Recenzja książki: Noc sów. Opowieści z lasu

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Kojarzące się ze stoickim spokojem oraz odwagą tajemnicze i dostojne sowy słyną z mądrości i wytrwałości. Jakie są naprawdę? Książka Noc sów. Opowieści z lasu to zaproszenie na spacer nocną porą, w głębokich ciemnościach, ale i przy świetle księżyca, by usłyszeć dochodzące z mroków nocy sowie pohukiwania.

Sięgając w głąb historii, Jacek Karczewski kieruje myśl czytelnika do rozrzuconych po całym świecie jaskiń (pokazuje, że sowy doskonale radziły sobie nawet w surowym klimacie), a także na pełne sowich szkieletów stanowiska archeologiczne (przyporządkowuje poszczególne sowy do epok). Układ treści jest schematyczny: przedstawione na białych stronach ogólne wiadomości zajmują miejsce naprzemiennie ze szczegółowymi opisami trzynastu sowich gatunków (strony granatowe). Podrozdziałom nadano tytuły: Gdzie szukać?, Czego wyglądać? oraz Czego nasłuchiwać? Szczegółowa treść obejmuje upierzenie poszczególnych gatunków, poruszanie się w naturalnym środowisku, siedliska i krajobrazy, opanowaną do perfekcji sztukę kamuflażu, poszukiwanie miejsca na gniazdo, wylęg, wzrost sowiąt, pełniącą rolę anteny satelitarnej szlarę (okrągła bądź sercowata tarcza wokół dzioba i oczu), próg widoczności, wyostrzony słuch, polowania i spożywanie zdobyczy, trudy sowiej codzienności, różnice gatunków, a także relacje sów między sobą oraz sów i ludzi.

Publikacja Wydawnictwa Poznańskiego przekazuje solidną dawkę wiedzy w przystępnej formie. Po lekturze czytelnik będzie umiał odróżnić syczka (gdy uda się w głąb krajów śródziemnomorskich) od sowy śnieżnej (nie tak łatwo odwiedzić biegun północny) czy pójdźki (stare sady na obrzeżach spokojnych wsi są w zasięgu możliwości człowieka). Zrozumie, dlaczego puchacz nazywany jest Księciem Ciemności. Zadziwi go głowa puszczyka mszarnego, mogąca osiągnąć ponad metr w obwodzie oraz pierzasta sóweczka o spojrzeniu ziejącego ogniem smoka. Wpatrzy się w zdziwione, słonecznikowożółte oczy włochatki. Stanie również twarzą w twarz z nie bojącą się nikogo ani niczego sową jarzębatą.

Gruntowną treść Opowieści z lasu wzbogacają opatrzone obszernymi komentarzami zdjęcia sów w ich naturalnym środowisku (w locie, wśród gałęzi drzew, w gnieździe, z daleka i z bliska, wyraźne oraz wtopione w tło). Pokazane jest również miejsce sowy w literaturze i sztuce, księgach biblijnych oraz wierzeniach ludowych, a także w nazwach geograficznych i rodowych. Cenną pomocą są daty, nazwiska, dane historyczne, wyniki badań ornitologów i przyrodników, efekty eksperymentów naukowych, koncepcje, refleksje filozoficzne, przysłowia, ciekawostki. Fachowa terminologia opatrzona została wyjaśnieniami, obok nazw łacińskich znalazły się polskie. Na końcu zamieszczono Indeks bohaterów oraz Źródła i literaturę (pozycje tradycyjne oraz internetowe). Dół wielu stron zajmują przypisy wyjaśniające. Zrozumiały jest ciemnoniebieski kolor okładki, ponieważ Noc sów to Opowieści z lasu, a nie ze słonecznych plaż brazylijskiej Copacabany.

Noc sów z powodzeniem można uznać za kompendium wiedzy o tajemniczych sowach. Warto zapoznać się z interesującą treścią.

Tagi: bóg

Kup książkę Noc sów. Opowieści z lasu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Noc sów. Opowieści z lasu
Książka
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy