Autentyczny chrześcijanin to człowiek wiary. Co to znaczy, że wiara musi być żywa? Dlaczego wiara bez uczynków jest martwa? I czemu trudno żyć bez miłości? Zbiorem odpowiedzi na zadane pytania (i wiele jeszcze innych) jest książka Mój Bóg. Moja wiara. Encyklopedia młodego katolika, piękna publikacja Wydawnictwa Jedność, która przemówi nie tylko do dziecka – przemówi do każdego.
Zapis ma charakter encyklopedyczny. W trzech obszernych częściach Christine Pedotti przedstawiła trudne prawdy chrześcijańskiej wiary w sposób bardzo przystępny. Opierając się na Biblii, autorka językiem zrozumiałym dla dzieci przeanalizowała najważniejsze wydarzenia Starego i Nowego Testamentu. Wychodząc od stworzenia świata, poprzez spektakularną wędrówkę Narodu Wybranego do Ziemi Obiecanej i działalność proroków, dotarła do chwili, gdy miłujący człowieka Chrystus oddał życie na krzyżu, zmartwychwstał i żyje. Kierując bezpośrednio do czytelnika zaproszenie, autorka przekonuje, że w długim łańcuchu pokoleń (obecnie dwa miliardy chrześcijan wierzy, że Jezus jest Synem Bożym) zaszczytne miejsce przeznaczone jest dla każdego człowieka, wszyscy bowiem mają możliwość stać się świadkami Ewangelii.
Czy warto z owego zaproszenia skorzystać? Potwierdzeniem, że warto, jest w obrazowy sposób przedstawiona historia chrześcijaństwa: prześladowania wyznawców Boga, chrystianizacja Europy, brak jedności i podziały, odnowa Kościoła, działalność misjonarska, miejsca objawień, relacje między uczonymi a chrześcijanami, prymat świętego Piotra, życie zakonne, a także zwykła, szara codzienność ludzi ochrzczonych – to wzajemnie uzupełniające się elementy wielkiej historii chrześcijan.
By trudne prawdy chrześcijańskiej wiary stały się bardziej zrozumiałe, autorka uzupełniła Encyklopedię młodego katolika o część ściśle praktyczną. Chcąc wyjaśnić, co to znaczy wierzyć, krótko omówiła kwestię innych religii, z naciskiem położonym na chrześcijaństwo (katolicy, prawosławni i protestanci). Skupiła się również na roli Trójcy Świętej, omawiając każdą z Trzech Osób Boskich oraz na znaczeniu Maryi i świętych w życiu wspólnoty Kościoła. Podkreśliła wagę słowa Bożego oraz świadomego wyznawania wiary. Refleksjami objęła także grzech, życie wieczne, modlitwę, Eucharystię, wolną wolę, sakramenty i powołanie. Dodatek stanowi kalendarz liturgiczny, zestawiający przeżywane przez chrześcijanina wydarzenia z życia Jezusa Chrystusa.
Treść wspaniałej publikacji Wydawnictwa Jedność jest obszerna. Zapis na każdej stronie od razu rzuca się w oczy. Duże, wyraźne, realistyczne, sugestywne, przyjemne dla oka ilustracje (ich spis zamieszczono na końcu książki) doskonale uzupełniają treść, która dzięki różnorodności i pomysłowości przekazu (ramki, dymki, odstępy, wyliczenia, zestawienia, wyjaśnienia, wytłuszczenia, grafiki, wierszyki, pytania, ciekawostki, inspirujące cytaty) łatwo zapadnie w pamięć czytelnika, zachęcając go równocześnie do dalszych poszukiwań.
Mój Bóg. Moja wiara. Encyklopedia młodego katolika przeznaczona jest dla dzieci od szóstego roku życia (ucieszy je duży format, twarda okładka oraz grubsze kartki). Z radością sięgną po lekturę również rodzice, duszpasterze i katecheci wszystkich etapów edukacyjnych. Zaspokajająca ciekawość oraz pogłębiająca wiedzę (a tym bardziej – wiarę) publikacja jest więc pomysłem trafionym.