Recenzja książki: O pszczole, która myślała, że to źle być pszczołą

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Bez pszczół świat nie mógłby istnieć. Będąc niezwykle ważnymi zapylaczami roślin kwiatowych, pszczoły nieprzerwanie podtrzymują życie. Publikacja Wydawnictwa Literatura spotka się z sympatią dzieci przedszkolnych, które przyglądając się ciężkiej pracy najbardziej potrzebnych mieszkańców naszej planety, bawią się i uczą.

Pszczoła Stefania czuła się zmęczona: ciągle tylko zbierała, zbierała i zbierała. Ile jeszcze kursów przyjdzie jej wykonać do zachodu słońca? Wiedziała, że jest robotnicą zbieraczką i właśnie na zbieraniu kwiatowego pyłku polega jej codzienna praca. Wiedziała, ale… ból skrzydełek od machania, nóżek od dreptania po kwiatach oraz boczków od dźwigania pyłku wywoływał w Stefanii poczucie niesprawiedliwości i pozbawiał ją młodzieńczej werwy (robotnicą zbieraczką była dopiero od dwóch dni, a co dopiero będzie dalej!). Dobrze chociaż, że mapę okolicy miała na stałe wyrytą w pamięci. Dobrze też, że udało jej się porozmawiać z królową matką o perlistym śmiechu. Ona to właśnie uzmysłowiła Stefanii, że nie powinna narzekać ani martwić się na zapas.

Książeczka O pszczole, która myślała, że to źle być pszczołą jest publikacją bardzo wartościową. Opracowana przez Paulinę Płatkowską pouczająca treść pogłębia przyrodniczą wiedzę: nazwy owadów i kwiatów, określenia części ula, charakterystyka pszczół, ich rozmnażanie oraz odżywianie, stadia rozwojowe i podział ról, budowa plastra, zapylanie, a także związane z omawianą tematyką dane liczbowe to informacje dla czytelnika łatwe do zrozumienia i zapamiętania. Bogaty w zabawne dialogi przekaz słowny (o tym, jak ważne jest działanie w grupie, o potrzebie rezygnacji z egoizmu na korzyść dobra wspólnego, o sensie pracy) wzmocniono ilustracjami autorstwa Aleksandry Krzanowskiej: ilustracje są kolorowe, duże, wyraźne, postaci sympatyczne, przyciągające wzrok młodego czytelnika. Twarda okładka przedłuża trwałość książeczki.

Publikacja Wydawnictwa Literatura znajdzie wielu adresatów: dzieci w wieku przedszkolnym, nauczyciele młodszych klas szkoły podstawowej (pomoc dydaktyczna) oraz rodzice (propozycja rozmów z dzieckiem i szansa na naukę poprzez zabawę).

Tagi: bóg

Kup książkę O pszczole, która myślała, że to źle być pszczołą

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce O pszczole, która myślała, że to źle być pszczołą
Inne książki autora
Dziadek do orzechów
Paulina Płatkowska0
Okładka ksiązki - Dziadek do orzechów

Jakie tajemnice może mieć Dziadek do Orzechów? Klara i jej brat co roku dostają od swojego ojca chrzestnego wspaniały świąteczny prezent. Tym razem dziewczynka...

Było sobie ziarenko
Paulina Płatkowska 0
Okładka ksiązki - Było sobie ziarenko

Pewnej jesieni małe ziarenko zostaje zasiane na polu przez rolnika. Musi się bardzo zahartować, by przetrwać mrozy. Gdy nadchodzi wiosna powoli kiełkuje...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy