„Mitologia” Jana Parandowskiego, znanego popularyzatora kultury antycznej w Polsce, z pewnością dostarcza sporą dawkę wiedzy z tej dziedziny wszystkim zainteresowanym tematem. Jednak jest to lektura zdecydowanie zbyt trudna, by bez zastrzeżeń serwować ją najmłodszym czytelnikom. Z pomocą przychodzą wszelkiego rodzaju publikacje, które w lekki i przyjemny sposób zaznajamiają dzieci z jedną z najbardziej żywych mitologii – niezwykle ciekawą tradycją grecką.
Wydana nakładem wydawnictwa Debit publikacja „Mitologia” to niezwykle barwna i wciągająca opowieść. Biorąc do rąk „Mitologię”, czytelnik momentalnie przekona się, że trzyma w rękach starannie prowadzony skrypt autorstwa badaczki antycznej kultury greckiej, lady Hestii Evans. Publikacja ta jakiś czas później trafiła do rąk poszukiwacza antycznych przedmiotów, Johna Oro, który na marginesach skryptu załączył opis własnych przeżyć i doświadczeń z podróży do Grecji. Na kartach publikacji czytelnik zapozna się z historią mitów greckich oraz pozna ich genezę. Dowie się także, skąd pochodzą poszczególne bóstwa oraz jakie relacje bądź stopnie pokrewieństwa łączą je ze sobą. W „Mitologii” nie mogło zabraknąć, oczywiście, mitycznych stworzeń: potworów, bestii, sfinksów czy smoków. Niezwykle ciekawym rozdziałem jest ten, w którym zawarty został mit dotyczący stworzenia człowieka. Szczególną uwagę autorzy publikacji poświęcili najważniejszym greckim bóstwom: Zeusowi, Herze, Posejdonowi, Hadesowi czy Afrodycie. Oprócz opisu bóstwa, pojawiają się w publikacji także opowieści związane z poszczególnymi bogami, charakterystyka przedmiotów traktowanych jako ich atrybuty czy poświęconych im zwierząt. Ponadto na kartach książki pojawiają się także herosi, a wśród nich zaszczytne miejsce zajmują zatem Herakles, Jazon i Argonauci oraz Tezeusz.
Tym, co w „Mitologii” (oprócz warstwy dydaktyczno-teoretycznej) zachwyca, jest estetyka publikacji. Na każdej stronie widnieją bowiem ogromne, barwne rysunki, przedstawiające greckie bóstwa czy będące ilustracją przytaczanych przez autorów mitów. W tym miejscu należy podkreślić fakt, że w książce znalazło się miejsce na skrócone wersje kilku najbardziej znanych mitów. I tak czytelnik ma okazję odświeżyć (bądź dopiero poznać) historię Króla Midasa oraz zajrzeć do eposu Homera, „Odysei”.
Oprócz zaskakująco bogatej treści, w publikacji pojawiają się wzbudzające zachwyt, przestrzenne, ruchome elementy. Czytelnik na kartach książki znajdzie posrebrzanego obola, kawałek złotego runa, liście świętego dębu z wyroczni, a nawet – puszkę Pandory. Oprócz tych zaskakujących skarbów, publikacja zawiera także karty do gry w Tartarosa, mini-książeczki stanowiące integralną część z „Mitologią”, mapę Atlantydy oraz Partenon w trzech ujęciach. Na kartach publikacji znalazły się niejako „doklejone” grafiki czy zdjęcia przedstawiające starożytne artefakty i ruiny greckich świątyń. Dodatkowo zadbano, by książka przypominała ona prawdziwy dziennik – bowiem na marginesach widoczne są pisane jakby odręcznie notatki i komentarze.
„Mitologia” to zatem bardzo ciekawy przewodnik po kulturze antycznej. Stanowi doskonałe wprowadzenie w zawiły świat wierzeń starożytnych Greków. Chyba żadna podejmująca tę tematykę publikacja nie zachęca do ciągłego wertowania i czytania zamieszczonych w książce ciekawostek tak, ma to miejsce w przypadku „Mitologii”. „Mitologia” sprawi, że nawet najmłodsze dzieci już dużo wcześniej zapoznają się z obecnym w programie szkolnym tematem, dzięki czemu łatwiej będzie im przyswajać nowe informacje z tego zakresu. Nie należy także ukrywać faktu, że „Mitologia” jest po prostu niezwykle estetyczną książką, którą z radością i zachwytem czytelnik zwyczajnie będzie lubił przeglądać.
Piękne ilustracje, ciekawe teksty i towarzyszące im układanki czynią tę książkę szczególnie atrakcyjną dla młodych czytelników. Książka zawiera bajki takie...
Miniprzewodnik Wydawnictwa Bezdroża opisujący najważniejsze atrakcje turystyczne miasta bądź regionu. Poznasz historię miejsca, przeczytasz opisy atrakcji...