Recenzja książki: Miecz Nieśmiertelnego. Tom 16

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

„Miecz nieśmiertelnego” to tradycyjna manga, która łączy w sobie elementy brutalnego japońskiego komiksu ze zwyczajami panującymi w feudalnej Japonii. Szesnasty tom opowiada o kolejnych przygodach nieśmiertelnego wojownika, samuraja Manjiego.

Manji zabił w pojedynkach wielu przeciwników. Aby zaznać ukojenia w śmierci musi zabić tysiąc złych ludzi. Problem jednak tkwi w tym, że nigdy nie wie, czy osoba, którą zabił, faktycznie była zła. W tomie szesnastym Manji zostaje porwany i uwięziony przez europejskiego doktora Burando, który przeprowadza na swoich więźniach makabryczne eksperymenty. Zwierzchnik lekarza chce, aby jego armia uzyskała nieśmiertelność. W tym celu lekarz na zmianę obcina i przyszywa ręce lub nogi więźniom, wśród których jest także Manji. Więźniowie w trakcie lub po zabiegu umierają, jedynie samurajowi udaje się ujść z życiem. Lekarz nie może wyjaśnić tego fenomenu, dlatego coraz bardziej pogrąża się w pracy. Z kolei przyjaciele Manjiego bezskutecznie próbują odszukać samuraja, nie wiedzą bowiem, co się z mężczyzną dzieje.

Komiks aż wrze od brutalności. Przerażające sceny obcinania ludzkich kończyn wydają się nie mieć końca. Autora zdaje się fascynować widok krwi, sponiewieranych ludzkich szczątków czy gnijących i odpadających rąk. Postacie lekarza i jego zwierzchnika są bezwzględne. Dążą oni do celu za wszelką cenę, nieszczególnie przejmując się poniesionymi ofiarami.

Rysunki są czarno-białe i bogate w szczegóły. Autor, tworząc ilustracje, posługuje się specyficznym stylem, stosuje bowiem niezliczoną ilość drobnych linii i kresek, które składają się na kontury bohaterów i zarysy otaczających ich przedmiotów. Doskonale oddają one także ruch i malujące się na twarzach postaci emocje, z których na pierwszy plan wysuwają się przede wszystkim strach, zemsta czy zło. Postaci nie są tak odrealnione, jak bohaterowie serii „Ranma ½” czy „Inu-Yasha. Baśń z feudalnych czasów”. Zachowane zostały proporcje ciała postaci, ich twarze przypominają wyglądem twarze zwykłych ludzi. Ciała nie są nierealnie wydłużone, a oczy nie zajmują już większej części twarzy bohaterów.

Dialogi, jakie bohaterowie prowadzą ze sobą, są krótkie i rzeczowe. Dużo jest w komiksie scen całkowicie pozbawionych tekstu. Obrazki te zwykle zajmują połowę strony lub całą kartę i przedstawiają makabryczne skutki eksperymentów lekarza, więc jakikolwiek komentarz wydaje się  przy nich zbędny. W „Mieczu nieśmiertelnego”, chociaż przeważają sceny zdecydowanie brutalne, jest także miejsce na odrobinę humoru – zwłaszcza w scenie, w której  mała i drobna dziewczynka próbuje pokonać grupę cywilnych pomocników policji.

Manga ta ze względu na nagromadzenie brutalnych scen, wszechobecnej śmierci i bezwzględności oprawców, przeznaczona jest dla pełnoletnich czytelników. Autor komiksu, Hiroaki Samura, jest laureatem prestiżowej Nagrody Eisnera, jaka przyznawana jest najlepszym komiksom, które ukazują się w Ameryce. Premiera albumu miała miejsce w 1995 roku i od tego momentu „Miecz nieśmiertelnego” cieszy się ogromną popularnością. Jest dziełem niemal klasycznym i wciąż jeszcze stanowi niedościgniony wzorzec dla autorów innych japońskich komiksów.

Kup książkę Miecz Nieśmiertelnego. Tom 16

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Miecz Nieśmiertelnego. Tom 16
Książka
Inne książki autora
Miecz Nieśmiertelnego t.17
Samura Hiroaki0
Okładka ksiązki - Miecz Nieśmiertelnego t.17

Samuraj Manji zabił w pojedynku stu przeciwników. Teraz budzą się w nim wyrzuty sumienia. Aby odpokutować winy, wymyśla sobie niezwykłą karę: musi teraz...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy