Recenzja książki: Młody naukowiec i zdumiewające eksperymenty

Recenzuje: Damian Kopeć

Rozejrzyj się uważnie dookoła

Jedną z poważnych bolączek naszego systemu edukacyjnego jest niewielki związek między tym, czego dzieci i młodzież uczą się w szkole, a życiem. Liczby, twierdzenia, zasady, prawa, rozmaite fakty „wkuwane” są na pamięć, mniej czy lepiej zaliczane, zdawane i zapominane. Większość uczniów nie widzi realnych związków między nimi a otaczającym ich życiem. Można powiedzieć, że nauka idzie w... las? Przekłada się to często na zachowania absurdalne czy po prostu niemądre w codziennym życiu. Na przykład dorośli często nie rozumieją prawa Ohma i jego konsekwencji. Potrafią zatem wpinać do listwy zasilającej wiele urządzeń o dużym poborze mocy (czajnik, grzejnik) i nie rozumieją, co oznaczają umieszczone na niej informacje o dopuszczalnym obciążeniu. Obsługa kas w markecie nie potrafi wyliczyć (nawet na kalkulatorze) nie tylko 13, 47, ale nawet dziesięciu procent. Cóż z tego, że szczęśliwie zdała maturę i uważa się za średnio wykształconą? Kierowcy nie rozumieją, jak prędkość i masa samochodu mają się do jego drogi hamowania. I tak dalej, i tak dalej. Wszystko, co pomaga w lepszym zrozumieniu praw rządzących otaczającym nas światem, jest na swój sposób cenne. Również przystępnie, ciekawie, bez naiwności, ale też bez wymądrzania się napisane książki. Taką właśnie pozycją jest Młody naukowiec i zdumiewające eksperymenty. Celem publikacji jest przybliżenie świata nauki poprzez ukazanie praktycznego zastosowania wiedzy, praw, zasad w codziennym życiu. Chodzi o pokazanie tego, co jako ludzie wiemy w stosunku do tego, co widzimy, czujemy, doświadczamy. O jak najlepsze zrozumienie rzeczywistości i rządzących nią praw. O oswojenie świata, a nie tylko o bezmyślne próby w nim przetrwania.

Książka stanowi swego rodzaju przewodnik po jednym dniu z życia młodego człowieka. Ukazuje, co ciekawego może on poznać, czego dowiedzieć się od chwili porannej pobudki, do momentu wieczornego zapadnięcia w sen. Uświadamia zjawiska, których jest mniej lub bardziej świadomym świadkiem. Dzieci, zwłaszcza te młodsze, jeszcze skutecznie tego “brzydkiego” zwyczaju nie oduczone, lubią zadawać pytania. Ta książka jest swojego rodzaju zbiorem odpowiedzi na niektóre z nich. Na te proste, zaskakujące (bo z pozoru oczywiste) czy niełatwe do dokładnego wyjaśnienia fakty, które mają miejsce tuż obok.

Formą aktywizacji czytelnika są "Laby", czyli propozycje przeprowadzenia eksperymentów naukowych. Mogą owe eksperymenty wymagać kontroli bądź pozwolenia rodziców (np. na propozycję rozbij budzik i zobacz, jak jest zbudowany niektórzy mogą zareagować raczej nerwowo). Zadaniom do samodzielnego wykonania towarzyszą ciekawostki, tłumaczące zjawiska i procesy, które mają miejsce w danej sytuacji. A całość zaprezentowano w atrakcyjnej, również wizualnie, formie. Dużo jest w książce kolorowych zdjęć, ilustracji, grafik. Na pewno jej forma, a także treść nie będą kojarzyć się z nudą i monotonią. Książka jest solidnie wydana, w twardej oprawie, zszyta. Pastelowe kolory nie męczą. Ciekawym pomysłem jest okładka z otworem w środku, w którym widać... źrenicę oka.

Książka Młody naukowiec i zdumiewające eksperymenty to dobry prezent dla dzieci ciekawych świata, lubiących zadawać pytania, na które czasami nam, dorosłym, nie jest wcale łatwo odpowiedzieć. W końcu nie każdy jest zwycięzcą programu Jeden z dziesięciu. To próba przybliżenia praktycznego zastosowania wiedzy i ustaleń nauki w codziennym życiu. Wszak o to właśnie chodzi, by nauka je ułatwiała i pomagała w lepszym radzeniu sobie z napotykanymi trudnościami. Świadomość praw rządzących światem i zasad jego funkcjonowania na pewno temu służy.

Kup książkę Młody naukowiec i zdumiewające eksperymenty

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Młody naukowiec i zdumiewające eksperymenty
Inne książki autora
Dotknij mnie. Kolorowe zwierzaki
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Dotknij mnie. Kolorowe zwierzaki

Seria książeczek, które spodobają się najmłodszym dzieciom. Barwne ilustracje i wypukłe kształty na każdej stronie stymulują rozwój i zachęcają...

Dom. Poznajemy świat
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Dom. Poznajemy świat

Książeczka zapoznaje dziecko w wieku 1-3 lat z rzeczami spotykanymi w domu, m.in. z pralką, żelazkiem, łóżeczkiem i telewizorem....

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Z pamiętnika jeża Emeryka
Marta Wiktoria Trojanowska ;
Z pamiętnika jeża Emeryka
Obca kobieta
Katarzyna Kielecka
Obca kobieta
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Oczy Mony
Thomas Schlesser
Oczy Mony
Rok szarańczy
Terry Hayes
Rok szarańczy
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy