Z panującym w XIX wieku powszechnym przekonaniem, że miejsce kobiet jest w domu nie zgadza się współczesny człowiek. Nie zgadzała się z nim również Nellie Bly – pełna nowatorskich pomysłów kobieta, reporterka, która żyjąc w patriarchalnym społeczeństwie, nie wahała się stanąć w obronie praw i godności kobiet. Czytelnik szybko się przekona, jak bardzo niezwykłe było Niezwykłe życie Nellie Bly i dlaczego bohaterka tej książki to Dziennikarka, która wyprzedziła epokę.
Nazywana przez najbliższych Pink (od dnia narodzin ubierano ją w róże) Elizabeth spędzała beztrosko dzień za dniem. Jej świat zawalił się niczym domek z kart w chwili śmierci ojca, a ponieważ nie zostawił on testamentu, dotychczasowa beztroska ustąpiła miejsca niezliczonym problemom: bieda, przemoc ze strony ojczyma, groźby przy użyciu pistoletu, rozwód matki – wszystko to miało ogromny wpływ na stopniowo kształtujące się silne postanowienia oraz ich systematyczną realizację w dalszym życiu. Choć wiele wskazywało na to, że prawo do szczęścia jest jedną wielką bujdą, Elizabeth nie poddawała się: nauka w uznanej szkole (niestety, był to tylko krótki epizod), brak stałej pracy oraz pogłębiana coraz bardziej niechęć do zamążpójścia tylko utwierdzały ją w przekonaniu, że musi wziąć sprawy w swoje ręce. I Elizabeth, posługująca się od tej pory pseudonimem Nellie Bly (z piosenki Fostera o dziewczynie z sercem gorącym jak filiżanka herbaty), wzięła…
Opis warunków życia XIX-wiecznej społeczności amerykańskiej (wraz z trudnościami, z jakimi musiały mierzyć się ówczesne kobiety, zwłaszcza te pochodzące z mniej uprzywilejowanych warstw społecznych) pozwoli czytelnikowi zrozumieć motywy postępowania Nellie Bly, a sprawnie wplecione w tekst refleksje to smutna prawda o życiu kobiet „bez” (bez pieniędzy, urody, talentu, szans, możliwości) oraz nieustanna walka o ich godność. Barwne opisy pozwalają przenieść się w ważne dla przebiegu akcji miejsca: w progi redakcji, gdzie Nellie dostała stałą posadę; do fabryki wytwarzającej miedziane kable; za mury przytułku dla obłąkanych; do Nowego Jorku i Meksyku; na fronty I wojny światowej i w wiele jeszcze innych miejsc, dzięki którym brawurowe akcje działającej zazwyczaj pod przykrywką Nellie Bly prowadziły do osłaniania najsłabszych, obrony sprawiedliwości i godności kobiet, zachęcania do walki z przeciwnościami oraz wytrwałości w osiąganiu celu. W pierwszym rozdziale Nicola Attadio opisał koleje życia rodziny Elizabeth, w Epilogu natomiast zamieścił wydarzenia późniejsze (od powrotu do ojczyzny po zakończeniu I wojny aż do śmierci bohaterki). Notka Od autora posiada charakter bibliograficzny (wraz z listą źródeł, z których zaczerpnięto cytaty).
Publikacja Wydawnictwa Znak pozwala poznać Niezwykłe życie Nellie Bly i zrozumieć, dlaczego Nellie Bly to Dziennikarka, która wyprzedziła epokę. Warto się zapoznać z treścią tej książki.