Recenzja książki: Mężczyzna XXI wieku. Rewolucja hormonalna

Recenzuje: Justyna Gul

Posiadacz chromosomu Y


Mężczyzna, czyli osobnik płci męskiej z rodzaju Homo, posiadacz chromosomu Y, który warunkuje różnice budowy morfologicznej i anatomicznej. Z punktu widzenia psychologii ewolucyjnej - łowca i zdobywca, ofiara stereotypu płciowego, który narzuca mu pozycję społeczną w kulturze, w której się wychowuje. Posiadacz zdolności przestrzennych, gorzej wypadający jeśli chodzi o  zdolności werbalne, asertywny, o wysokiej samoocenie.


Czy rzeczywiście taki jest mężczyzna XXI wieku? Jaką rolę pełni w społeczeństwie? Jakie rozterki nim targają? Czy odpowiada obrazowi macho, czy też wrażliwością bliższy jest kobiecie? Z czego jest dumny, czego się boi, jak rozładowuje stres i na co najczęściej choruje? Na te pytania odpowiedź możemy znaleźć w fascynującej książce Wydawnictwa KOS Mężczyzna XXI wieku. Rewolucja hormonalna. Autorzy: Siegfried Meryn, Markus Metka i Georg Kindel stworzyli swego rodzaju instrukcję działania i obsługi mężczyzny, która łączy najnowsze odkrycia oraz naukowe badania na temat męskiej populacji, zachowania mężczyzn i pobudek, które nimi sterują.

 

Kolejne rozdziały odsłaniają przed czytelnikiem (nie tylko mężczyzną) tajniki dotyczące wszystkich aspektów męskiego życia, poczynając od ważnego odkrycia naukowego, że klucz do dłuższego życia leży w hormonach, szczególnie hormonach płciowych, które u obu płci są "dawcami czasu" i wyznaczają trwanie życia danego człowieka. Wynik obniżającego się z wiekiem poziomu hormonów szczególnie rzuca się w oczy u mężczyzn - utrata energii, problemy z systemem odpornościowym czy potencją to tylko część schorzeń, na które uwagę zwracają autorzy książki. Co jednak zrobić, by dożyć ponad 100 lat, i to będąc w pełni sił witalnych? Przede wszystkim, by osiągnąć ten cel, konieczna jest odpowiednia profilaktyka, medycyna zaś będzie musiała przejść poważną zmianę, przeobrażając się z medycyny naprawczej w profilaktyczną.

 

Przegląd, choćby nawet pobieżny, pozycji na rynku adresowanych do osób zainteresowanych swym zdrowiem pozwala stwierdzić, że mężczyźni są tu grupą pokrzywdzoną - zazwyczaj poradniki są adresowane do kobiet i skupiają się na aspektach związanych z ich gospodarką hormonalną, w tym ciążą czy menopauzą. Tymczasem w przypadku mężczyzn hormony mają dużo większy wpływ na organizm, niż pierwotnie przypuszczano, sterując wszystkimi sferami życia, od zawodowego po seksualne.

 

Książka Mężczyzna XXI wieku stanowi odpowiedź na rosnące potrzeby, w tym wzrastający pęd mężczyzn do wiedzy na temat swojego organizmu i sposobów zapobiegających czy też spowalniających starzenie. Czy jednak można opóźnić moment starzenia, w odpowiednim momencie uzupełniając brakujące hormony? Czy wieczna młodość jest możliwa? Najnowsze badania, których wyniki są zawarte w książce, ujawniają powody starzenia, ale czy podają receptę na ten, wydawałoby się, nieodwracalny proces?

 

Autorzy dokładnie opisują zjawisko andropauzy (która jest mylnie określana mianem kryzysu wieku średniego), a nawet umożliwiają wykonanie testu wykrywającego "męskie klimakterium". Zapoznamy się także z historią męskich hormonów (już w Starym Testamencie Król Dawid leczony był egzogennym pobudzaczem wydzielania testosteronu), poznamy działanie second messengerów czy hormonalne czynniki starzenia, a także najnowsze dowody naukowe, dające świadectwo temu, iż seks jest eliksirem dla męskiego organizmu, bowiem automatycznie stymuluje produkcję testosteronu.

 

Meryn, Metka i Kindel zajęli się także tematem wiecznej potencji, przybliżając temat naturalnych substancji ją wzmacniających, takich jak żeń-szeń czy johimbina, a także poruszyli temat odpowiedniego odżywiania, które jest pierwszym krokiem do zdrowego życia. Robiąc test "czy jesz właściwie?", można sprawdzić, czy jesteśmy zagrożeni przez swoje zwyczaje żywieniowe, a autorzy podpowiedzą, jak można żyć zdrowiej.

 

Mężczyzna XXI wieku to także porady, jak wykorzystać swój potencjał intelektualny, jak pokonać stres (w tym 15 najbardziej skutecznych sposobów na stres) oraz rady dotyczące obniżenia poziomu cholesterolu. Autorzy poruszą także męskie sprawy, czyli choroby związane z jądrami i prostatą, zagrożenia związane z alkoholem, nikotyną, a także wroga mężczyzn XXI wieku - osteoporozę i zdradzą metody walki z męskimi odgłosami, czyli z chrapaniem.

 

Mężczyzna XXI wieku to książka kontrowersyjna i nowatorska, porusza bowiem tak niepopularny temat jak starzenie się i jego znaczenie. Zwraca uwagę na możliwości związane ze spowolnieniem procesu i stosowanie takich strategii działania (m.in. higienicznego trybu życia), które mogą uczynić życie zdrowszym, dłuższym i przyjemniejszym. To wszystko bez użycia skalpela czy innych inwazyjnych metod, a tylko za sprawą aktywnego stosowania witamin, przeciwutleniaczy, właściwego odżywiania i propagowania sportu. Dzięki opracowaniu przekonamy się, że choć czasu nie można oszukać, to jednak można z nim negocjować. Autorzy, tłumacząc terminy medyczne czy przemiany zachodzące w organizmie, używają języka zrozumiałego dla szerokiego grona odbiorców, co znacznie ułatwia przyswajanie cennej wiedzy w poradniku zawartej. To wszystko sprawia, że każdy mężczyzna XXI wieku powinien mieć taką książkę w swojej bibliotece, a i kobiecie lektura ta przyda się - chociażby po to, by bardziej przychylnym okiem spojrzeć na męskie kaprysy, bądź tez przypilnować męskiej diety i zadbać o to, by mężczyźni nie stali się gatunkiem wymierającym.

 

Kup książkę Mężczyzna XXI wieku. Rewolucja hormonalna

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Mężczyzna XXI wieku. Rewolucja hormonalna
Książka
Mężczyzna XXI wieku. Rewolucja hormonalna
Siegfried Meryn, Markus Metka, Georg Kindel
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy