Mutyzm wybiórczy to zaburzenie lękowe, polegajace na tym, iż dziecko lub osoba dorosła najczęściej swobodnie rozmawia w domu, ale milknie w różnych sytuacjach społecznych (w szkole, w pracy i in.). Jako że często błędnie kojarzone jest z niesmiałością lub dziecięcym uporem, diagnozowane jest dosyć późno.
Publikacja Mutyzm wybiórczy. Trzy spojrzenia podejmuje problematykę tego zaburzenia mowy w kontekście jego istoty.
Książka ta, choć niewielkich gabarytów, dobrze przybliża tematykę trudności komunikacyjnych, jakie napotyka osoba dotknięta mutyzmem. Prezentując je, może także stać się pomocą podczas tworzenia specjalistycznego wsparcia dla wszystkich go potrzebujących. Autorki spoglądają na zagadnienie z trzech perpektyw: teoretycznej, w ujęciu rodzica oraz w opowieści dziecka. Pozwalają sobie także na przybliżenie sposobów funkcjonowania dziecka z mutyzmem w szkole masowej. Dziecko, które nie chce mówić, napotka bowiem na szereg trudności komunikacyjnych, ale także społecnych – wielką trudnością będzie dla niego nawiązanie relacji i przebywanie wśród osób uznających je za „inne". Także i nad tym aspektem pochylają się autorki, kreśląc szerokie spektrum trudności, jakie napotka dziecko z mutyzmem, ale też dzieląc się wskazówkami, mogącymi znacząco ułatwić mu funkcjonowanie.
Publikacja ta pomocna może okazać się nie tylko dla rodziców dzieci z mutyzmem, ale także dla wszystkich osób pracujących z takimi osobami, a więc nauczycieli, pedagogów, logopedów. Jest spójna, rzeczowa i konkretna. Z całą pewnością ułatwi pracę terapeutyczną i odczaruje wiele mitów.
Proste i zrozumiałe opowieści o historii Polski Bronisława Geberta, dyrektora lwowskiego gimnazjum i jego żony Gizeli. Pozbawione naukowego zadęcia. Nie...