Recenzja książki: Nie zapomnij o kresach

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Kresy Wschodnie to tereny, które po rozpadzie ZSRR znalazły się w granicach powstałych z niego niepodległych państw: Ukrainy, Białorusi i Litwy. Obecnie działa wiele związków i stowarzyszeń, kultywujących pamięć o kulturze i tradycji dawnych polskich Kresów. Tworzone są również projekty multimedialne oraz publikowany Głos Kresowian, skupiający większość działających w Polsce środowisk i organizacji kresowych. Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski (bezbłędnie kojarzony z kontrowersyjnym dokumentem Księża wobec bezpieki na przykładzie archidiecezji krakowskiej) w swojej publikacji snuje rozważania dotyczące problemu ludobójstwa. Ponieważ zbrodnia ta była przez władze III Rzeczpospolitej skrzętnie lekceważona, autor stara się ocalić od zapomnienia pamięć tych, którzy zostali pomordowani przez ukraińskich banderowców.

Książka Nie zapomnij o Kresach została podzielona na trzy części. Pierwsza pokazuje niezliczone trudności, z jakimi zmuszeni są borykać się mieszkańcy Kresów oraz wszyscy ci, dla których wschodnia rzeczywistość ma ogromne znaczenie. Ksiądz Isakowicz-Zaleski poddaje krytyce nie tylko władze państwowe, ale również struktury kościelne, akcentując jednocześnie pozytywny wkład organizacji społecznych i patriotycznych. Wylicza nazwiska osób wspierających i przeciwstawiających się rozpowszechnianiu prawdy o ludobójstwie Polaków na Kresach Wschodnich. Uroczystości w Hucie Pieniackiej, ucieczka z Lublina prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki, zatrzymanie Rajdu Bandery, skandal na meczu piłkarskim Polska-Ukraina, walka o kształt IPN, likwidacja „kresowych” programów radiowych – to tylko niektóre spośród wielu wydarzeń, składających się na całość walki o przetrwanie pamięci pomordowanych Kresowian.

Druga część przytacza Historie, które warto poznać. Wśród nich znalazły się szkice historyczne księdza Isakowicza-Zaleskiego, opowiadające o Kresowianach, których działalności nie da się przemilczeć. Część trzecia natomiast poświęcona jest Ormianom polskim, współtworzącym tradycję i historię Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej. Publikacja wzbogacona jest o liczne przypisy, indeks osobowy i miejscowy oraz kolorowe fotografie pochodzące z prywatnych zbiorów.

Książka Nie zapomnij o Kresach napisana jest językiem przystępnym i całkowicie zrozumiałym. Podane informacje są usystematyzowane. Publikacja przeznaczona jest dla każdego bez wyjątku. Stanowiąc dokument, ma na celu przedstawienie faktów. Wszystko zaś po to, by ocalić pamięć ludzi i wydarzeń. Sięgnięcie po nią będzie krokiem naprzód w rozpowszechnianiu historycznej prawdy o zbrodniach na społeczności kresowej.

Kup książkę Nie zapomnij o kresach

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Nie zapomnij o kresach
Książka
Nie zapomnij o kresach
Ks Tadeusz Isakowicz-Zaleski
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy