Recenzja książki: Marco Polo

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Fascynująca, niebezpieczna i trwająca ćwierć wieku podróż to temat przepięknie wydanej publikacji „Marco Polo”. Książka, kierowana przede wszystkim do młodych i ciekawych świata czytelników, obfituje nie tylko w opisy interesujących i zaskakujących przygód, ale ukazuje także wspaniałe budowle, wierzenia i osiągnięcia ludów zamieszkujących Bliski i Daleki Wschód.

Marco Polo miał zaledwie 17 lat, kiedy w 1271 roku wraz z ojcem i wujem wyruszył na kupiecką wyprawę z rodzinnej Wenecji na wschód. Młody Marco Polo podczas długiej i mozolnej podróży najpierw drogą morską, później zaś – lądową poznaje zwyczaje, style życia oraz kulturę spotykanych plemion czy narodów. Po pełnej trudów i niebezpieczeństw przeprawie przez pustynie Takla Makan i Gobi mężczyznom udaje się wreszcie dotrzeć na dwór Kubilaj-chana. Ten, zachwycony odwagą i męstwem Marca, ustanawia go jednym ze swoich dworzan i z biegiem czasu wysyła w różne regiony kraju z ważnymi misjami. Marco wraz z ojcem i wujem zaczynają jednak tęsknić za rodzinną Wenecją i gdy nadarza się ku temu okazja, czym prędzej, uzbrojeni w potężną flotę, wracają  do domu.

„Marco Polo” to publikacja, której narratorem jest sam młody Wenecjanin. Po powrocie w rodzinne strony spisuje wszystkie poczynione przez siebie obserwacje, by zachowały się na długie lata i mogły być opowiadane przyszłym pokoleniom. Styl narratora aż kipi od emocji. Wszystko, co widzi i czego doświadcza podczas podróży, jest dla Marca nowością, wzbudza w nim zachwyt i podziw. Marco Polo z wielką dbałością o szczegóły opisuje kolejne etapy podróży. Oprócz map z nakreśloną, przebytą przez kupców trasą, w publikacji znalazły się także notatki dotyczące zwierząt jucznych, trudnych do zniesienia warunków klimatycznych oraz skrupulatnie zestawione zostały wady i zalety poszczególnych rodzajów statków.

„Marco Polo” to książka przepięknie wydana. Ciemnobrązowa, twarda oprawa przywodzi na myśl oprawione w skórę bardzo stare tomiszcze. Kartki są żółtoszare, na marginesach opatrzone małymi ilustracjami i notatkami. Nie brakuje także dużych, kolorowych rysunków, przedstawiających egzotyczne krainy. Całość sprawia wrażenie doskonale zachowanej średniowiecznej księgi, skrywającej liczne tajemnice. Dodatkowo w publikacji znalazły się także miniaturowe książeczki, dopełniające wiedzy na temat zwyczajów Mongołów, wynalazków Chińczyków oraz fauny Sumatry. Duży entuzjazm budzi dodana do książki chińska gra tangram, niezwykle rozbudzająca wyobraźnię czytelnika.

Odkrywanie wschodnich krain wraz z Marco Polo jest dla czytelnika wspaniałą przygodą. Książka pochłania uwagę czytelnika od pierwszej do ostatniej strony, dostarcza rozrywki, ale także – uczy. „Marco Polo” to publikacja, która doskonale nadaje się do wspólnego czytania – rodzic wyjaśnia maluchowi trudniejsze zagadnienia, młody czytelnik zachwyca się ciekawymi przygodami weneckiego podróżnika i chłonie dostarczaną mu w ten sposób wiedzę. „Marco Polo” to książka, do której chętnie się wraca, z dużą przyjemnością przegląda, ale to przede wszystkim publikacja, której każda kolejna strona wraz z relacjami odkrywcy na nowo czytelnika zachwyca.

Kup książkę Marco Polo

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Marco Polo
Książka
Marco Polo
Paulina Kielan
Inne książki autora
Angielski. Słówka znajdziecie... w alfabecie!
Paulina Kielan0
Okładka ksiązki - Angielski. Słówka znajdziecie... w alfabecie!

Oryginalna i zabawna książka w formie ilustrowanego abecadła ucząca dzieci angielskich liter i słówek. Każda litera jest opatrzona humorystycznym wierszykiem...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy