Recenzja książki: Muzyka świata

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Jako dziedzina sztuk pięknych, wpływająca na psychikę człowieka przez dźwięki, muzyka bezsprzecznie kojarzy się z harmonią, delikatnością, subtelnością i wyczuciem. Wie o tym każdy, kto choć trochę uwrażliwiony jest na dostępne ludzkim zmysłom wrażenia estetyczne. Każdy? Być może… Z jednym małym wyjątkiem: w głowie straszliwego śpiocha Leona, który – jak do tej pory – przespał wszystkie wschody słońca, poranne ptasie trele, orzeźwiającą chłodną rosę na trawie i nawet donośne pianie kogutów, nawet nie zaświtała myśl o uniesieniu powiek przed godziną wieszczącą południe. W tym momencie rozpoczyna się pełna niesamowitych przygód wędrówka przez karty opowieści Muzyka świata czyli jak obudzić Leona.


Każdy rozdział poświęcony został jednemu z bardziej lub mniej znanych instrumentów muzycznych, których bliższe poznanie możliwe jest dzięki staraniom należącej do OTSB (Ogólnoświatowe Tajne Stowarzyszenie Babć) babci Helenki, próbującej zmusić Leona do wstania o świcie. W tym celu porusza ona niebo i ziemię, pozwalając czytelnikowi (wszak Leon ciągle śpi!) wysłuchać tajemniczych dźwięków skrzypiec niezwykłej sąsiadki, zadziwić się brzmieniem trąbki hejnalisty, wpatrzyć się w wąsatego Szkota, uzbrojonego w dudy oraz ciemnooką i ciemnowłosą Idalię z dalekiej Grecji, która nie wypuszcza z dłoni liry, gdy Leon nadal śpi. Na pomoc Helence przybywają przyjaciele z Grenlandii i Senegalu: niestety, nawet gromkie uderzanie Pipaluka w bębny, a Erica w djembe nie było w stanie obudzić Leona. Pozostało jeszcze kilka możliwości: zakończony rzeźbą głowy konia morin chuur, składający się z szesnastu miedzianych dzwonków bianzhong, ozdobiony orlim piórem oraz rzeźbioną figurką niedźwiadka indiański flet, dziewięciostrunowe charango, a także najbardziej magiczne didgeridoo. A Leon? Cóż… nadal śpi. Co wydarzyło się potem? Co ostatecznie wywabiło spod ciepłej kołdry opornego śpiocha? Wszystkie niepewności zostaną rozwiane po przewróceniu ostatniej kartki zabawnej opowieści.


W lekturze znalazły się materiały dodatkowe: przepisy kulinarne, kolorowanki oraz trudne zadania dla uważnych czytelników (wraz z odpowiedziami). Kolorowe i adekwatne do treści rysunki autorstwa Katii Sokolowej-Zyzak przyciągają wzrok czytelnika. Obok informacji typowo muzycznych podano wiadomości z zakresu geografii wszystkich kontynentów. Książeczka została dopracowana w najdrobniejszych szczegółach: ciesząca oko przepiękna szata graficzna przeplata się z ciekawostkami, zamieszczonymi po konsultacji muzykologicznej, udzielonej przez znaną piosenkarkę, kompozytorkę, autorkę tekstów i skrzypaczkę Justynę Steczkowską (ona sama jest jedną z bohaterek wciągającej opowieści). Opublikowana pod patronatem National Geographic Muzyka świata nie tylko bawi, ale przede wszystkim - uczy.


Książka przeznaczona jest dla dzieci młodszych i starszych, dla rodziców oraz wychowawców. W żadnym wieku nie jest za późno ani na korzystanie ze słyszanych dźwięków w sposób odpowiedni do sytuacji i nastroju, ani na poszerzanie swojej wiedzy o wciąż nowe wiadomości i doznania.

Kup książkę Muzyka świata

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Muzyka świata
Książka
Muzyka świata
Justyna Steczkowska, Anna Kaszubska
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy