Recenzja książki: Nie krokodyluj! O drodze Ludwika Zamenhofa do języka esperanto

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Książek o znanych Polkach i Polakach kierowanych do najmłodszych odbiorców znajdziemy na rynku wydawniczym sporo. Na pierwszy plan wysuwają się jednak przede wszystkim Maria Skłodowska-Curie, Fryderyk Chopin czy Jan Paweł II. A przecież grono naszych wielkich rodaków jest dużo większe! Agnieszka Frączek w książce Nie krokodyluj! opowiada O drodze Ludwika Zamenhofa do języka esperanto.

recenzja Nie krokodyluj! O drodze Ludwika Zamenhofa do języka esperanto

Ludwik Zamenhof urodził się w drugiej połowie XIX wieku w Białymstoku. W wieku nastoletnim wraz z rodzicami i rodzeństwem przeprowadził się do Warszawy. A gdy był już pełnoletni, wyjechał do Moskwy na studia medyczne. Jednak niezależnie od tego, gdzie przebywał, jego pasją był język. Zamenhof od najmłodszych lat interesował się dźwiękami i brzmieniem języka, a jego marzeniem stało się pogodzenie i znalezienie wspólnej mowy dla mieszkańców wielokulturowego Białegostoku, a z biegiem lat również całego świata. Ludwik chciał dać ludziom jedną, wspólną mowę, dzięki której porozumienie się będzie bardzo łatwe. Inspiracją stała się także biblijna przypowieść o wieży Babel, nad którą nastoletni Ludwik godzinami dywagował i rozmyślał.

Agnieszka Frączek w bardzo przystępny i obrazowy sposób prezentuje najmłodszym odbiorcom Ludwika Zamenhofa jako nietuzinkowego człowieka pełnego pasji, chłopca, a potem dorosłego mężczyznę, który nie bał się (mimo niechęci ojca i przeciwności losu) sięgać po swoje marzenia. Pragnienie Zamenhofa, jego szczytny i bezinteresowny cel pomogły mu zajść naprawdę daleko. Język esperanto, który stworzył dla wszystkich ludzi na świecie, zyskał wielką aprobatę i rzesze entuzjastów. To w esperanto napisano pozdrowienia dla obcej cywilizacji, które następnie umieszczono w sondzie Voyager i wystrzelono w kosmos w 1977 roku.

Książka Nie krokodyluj! to jednak nie tylko barwna, pasjonująca i wciągająca historia życia Ludwika Zamenhofa. Agnieszka Frączek w swoją opowieść wplotła mnóstwo ciekawostek związanych z językiem. Autorka w przystępny i zabawny sposób opowiada o tym, czym są onomatopeje, zapożyczenia i szyfrowanie. Mało tego! Agnieszka Frączek zaprasza czytelnika do wspólnej językowej zabawy, serwując mu liczne zagadki, których rozwiązanie znajduje się na końcu książki.

Publikacja Agnieszki Frączek została rewelacyjnie zilustrowana przez fenomenalną Joannę Rusinek. Obrazki idealnie współgrają z opowiadaną historią, tworząc znakomitą, nierozerwalną całość. Książkę Nie krokodyluj! ogląda się i czyta z niesłabnącym entuzjazmem.

Warto podkreślić, że w książce trudno szukać nachalnej dydaktyki. Nie krokodyluj! czyta się jak pasjonującą powieść, pełną niesamowitych przygód interesującego, nietuzinkowego bohatera. A ciekawostki zaserwowane przez autorkę dodają książce dodatkowego smaczku i przypominają zagadki prowadzące czytelnika do zaskakującego finału.

Kup książkę Nie krokodyluj! O drodze Ludwika Zamenhofa do języka esperanto

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Nie krokodyluj! O drodze Ludwika Zamenhofa do języka esperanto
Inne książki autora
Legendy polskie. Syrenka warszawska
Agnieszka Frączek0
Okładka ksiązki - Legendy polskie. Syrenka warszawska

,,Legendy polskie" dla najmłodszych, opowiedziane na nowo wspaniałymi rymami! To seria, która w przyjazny i zabawny sposób przybliża małym...

Jedna literka a zmiana wielka
Agnieszka Frączek0
Okładka ksiązki - Jedna literka a zmiana wielka

Jedna literka, a zmiana wielka to książka o homofonach (nie mylić z hełmofonami!). Czyli takich wyrazach, które brzmią identycznie, ale różnią...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy