryjnej. W kwestii dziewiczego macierzyństwa Maryi odnajduje założenia światopoglądowe, sprawiające, że wydarzenie to jest dzisiaj z całą mocą kwestionowane i odrzucane. Dowodzi, że nauka o Niepokalanie Poczętej jest wyrazem pewności wiary a wzięcie Maryi z ciałem do niebieskiej chwały stanowi akt okazania czci oraz uwielbienia Tej, która jest naszą Przewodniczką na drodze do Ojca.
Teologiczne rozważania Josepha Ratzingera są szczegółowe i obszerne, a źródła, z których korzystał – pewne (Pismo Święte Starego- i Nowego Testamentu, tradycja ustna, źródła teologiczne). Swoje refleksje poparł przemyśleniami teologów, hagiografów, biblistów i mariologów. Czerpał z dokumentów Kościoła oraz sięgnął do zasobów mitologicznych. Zawarte w tekście zwroty greckie oraz hebrajskie zostały przetłumaczone na język polski. Fragmenty biblijne Starego- i Nowego Testamentu opatrzono siglami. Pomocą służą wcięcia w tekście oraz przypisy (wyjaśniające i bibliograficzne). Interesujący oraz całkowicie przystępny język przekazu sprawia, że lektura, choć specjalistyczna, okaże się zrozumiała dla przeciętnego czytelnika.
Publikacja Wydawnictwa Promic przynosi podwójną korzyść: daje możliwość rozwiązania (przynajmniej częściowo) dotychczasowych niewiadomych, a także prowadzi do pogłębienia relacji dziecka Bożego z Matką. Bez wątpienia Obietnica dana Maryi to lektura dla każdego.
W świecie, w którym Bóg stał się Wielkim Nieobecnym, słowa Benedykta XVI są jak światło w ciemności, jak pokarm dla zgłodniałej duszy. To nie tylko nauczanie...
Duch Święty nadal działa z mocą w Kościele, a Jego działanie wydaje obfite owoce, jeśli jesteśmy skłonni otworzyć się na Jego odnawiającą moc. Dlatego...