Rozwijaj komórki mózgu dziecka (i nie tylko jego)
Gry są naturalnym elementem aktywności człowieka, zwłaszcza młodego. Gry komputerowe, wideo, planszowe, karciane, logiczne, terenowe, ruchowe. Potrzebujemy czasami zmierzyć się z innymi, a nawet z samym sobą. Gry mogą być zabawą, mogą też być elementem poprawiania kondycji... mózgu. Taką rolę pełnią właśnie gry umysłowe, łączące naukę, ćwiczenie i zabawę. Z ich pomocą można łatwiej, szybciej, przyjemniej „trenować“ swój umysł, pamięć, umiejętności szybkiej reakcji, kojarzenia.
Książka Nowe gry umysłowe dla małych geniuszy, opracowana przez specjalizującego się w łamigłówkach doktora Garetha Moore’a, to zbiór ponad stu urozmaiconych zadań i łamigłówek. Mają one różny poziom trudności. Pomagają ćwiczyć umiejętności matematyczne, językowe, logicznego myślenia, spostrzegawczości. Uczą zdolności skupienia uwagi, koncentracji na wykonywanej czynności. Są wyzwaniem intelektualnym – czasami mniejszym, czasami większym. To, co cechuje ten zbiór, to spore urozmaicenie łamigłówek i ich pomysłowość. Trudno się przy nich nudzić. Rysunki związane z zadaniami są proste, ale często zabawne. Każde zadanie ma jasno określony cel. Autor zaznacza, że naprawdę warto mierzyć się z wyzwaniami najpierw samodzielnie. Nie wymagają bowiem specjalnej wiedzy czy zdolności, choć umiejętność czytania i podstawy matematyki są niezbędne. Dla niepewnych rozwiązania książeczka zawiera odpowiedzi, z pomocą których można zweryfikować uzyskane wyniki.
Trudno jednoznacznie określić wiek dzieci, które mogą sięgnąć po Nowe gry umysłowe dla małych geniuszy. To zależy przede wszystkim od ich umiejętności. Z pewnością nie ma górnej granicy wieku. Ten zbiór zadań to doskonała propozycja dla dzieci nie tylko na deszczowe czy wakacyjne dni. Warto bowiem, by bawiły się one nie tylko z wykorzystaniem urządzeń elektronicznych (smartfon, komputer) i oprócz walki z potworami stawiały też czoła dostosowanym do nich wyzwaniom intelektualnym. To zaowocuje w przyszłości.
Książka Nowe gry umysłowe dla małych geniuszy ma poręczny format. Jest wydana na zwykłym papierze i z definicji przeznaczona do zapisków. Wydaje się, że niektóre z łamigłówek można śmiało wykorzystać na lekcjach matematyki czy języka polskiego. Trochę zbyt rzadko bowiem korzysta się na nich z niebanalnych, atrakcyjnych form przekazywania wiedzy. A szkoda. Nauka przez zabawę przynosi przecież znakomite efekty.
Pewien mankament związany jest tylko z tłumaczeniem tytułu – nie jest to tak naprawdę książka dla geniuszy, tylko dla sprytnych, bystrych dzieci – tytuł oryginalny to bowiem Brain gaming for clever kids.
Ten oryginalny i opatrzony zabawnymi ilustracjami tomik zawiera 101 gier ćwiczących logiczne myślenie, wciągających, ciekawych i skierowanych do wszystkich...
Ten oryginalny i opatrzony zabawnymi ilustracjami tomik zawiera 101 gier ćwiczących pamięć, wciągających, ciekawych i skierowanych do wszystkich małych...