Recenzja książki: Na Pragę nie wrócę

Recenzuje: Katarzyna Krzan

Warszawa da się lubić, Warszawa da się kochać. Warszawa to miejsce wszystkim nam w jakiś sposób bliskie. Elżbieta Wichrowska swoją powieść poświęciła właśnie stolicy. Książka jest poszukiwaniem duszy miasta, jego niepowtarzalnego charakteru.

 

Bohaterka, pracownik uniwersytecki, jest matką dorosłej już Anuli, którą wychowuje samotnie. Z informacji rozsianych skąpo w całym tekście dowiadujemy się, że dziewczyna ma duże problemy ze zdrowiem, a tym samym i ze sobą. Obie są w zasadzie od siebie uzależnione. Powieść jest swoistym poszukiwaniem swojego miejsca na ziemi, także w oderwaniu od córki. Matka chce mieć swoje  życie, które do tej pory poświęcała wyłącznie córce, ale z drugiej strony – obawia się swojej „samodzielności” nie mniej niż Anula. Mimo wszystko rozpoczyna poszukiwania mieszkania dla siebie. Chce tym samym powrócić do miejsca, gdzie spędziła późne dzieciństwo i wczesną szkolną młodość. Chce wrócić na Pragę. Lewobrzeżna część stolicy kusi ją i uwodzi swoją historią, kontrastami, odrestaurowanymi i zrujnowanymi kamienicami, specyficznym, zdawać by się mogło, przedwojennym klimatem. Ów klimat zdaje się być czymś na kształt raju lat dziecinnych, ostoją bezpieczeństwa i harmonii, a zarazem ludzkiej życzliwości i bliskości. Czy jednak faktycznie da się go odtworzyć, odzyskać?

 

Są jeszcze przyjaciółki bohaterki. Ich losom poświęca Wichrowska sporo miejsca, opowiadając o niełatwej drodze do dorosłości. Wszystkie znają się ze szkoły i mimo licznych życiowych zawirowań ich przyjaźń przetrwała. Spotykają się dosyć często, by wspólnie coś pić. I, nie wiedzieć czemu, opowiadają sobie nawzajem swoje losy, jakby ich nie znały z codziennych niemalże kontaktów.

 

Jest też w książce tajemnica. Nasza ciekawość jest nią stale podsycana, tchnie niemalże kryminalną zagadką, jednak zostaje porzucona i nie wyjaśniona do końca. Tak naprawdę Na Pragę nie wrócę to książka o samej Warszawie, jej historii, mieszkańcach, opowiastkach przemycanych w piosenkach, wierszykach, a także dłuższych wywodach. Bohaterka stara się napisać książkę o swojej Warszawie, ale – jak sama przyznaje – mieszają jej się wątki i historie. Zaszczyca za to swoich rozmówców opowieściami o poszczególnych kamienicach, cmentarzach żydowskich i miejscach, które zmieniły z czasem swój wygląd i charakter.

 

Na Pragę nie wrócę jest z pewnością powieścią dla warszawiaków, nie tylko tych mieszkających tam, ale przede wszystkim dla tych, którym miasto to jest bliskie, kojarzy się z polskością, walką o wolność, sprzeciwem wobec przemocy. Autorce udało się uchwycić to, co ulotne, ukrywające się w zakamarkach ciemnych uliczek i gdzieś pod powierzchnią starych kamienic.

Kup książkę Na Pragę nie wrócę

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Na Pragę nie wrócę
Książka
Na Pragę nie wrócę
Elżbieta Z. Wichrowska
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy