Recenzja książki: Nowe długie życie. Przewodnik po tym, jak zaprojektować swoją przyszłość w zmieniającym się świecie

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Któż nie chciałby żyć długo i szczęśliwie, a do tego jeszcze w zdrowiu i dobrym samopoczuciu? Poradnik Nowe długie życie, uwzględniając postęp technologiczny oraz szybko biegnący czas, nagli: Zaprojektuj swoją przyszłość w zmieniającym się świecie. A przyszłość… ta w głównej mierze zależy od sięgającego po lekturę.

Treści, z którymi Andrew J. Scott oraz Lynda Gratton zwracają się do czytelnika, są dogłębne, przemyślane, oparte na wynikach specjalistycznych badań, ukierunkowujące na osobisty rozwój indywidualnego człowieka i całego społeczeństwa. Zawarte w trzech, tworzących spójną całość, częściach, zwracając uwagę na niezbędną do rozwoju ludzkości innowacyjność społeczną, próbują odpowiedzieć na pytanie, czy między technologią a długowiecznością można postawić znak równości? Badając zależności między tymi dwiema wartościami, autorzy przyglądają się najnowszym osiągnięciom w dziedzinie sztucznej inteligencji i robotyki, szukając tym samym rozwiązań dotyczących długości życia, zdrowia, samopoczucia, ulepszonych sposobów starzenia się, czasu oraz relacji międzypokoleniowych, a także analizując wpływ długowieczności na rodziny, więzi społeczne i produktywność zawodową.

Ponieważ teoria zawsze powinna iść w parze z praktyką, Andrew J. Scott i Lynda Gratton opisują kroki, jakie koniecznie trzeba podjąć, by przystosować się do nowego długiego życia (w pojedynkę można wiele osiągnąć, jednak konieczne są również partnerstwa i interakcje, a te dotyczą instytucji, firm oraz władz), a także wskazują na konieczność wprowadzenia głęboko sięgających przekształceń w systemie gospodarczym i społecznym (programy: korporacyjny, edukacyjny oraz państwowy). Podkreślają potrzebę nie tylko polegania na sobie samym, ale również wskazują na zobowiązania państw i korporacji wobec człowieka jako jednostki. Dotyczące konsekwencji nowego długiego życia przemyślenia autorów zakończone zostały propozycją pięciu prostych zachowań (działanie z wyprzedzeniem, zorientowanie na przyszłość, świadomość swoich „możliwych ja”, plastyczność, akceptacja przemian): angażowanie się w nie daje szansę na zdrowsze, dłuższe i bardziej satysfakcjonujące życie.

Publikacja Wydawnictwa Znak jest wyczerpującym poradnikiem z usystematyzowaną treścią. Wiedza zawarta w lekturze jest specjalistyczna, oparta nie tylko na wieloletnich doświadczeniach, wynikających z pracy własnej autorów, ale również na efektach badań naukowych ekonomistów, programistów, fizyków, matematyków i psychologów, a także przedsiębiorców, dziennikarzy oraz przedstawicieli systemów technologicznych. Są w lekturze daty, nazwiska, liczby, wskaźniki ekonomiczne, dane statystyczne, wykresy, schematy, wnioski, pytania, wyliczenia, opisy przypadków (siedem fikcyjnych postaci, dzięki którym czytelnik może bardziej wnikliwie spojrzeć na własne życie oraz przyszłość). Są przypisy wyjaśniające i bibliograficzne (pozycje tradycyjne oraz internetowe), a także ilustracje (ich wykaz zamieszczono na końcu).

Poradnik Nowe długie życie stanowi wyzwanie postawione przed człowiekiem XXI wieku: Zaprojektuj swoją przyszłość w zmieniającym się świecie. Reakcja należy do czytelnika.

Tagi: Reportaż i dziennikarstwo śledcze

Kup książkę Nowe długie życie. Przewodnik po tym, jak zaprojektować swoją przyszłość w zmieniającym się świecie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Nowe długie życie. Przewodnik po tym, jak zaprojektować swoją przyszłość w zmieniającym się świecie
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy