Czy kiedykolwiek przeszła Ci przez głowę myśl, że fotografia portretowa to "pestka"? Cóż, wiele osób tak właśnie sądzi. Wystarczy spojrzeć na masę zdjęć, umieszczanych w różnego rodzaju galeriach, na stronach internetowych, fotoblogach czy na zdjęcia nadsyłane do różnorakich konkursów. Patrząc na nie, odkryć można szybko, że zdjęcia portretowe wykonywać może każdy. Wielu wykonuje je poprawnie, ale tylko nieliczni tworzą oryginalną fotografię portretową. I o tę właśnie oryginalność, połączoną z poprawnością formalną, chodzi. O talent połączony z profesjonalizmem.
Dwóch znanych i cenionych fotografów, specjalizujących się m.in. w fotografii portretowej, Peter Travers oraz James Cheadle. Napisali oni książkę o sztuce tworzenia fotografii portretowej Nowoczesna fotografia portretowa. Stylizacja, techniki, oświetlenie, w której opowiadają o technicznej stronie powstawania zdjęć, krok po kroku omawiając poszczególne etapy tworzenia wybranych fotografii. Ta książka to zbiór fotografii, które urzekną nie tylko amatorów, ale i profesjonalistów, to również możliwość poprawienia własnego warsztatu fotograficznego dzięki wskazówkom ekspertów na temat fotograficznych technik czy sprzętu.
Nowoczesną fotografię portretową... można zasadniczo podzielić na dwie części. W pierwszej omówione zostają rodzaje portretów, od popkulturowego po portret z epoki, nie zapominając o portrecie klasycznym czy sportowym. Choć portret jest najstarszym i najbardziej chyba popularnym rodzajem fotografii, po różnorodności stylów portretowania przedstawionych w tej książce widać, że jest też jednym z najtrudniejszych wyzwań stojących przed fotografem. Ta część uczy ponadto technik wykonywania zdjęć portretowych w różnych stylach i gatunkach. Znajdują się tu zarówno zdjęcia statyczne, jak i portrety uliczne czy portrety wykonywane do magazynów młodzieżowych. Wszystkie style zostały omówione w prosty i przystępny sposób, kolejne partie tekstu zawierają informacje na temat oświetlenia, parametrów ekspozycji czy sposobów budowania kompozycji. Autorzy pokusili się dodatkowo o zdradzenie czytelnikom tajemnicy rozstawienia lamp i akcesoriów za pomocą prostych diagramów, które umożliwią fotografującym stworzenie podobnych portretów.
Druga część książki to omówienie poszczególnych etapów pracy fotografa, z licznymi wskazówkami dotyczącymi wykonywania zdjęć. Porady te zaczynają się od spraw, wydawałoby się, prozaicznych, czyli od pozyskiwania klientów i zdobycia zlecenia. Z jednej strony: rzecz banalna, z drugiej - patrząc na konkurencję - niesłychanie trudna. Autorzy podpowiadają też, jak rozwiązać wiele problemów technicznych, tych dotyczących lokalizacji i oświetlenia, jak i zaplanowania samej sesji czy poprawnego mierzenia światła. Książka zawiera wiele porad, które powinien znać każdy człowiek parający się fotografią, niezależnie od tego, czy jest on zawodowcem, czy amatorem. Są tu jednak i wskazówki przydatne nawet największym profesjonalistom. Obok podstaw fotografii znajdują się tu i porady dotyczące trudniejszych zagadnień. Każdy zatem, niezależnie od stopnia swojego zaawansowania, znajdzie tu coś dla siebie.
Peter Travers i James Cheadle pokusili się dodatkowo o omówienie sprzętu i akcesoriów, pozwalających robić profesjonalne zdjęcia portretowe, kładąc nacisk na to, by czytelnik dowiedział się, na co powinien zwracać uwagę, dobierając profesjonalny sprzęt fotograficzny. Dzięki tej książce czytelnik bez problemu potrafił będzie wybrać odpowiedni sprzęt oświetleniowy czy obiektyw do wykonania portretu.
Na koniec autorzy zafundowali czytelnikom szybki kurs obsługi Photoshopa jako programu niezbędnego profesjonalnemu fotografowi. Jest to, siłą rzeczy, bardzo pobieżne omówienie zagadnienia, po dokładniejsze wskazówki należałoby sięgnąć do publikacji poświęconych wyłącznie Photoshopowi.
Książkę polecić warto wszystkim, którzy wykonują fotografię portretową - zarówno amatorom, jak i profesjonalistom, pragnącym znaleźć kolejne źródło inspiracji i kilka sztuczek, które wykorzystać będą mogli w swojej pracy.