reklama

Recenzja książki: Niegrzeczne stópki

Recenzuje: Justyna Gul

Talenty Tośki

Życie jest tak fascynujące dlatego, że każdy człowiek jest inny, a ta odmienność pozwala nam odkrywać, interesować się, wymieniać doświadczeniami i poglądami. Pozwala też każdemu na rozwijanie różnych pasji i talentów - tak, aby możliwa była wspólna fascynacja bądź wzajemne inspirowanie się do działania.

Wydawać by się mogło, że Tośka i Amelka jako siostry będą identyczne, zbieżne będą też ich zainteresowania i umiejętności. Przepiękna historia dla dzieci Niegrzeczne stópki Ann Bonwill i Teresy Murfin przekonuje, że nic bardziej mylnego. Niezwykle mądra, choć prosta opowieść, którą są w stanie zrozumieć nawet najmłodsze dzieci, zachwyca również oprawą graficzną i ilustracjami tak delikatnymi, jak balet, który uwielbia jedna z sióstr - Amelia.

Choć obie siostry uczęszczają do szkoły tańca Madame Miny, to Amelia jest tam prawdziwą gwiazdą, a dookoła rozbrzmiewają pochlebne słowa: ładne stópki. Ten komplement, niestety, nie dotyczy Tośki, której stópki są niegrzeczne i kiedy Pan Tiempo przygrywa na swym żółtym pianinie, tańczą we wszystkie strony, zaś rytm wybijają nie na trzy, tylko na cztery.

Siostry różnią się również wdziękiem i gracją. Amelia jest urodzoną baletnicą - zwiewną i eteryczną, zaś Tośka to niekontrolowany wulkan energii, której siłę mógł odczuć choćby poturbowany na zajęciach Bernard. Nic zatem dziwnego, że kiedy przychodzi czas na taneczny pokaz, to Amelia odgrywa rolę księżniczki z bajki, natomiast jej siostra jest… skałą! Prezenty, jakie dziewczynki otrzymują po przedstawieniu, uświadamiają nam jednak, że tak, jak nie może być dwóch księżniczek na jednej scenie, tak nie może być dwóch jednakowych ludzi. Każdy z nas obdarzony jest pewnym zestawem talentów, które może rozwijać, zaś w innych sferach może co najwyżej dzięki wytężonej pracy zostać rzemieślnikiem, ale nie artystą. Anna Bonwill i Teresa Murfin w tej tanecznej opowieści pokazują, jak ważne jest właściwe obranie życiowej ścieżki i konsekwentne podążanie nią. Tylko postępowanie w zgodzie ze sobą, swoimi umiejętnościami i wpojonymi wartościami będzie gwarancją szczęśliwego życia. Zawsze przecież, zamiast tańczyć w balecie, możemy… zacząć stepować!

Kup książkę Niegrzeczne stópki

Zobacz opinie o książce Niegrzeczne stópki
Autor
Szczerbata śmierć