Recenzja książki: Nagła śmierć

Recenzuje: mrowka

W „Próbie ognia” Richowi i Jade, piętnastoletnim bliźniętom i dzieciom świetnego tajnego agenta, Johna Chance’a, pomógł w pewnym momencie gangster, Ralph. Pobudki swojego działania zdradził sam: winien był ojcu nastolatków przysługę, więc włączył się do akcji ratunkowej, by wyrównać rachunki.

 

W „Nagłej śmierci” Ralph pojawia się dość szybko – i znowu (albo dalej) jest winien przysługę Johnowi Chance’owi. Jack Higgins i Justin Richards najwyraźniej zapomnieli o wydarzeniach opisanych w pierwszym tomie przygód Richa i Jade – a może nie znaleźli lepszego wytłumaczenia dla zachowania jednej z dalszoplanowych postaci. Wydawałoby się, że po pełnej błyskawicznych zwrotów akcji i mrożących krew w żyłach sytuacji „Nagła śmierć” będzie lekturą nieco bardziej stonowaną. Sugerują to autorzy, wysyłając Richa i Jade do szkoły. Bohaterowie nie wiedzą, że ich ojciec znów ma do wypełnienia tajną misję. Nie przypuszczają też, że ich nauczyciel matematyki nie jest tym, za kogo się podaje. Dowiedzą się, oczywiście, w mocno dramatycznych okolicznościach, a elitarna szkoła stanie się areną wydarzeń budzących grozę.

 

W ujęciu Higginsa i Richardsa każda decyzja nastolatków będzie pociągać za sobą szereg zaskakujących konsekwencji, a pozbawione pomocy dorosłych bliźniaki stawią czoła wielu niebezpieczeństwom. Higgins i Richards zaczęli lekko tonować fabułę. Mamy w „Nagłej śmierci” odrobinę więcej wątków obyczajowych: Jade, w odróżnieniu od brata, nie radzi sobie z nauką. Richowi żywiej bije serce na widok koleżanki z kółka teatralnego. Autorzy po raz pierwszy próbują stworzyć pozory normalności (nie na długo jednak, bo wkrótce powrócą do dynamicznego i przerysowanego stylu z „Próby ognia”). Starają się uwiarygodnić wydarzenia, a przynajmniej sylwetki bliźniaków – właściwie niepotrzebnie, bo przecież za moment rozpocznie się akcja, której komandosi mogliby się tylko bezradnie przyglądać. Literatura czwarta nabiera dziś atrakcyjności, kiedy może konkurować z multimediami – i wydaje się, że publikacja Higginsa i Richardsa ten warunek spełnia.

 

Nie ma tu opisów uwolnionych od grozy sytuacji, wszystko powinno poruszać młodych odbiorców i dostarczać im rozrywki. Fakt, że zwyczajni ludzie zginęliby milion razy w okolicznościach, które piętnastolatków przyprawiają co najwyżej o lekki dreszczyk emocji nie ma tutaj większego znaczenia. Pojawianie się książek w stylu „Nagłej śmierci” oznacza w twórczości dla młodzieży kres pewnej epoki. Nikt już raczej nie będzie zachwycać się moralizatorskimi opowiastkami, w których autor dba nie tylko o sferę rozrywki, ale i o warstwę edukacyjną – jeśli otrzyma książkę niewymagającą zaangażowania umysłu.

 

„Nagła śmierć” z punktu widzenia łaknącego rozrywki nastolatka będzie świetną powieścią – mimo że praktycznie nic do jego życia nie wniesie. Zapewnia natomiast poszerzenie możliwości wyboru. Higgins i Richards proponują alternatywę dla powieści z morałem. Skręcają chętniej w stronę Muchamore’a niż Karola Maya, system wartości w ich książce zostaje zredukowany (najważniejsze są dalej więzi rodzinne, ale próżno by szukać śladowego choćby kodeksu honorowego). Dwie drogi dla tej powieści (i dla całego cyklu) dostrzegam: albo historie o Richu i Jade sklasycznieją, trafiając do współczesnego kanonu powieści młodzieżowych – albo owo sklasycznienie zamieni się w skostniałość i rozsadzi cały cykl od środka. Na rozstrzygnięcie przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Kup książkę Nagła śmierć

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Nagła śmierć
Autor
Książka
Nagła śmierć
Jack Higgins
Inne książki autora
Noc lisa
Jack Higgins0
Okładka ksiązki - Noc lisa

Niemcy w latach II wojny światowej rzeczywiście okupowali brytyjskie wyspy na kanale La Manche – Channel Islands, czyli Wyspy Normandzkie. Książka...

Gniew Boży
Jack Higgins0
Okładka ksiązki - Gniew Boży

Z sypialni doszedł mnie nagły przytłumiony trzask i w tej samej chwili byłem już pod wanną sięgając po rewolwer. Rozpłaszczyłem się na ścianie przy drzwiach...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy