Recenzja książki: Niedopełnieni

Recenzuje: Justyna Gul

Ojczyzna Komotau

Wielu jest takich pisarzy w tekstach których nurzać się można bez końca, nienasycenie i pożądliwie. Niestety, twórczość niektórych spośród nich przez długie lata pozostawała nieznana, a polski czytelnik skazany był na ochłapy kiepskich powieści lub też samotne poszukiwanie perełek. Od kilku lat na szczęście wiele zmienia się w tej materii, czego najlepszym przykładem jest zainicjowany w ramach Niemiecko-Polskiego Roku 2005/2006 projekt pod nazwą „Kroki//Schritte”.
To właśnie za sprawą fundacji S.Fischer Stiftung miałam przyjemność trzymać w dłoni przepiękną i przenikającą na wskroś książkę „Niedopełnieni” Reinharda Jirgla.  Ten wielokrotnie nagradzany, a w Polsce zupełnie nieznany autor, pokazuje nam powojenną rzeczywistość Niemiec.
Jirgl opowiada o wypędzeniu Niemców sudeckich i ich losie w NRD, aż do zjednoczenia kraju. Historię poznajemy na przykładzie sióstr Hanny i Marii, które z matką Joanną należały do rdzennie niemieckiej ludności dawnego Kraju Sudeckiego – tylko one pozostały z dużej, miejscowej rodziny. Z krwawiącym sercem kobiety te zmuszone są opuścić ukochane miasteczko Komotau i odtąd skazane są na wieczną tułaczkę i tęsknotę.
W ciasnych, dusznych wagonach towarowych niczym bydło jadą do Drezna, Lipska, potem do Magdeburga, by ostatecznie osiąść w miasteczku Birkheim, zaledwie 5 kilometrów od strefy należącej do Anglików. Poniżane, odtrącane, nie tracą jednak swojej dumy i niezłomnych zasad, stawiając prawość i honor na pierwszym miejscu. Ich celem jest odnalezienie córki Hanny – Anny oraz powrót do ukochanej Ojczyzny. Tylko ta myśl trzyma je przy życiu, a sama Hanna w imię wyższego dobra, świadoma nietrwałości i tymczasowości swojego istnienia tu i teraz, wyrzeka się miłości. Przyczajona na stacji kolejowej, gdzie dostaje po długiej walce pracę, śni o Komotau, nie zauważając mijających lat i coraz mniejszej szansy na spełnienie marzeń.
Z upływem czasu życie Hanny ogranicza się do jej Nowej Ojczyzny, czyli paru metrów kwadratowych obczyzny w budynku odprawy towarowej w Birkheim Bahnhofstrasse 9. W przeciwieństwie do matki,  Anna to wolny duch, a kraina dziecięcych lat jest dla niej zaledwie nic nie znaczącym wspomnieniem. Zostaje znakomitą tłumaczką, swoje życie wiąże z Berlinem, a urodzenie dziecka jeszcze mocniej związuje ją z miastem.
To właśnie wnuk Hanny opowiada fascynującą sagę rodzinną, przy okazji zaznajamiając czytelnika ze swoim życiem, miłością i pragnieniami. Obdarzony odwagą spełniania marzeń, po ciężkiej operacji pogodzony z przeszłością i nieuchronnym końcem, dzieli się z nami swoją prawdą i mądrością, odsłaniając najbardziej wrażliwe zakamarki duszy.
Bez niepotrzebnego sentymentalizmu autor czasami wręcz w brutalny sposób przedstawia sytuację uchodźców, którzy przez całe życie nie zapomnieli o ojczyźnie. Mimo, iż książka napisana jest trudnym, dość specyficznym językiem nawiązującym do tradycji nieznanego jeszcze w Polsce pisarza Arno Schmidta, to można zatopić się w lekturze.
„Niedopełnieni” Jirgla zapierają dech w piersiach i przekonują o wartości naszego istnienia. Wnuk Hanny mówi, że „(…) największe niebezpieczeństwo grożące nam w życiu to śmiertelna nuda”, ale podczas zgłębiania fascynujących i zawiłych losów sióstr nie musimy się o to martwić. Nałogowe zaczytanie się w „Niedopełnionych” – jedynie to może nam grozić.

Kup książkę Niedopełnieni

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Niedopełnieni
Książka
Niedopełnieni
Reinhard Jirgl
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy