Recenzja książki: Matki wielkich Polaków

Recenzuje: Beata Bednarz

Jej książki pozwalają myślą, sercem i duszą ulatywać wstecz, szczególnie do domów rodzinnych, w których wzrastali najlepsi synowie i córki naszej ojczyzny. W tropieniu i odkrywaniu ulotnych znaków ziemskiego losu najwybitniejszych Polaków Barbara Wachowicz była niestrudzona. Otrzymujemy kolejny owoc przeżywanych przez pisarkę przygód w poszukiwaniach rzeczy narodowych polskich. Oto zbiór niezapomnianych portretów najpiękniejszych postaci matczynych naszej historii, muzyki i literatury – prawdziwych Mulier Fortis (statecznych niewiast), familiae matris, „matron Sercem i Sumieniem błyszczących”, „zwykłych polskich matczysk”… Współczesne polskie matule mogą w tej książce zobaczyć siebie w radości i trudzie budowania ogniska domowego, wychowywania dzieci, organizowania dnia codziennego, wspólnego bytowania, śmiania się, podróżowania i walczenia z przeciwnościami. Książka opowiada bowiem o różnych barwach macierzyństwa i dzieciństwa.

Z najnowszego dzieła Barbary Wachowicz dowiadujemy się o tym, w aurze jakich tradycji wzrastali Marek i Jan Sobiescy, Tadeusz Kościuszko, Adam Mickiewicz, Fryderyk Chopin, Juliusz Słowacki, Henryk Sienkiewicz, Jan Kasprowicz, Stefan Żeromski, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska i Magdalena Samozwaniec, a także Krzysztof Kamil Baczyński, na jakich lekturach macierze kształciły swoje utalentowane, ale i czasem krnąbrne dzieci, jakie wartości im zaszczepiały, z jakimi problemami się borykały. Wszystkie sportretowane matki starały się, aby ich synowie i córki poznali dzieje przodków i „najświętsze narodu epoki” oraz aby dzieci wzrastały w wierze chrześcijańskiej. Pisarka podaje wiele na to dowodów, przytacza choćby niezmiernie symboliczną scenę: ksiądz, który spowiadał umierającego Fryderyka Chopina, podając mu Pana Jezusa ukrzyżowanego, zobaczył łzy w oczach kompozytora i spytał, czy wierzy. Chopin odpowiedział:  – Wierzę. – Jak Cię matka nauczyła? – Jak mię nauczyła matka!

Ze słów wdzięczności i miłości kierowanych w listach przez wielkich Polaków do swoich macierzy, a obficie przywołanych przez Barbarę Wachowicz w każdej gawędzie, można utkać swoistą litanię do familiae matris. Pisarka odtwarza ponadczasowy urok macierzyństwa. Dawne systemy wychowawcze odżywają dzięki rzadkiemu talentowi autorki, która potrafi wzbudzić entuzjazm i rozrzewnienie czytelnika odpowiednim budowaniem nastrojów, sposobem narracji i innymi zabiegami literackimi. Gawędy Barbary Wachowicz o macierzach i ich synach, którzy stali się symbolem miłości innej matki – Ojczyzny, zawierają balsamiczne tchnienie. Przepojone są polskością, smakiem życia i szczęściem rodzinnym. Utwierdzają w nadziei, że mimo życiowych burz i porażek wieczna pozostaje miłość matczyna, które jak słońce przenika świat. Nawet po największym błędzie matka zawsze przygarnie, zrozumie, przeczeka cierpliwie i przebaczy, tak jak Józefa z Kloftów Kasprowiczowa.

Matki Wielkich Polaków to dzieło krzepiące i „nawznioślające duszę”. Pozwala wniknąć w najgłębsze treści życia małżeńskiego oraz macierzyństwa i ojcostwa. To piękna książka o rodzinnym życiu genialnych Polaków: jego blaskach i cieniach, a także o macierzyńskich i ojcowskich uczuciach, o ciążącej na rodzicach odpowiedzialności za „kiełkowanie” i „owocowanie” małych istot, o duszy dziecinnej. Pisarka, składając hołd matkom zasłużonych dla Ojczyzny Polaków, wyraża szacunek także do „zwykłych polskich matczysk”, które dziś przeżywają podobne do opisanych w książce rozterki i troski związane z wychowywaniem. Czasem doświadczają goryczy samotności i opuszczenia, mimo solennych zapewnień dzieci, już dorosłych, o ich pamięci, wdzięczności i niezmiennie serdecznych uczuciach. Bywają też matki zaborcze w swej miłości do genialnych synów, jak „Kochana Mamuśka” Harcerza Szarych Szeregów, Stefania Baczyńska. Nasz „brylant” tak ją pocieszał w październiku 1943 roku:

I nie chcesz jakoś zrozumieć, że kocham Cię zawsze tak samo, cokolwiek by było i jakkolwiek życie się układa. […] Są miłości, które mogą się układać zależnie od warunków życia, od zdarzeń, lepiej albo gorzej, mogą zwiększać się lub słabnąć, ale zupełnie inaczej jest z miłością między Matką a synem, i Ty powinnaś rozumieć to tak samo dobrze jak ja.

 Miłości różnie się zatem układają, ale matczyna i synowska pozostaje niezmienna: wielka, ofiarna i bezinteresowna...

Kup książkę Matki wielkich Polaków

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Matki wielkich Polaków
Książka
Matki wielkich Polaków
Barbara Wachowicz
Inne książki autora
Sercem Polak. Opowieść o Chopinie
Barbara Wachowicz0
Okładka ksiązki - Sercem Polak. Opowieść o Chopinie

Wsłuchajcie się w rytm serca FRYDERYKA CHOPINA. Przeżyjcie z nim lata dziecięctwa i pacholęctwa w szczęśliwym kręgu rodzinnym, pierwszą miłość, młodość...

To "Zośki" wiara! cz.2
Barbara Wachowicz0
Okładka ksiązki - To "Zośki" wiara! cz.2

Druga część gawędy o Harcerskim Batalionie Armii Krajowej "Zośka". Autorka przedstawia kilka sylwetek spośród wielu setek niezwykłych żołnierzy...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy