Recenzja książki: Mity, podania i wierzenia dawnych Słowian

Recenzuje: Krzysztof Grudnik

Wydawnictwo Rebis postanowiło wydać wznowienie leksykonu "Mity, podania i wierzenia dawnych Słowian". I bardzo dobrze, ponieważ jest to w tej chwili jedna z najlepszych tego typu pozycji na polskim rynku.

 

Kultura i religia przedchrześcijańska Słowian sprawia badaczom duży kłopot. Bierze się on z braku źródeł pisanych. W jakże komfortowej sytuacji wydają się być nasi sąsiedzi ze Skandynawii, gdzie misjonarze chrześcijańscy mniejszą wagę przywiązywali do topienia pogańskich posągów, a większą do pisemnego utrwalenia tamtejszych wierzeń. W efekcie Skandynawowie mają swoje Eddy, a my mamy problem. Z zakłopotania, w jakie na wieki wpędziła nas ignorancja pierwszych chrześcijan na ziemi słowiańskiej próbowano wyjść na różne sposoby. Doszukiwano się informacji (nieraz szczątkowych) w obcych źródłach - najczęściej rzymskich. Te jednak nieraz okazywało się zbyt rozbieżne. Próbowano też - szczególnie w romantyzmie (na przykład w pracach Berwińskiego) odtworzyć wierzenia pogańskie na podstawie zachowanych tradycji i podań ludowych. Czasem przypominało to próby wskrzeszenia dinozaura na podstawie DNA zawartego w krwi z przewodu pokarmowego uwięzionego w bursztynie triasowego komara. Można też porzucić marzenia o autentycznej rekonstrukcji, odciąć od naukowego dyskursu i oddać się fantastyce powieści w stylu (całkiem przecież udanego) "Bogumiła Wiślanina" Rochali.

 

Trudniejszą drogę wybrał Jerzy Strzelczyk. Stara się on obiektywnie zestawić ze sobą różne źródła naprostowując powstałe przez lata wypaczenia. Demaskuje fikcję a jednocześnie sam ma świadomość, iż może tylko zbliżyć się do prawdy, lecz nie osiągnąć jej na zasadzie wyłączności. Problemu też dostarcza forma publikacji. Leksykon jest świetnym narzędziem dla odbiorcy, który potrzebuje konkretnych informacji, jednak autorowi narzuca konieczność pewnych skrótów i uproszczeń.

 

Mimo to "Mity..." można uznać za dzieło rzetelne i solidne. Szeroki zakres haseł obejmuje nie tylko zakres wierzeń dawnych Słowian, ale także kontekst (miejsca, wydarzenia, przedmioty) z nim związany oraz konotacje z innymi kulturami w tym z kręgiem chrześcijańskim. Przy poszczególnych artykułach hasłowych starano się w miarę możliwości uchwycić wewnętrzną ewolucję lub asymilację elementów obcych. Konfrontowano różne źródła oraz wersje. Sprawia to, że przy całościowym oglądzie wyłania się obraz tamtejszej kultury nie jako coś statycznego i zastygniętego, lecz jako pewien zakres dynamicznych procesów w historii bogatej, choć nie do końca odkrytej i zbadanej tradycji Słowian.

Kup książkę Mity, podania i wierzenia dawnych Słowian

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Mity, podania i wierzenia dawnych Słowian
Inne książki autora
W poszukiwaniu królestwa kapłana jana
Jerzy Strzelczyk0
Okładka ksiązki - W poszukiwaniu królestwa kapłana jana

`Świat człowieka średniowiecznego, nie tylko szarego człowieka, lecz także intelektualistów i uczonych, był światem znacznie mniejszym od naszego, znacznie...

Mieszko I
Jerzy Strzelczyk0
Okładka ksiązki - Mieszko I

Książka napisana "skromnym wyrazem hołdu dla budowniczego państwa polskiego". Najpierw ukazane źródła historyczne na podstawie których można...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy